Anasayfa / Medya izleme / “Enflasyon fırtınası”

04 Temmuz

“Enflasyon fırtınası”

Birkaç gazete dışında basın CHP’ye gösterdiği ilgiliyi enflasyon rakamlarına göstermedi.

Enflasyon rakamları 14 yılın zirvesine çıktı.

Cumhuriyet habere sürmanşetinde, “Enflasyon fırtınası” başlığıyla yer verdi ve “Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre, haziran ayında enflasyon, tarihi zirveye yükseldi. Haziranda tüketici fiyatları yüzde 15.39 artış gösterirken aylık enflasyon ise yüzde 2.61 oldu. Yıllık enflasyon en son Ocak 2004’te yüzde 16.22 seviyesini görmüştü. Tüketici fiyatlarında aylık en yüksek artış yüzde 5.98 ile gıda ve alkolsüz içecekler grubunda oldu. Üretici fiyatları da aylık yüzde 3.03, yıllık yüzde 23.71 artış gösterdi. Uzmanlar bu artışı, enflasyonun daha da tırmanacağının işareti olarak yorumladı” dedi.

Evrensel gazetesi manşetindeki habere, “Zam fırtınasının kara bulutları!” başlığını attı ve “Enflasyon AKP döneminin zirvesine çıktı. Yaz boyunca, etkisini artarak sürdürecek kur ve faiz şoku geçim sıkıntısını iyice artıracak” ifadelerine yer verdi.

Birgün gazetesi manşetten, “Hayat pahalılığı ‘istikrarlı’ artıyor” başlığıyla verdiği haberde, “Ekonomide alarm zilleri çalmaya devam ediyor. Tüketici enflasyonu aylık bazda yüzde 2.61 artış gösterirken, yıllık enflasyon yüzde 15.39’a çıktı. Böylece son 14 yılın zirvesini gördü” ifadelerini kullandı.

Sözcü gazetesi manşetin altından, “Mutfağın rekortmenleri” başlığıyla verdiği haberde, “Çarşı ve pazarda el yakan fiyatlar, seçim sonrası devletin resmi rakamlarına da yansıdı. Geçen haziranda enflasyon yüzde 2.61 arttı. Böylece yıllık enflasyon yüzde 15.39’a ulaştı. Bu rakamla son 14 yılın en yüksek seviyesine çıkmış oldu” dedi. 

Hürriyet habere ön sayfasının altında, “Enflasyonda 14 yıllık zirve” başlığıyla yer verdi. Haberde, “beklentileri aşan enflasyon haziranda sert yükseldi. Aylık enflasyon yüzde 2.61 artarken, yıllık enflasyonu da yüzde 15.39 ile 14 yılın zirvesine taşıdı. Enflasyon doların da 4.68 liranın üzerini görmesine neden oldu” ifadeleri yer aldı.

“CHP yine içeriye döndü”

CHP içindeki Kılıçdaroğlu-İnce tartışması büyüdü. MYK toplantı kararı aldı.

Cumhuriyet manşetindeki habere, “CHP yine içeriye döndü” başlığını attı ve “CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile CHP’nin cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce’nin günlerdir beklenen görüşmesinin ardından partide gündem yine kurultay tartışmalarına dönüştü. Muharrem İnce, dün Meclis’te, ‘Kılıçdaroğlu’na özel görüşmede onursal genel başkanlık teklif ettiğini’ açıklayarak ‘Hayır derse örgüt bu işi kendisi çözecektir’ dedi. Muharrem İnce dün yaptığı açıklamayla ilk kez kurultayla ilgili ciddi bir mesaj vermiş oldu. CHP MYK, yarın Kılıçdaroğlu başkanlığında toplanıyor. Genel merkez, kurultayı kesin dille reddediyor ancak muhalif kanat Kılıçdaroğlu’nun kurultay kararı alabileceğini belirtiyor” ifadelerine yer verdi.

Birgün gazetesi habere manşetin altında, “İnce başkanlığa talip oldu” başlığıyla yer verdi ve “Muharrem İnce’nin genel başkanlığa göz kırpan açıklamalarının ardından CHP içindeki tartışma yeniden alevlendi. MYK yarın toplantı kararı aldı” dedi.

Sözcü gazetesi manşetindeki haber için, “Ortalık karıştı” başlığını kullandı ve “Kılıçdaroğlu ve İnce’nin önceki akşamki 3 saatlik yemekli toplantısının ardından CHP’de başkanlık tartışması patlak verdi” dedi.

Sabah gazetesi manşetten verdiği habere, “CHP’de büyük koltuk kavgası” başlığını attı: “İnce: Kurultayı topla, sen çekil genel başkan ben olayım. Kılıçdaroğlu: Siyasi nezaketsizlik.”

Yeni Şafak manşetten, “Koltuk kavgası” başlığıyla verdiği haberde, “24 Haziran’ın en büyük kaybedeni CHP’de beklenen koltuk kavgası bir hafta sonra patladı. Genel başkan olmak istediğini ilan eden Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce, Kılıçdaroğlu’ndan ‘onursal başkan’ olarak kenara çekilmesini istedi. Kılıçdaroğlu'nun cevabı gecikmedi: Bu siyasi nezaketsizlik” ifadelerini kullandı.

Star gazetesi habere manşetinde, “Onurunla git Kemal Bey” başlığıyla yer verdi ve “CHP’de kılıçlar çekildi: İnce ‘Onursal başkanlık teklif ettim. Hayır derse örgüt çözer’ sözleriyle Kılıçdaroğlu’na kapıyı gösterdi. İnce’nin teklifine cevap gecikmedi: ‘Siyasi nezaketsizlik’” ifadelerine yer verdi.

Akşam gazetesi manşetindeki habere, “CHP’de iç savaş” başlığını attı: “İnce: Başarısızsın, artık bırak. Kılıçdaroğlu: Siyasi nezaketsiz.”
Hürriyet manşetindeki haber için, “Kurultay atışması” başlığını kullandı. Haberde, “CHP'nin cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce'nin dün akşam CHP lideriyle yaptığı yemekle ilgili açıklamanın ardından ortalık karıştı... İnce, ‘Kılıçdaroğlu'ndan bana teklif gelmedi ama benden ona bir teklif gitti. Yarış içinde olmayacağımı söyledim. Kendisine onursal başkanlık teklif ettim. Ben imza toplamayacağım, ama hayır derse örgüt kendisi çözecektir bu işi’ dedi. CHP lideri Kılıçdaroğlu'ndan kısa süre sonra sert bir yanıt geldi. 'Özel bir yemekti, bağlamından koparılması siyasi nezaketsizlik' Peş peşe açıklamalardan sonra ise CHP MYK Perşembe günü toplanma kararı aldı” ifadeleri yer aldı.

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş
?

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design