Anasayfa / Medya izleme / “İttifak dağıldı”

05 Temmuz

“İttifak dağıldı”

Cumhuriyet, Birgün ve Sözcü gazeteleri, Bakanlar Kurulu’nun yetkilerinin KHK ile Erdoğan’a devredilmesini öne çıkardı.

Cumhuriyet gazetesi manşetinde, “İttifak dağıldı” başlıklı habere yer verdi. Haberde, “24 Haziran seçimlerinde iktidar blokunun karşısına çıkan ‘Millet İttifakı’ fiilen bitti. İttifakın ana gücü CHP iç tartışmasına dönerken İYİ Parti’den ‘İttifaka gerek kalmadı’ açıklaması geldi. 24 Haziran’da yaklaşık yüzde 34 oy alan Millet İttifakı, resmi açıklama yapılmadan dağıldı. CHP, Muharrem İnce’nin çıkışıyla yeniden parti içi tartışmalara yöneldi. Parti yönetiminin ‘Gündemimizde kurultay yok’ açıklamasına karşın bazı parti teşkilatlarına imza toplanmaya başlandı. Başkanlık Divanı’nı toplayan İYİ Parti yola tek başına devam kararı aldı. Sözcü Aytun Çıray, ‘Seçimlerin sona ermesiyle birlikte seçim için yapılan ittifaka şu anda bir ihtiyaç kalmamıştır’ dedi. Saadet Partisi’nden de ‘İttifak ömrünü tamamladı’ açıklaması geldi” ifadeleri yer aldı.

Sözcü gazetesi habere manşetin üstünde, “Seçim bitti ittifak gitti” başlığıyla yer verdi ve “CHP-İYİ Parti-SP ve Demokrat Parti, 24 Haziran seçimlerine ‘Millet İttifakı’ çatısı altında gitmişti. İttifakın Meclis’te sürmesi bekleniyordu. İYİ Partili Aytun Çıray ‘İttifaka ihtiyaç kalmadı’ diyerek noktayı koydu” ifadelerini kullandı. 

“95 yıllık birikim 1 KHK ile gitti”

Birgün gazetesinin manşetinde, “95 yıllık birikim 1 KHK ile gitti” başlıklı haber yer aldı. Haberde, “Yeni rejimin ilk KHK’sindeki 74 madde ve geçici 2 madde ile pek çok alanda tek yetkili Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan oldu. Erdoğan’ın yetkileri arasında sıtma ile mücadele ve çeltik ekimi de var. 24 Haziran seçimleri ile başlayan yeni dönemin yapılanmasına ilişkin ilk kanun hükmünde kararname yayımlandı. 477 Sayılı KHK ile 1924 yılından bu yana çıkartılan çok sayıda kanunda yer alan ‘İcra Vekilleri Heyeti’, ‘Bakanlar Kurulu’ ve ‘Başbakanlık’ sözcükleri ‘Cumhurbaşkanı’ ve ‘Cumhurbaşkanlığı’nca’ olarak değiştirildi. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi adı verilen başkanlık sisteminin inşası ile ilgili ilk kararname, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın TBMM’de yemin edeceği 9 Temmuz Pazartesi günü yürürlüğe girecek. 2 Temmuz günü toplanan Bakanlar Kurulu’nda kararlaştırılan KHK’deki 74 madde ve geçici 2 madde ile bazı kanunlarda yer alan Bakanlar Kurulu’nun görev ve yetkileri Cumhurbaşkanı Erdoğan’a devredildi. 1924-1960 arası kabul edilen bazı kanunlarda yer alan ‘İcra Vekilleri Heyeti’ ibaresi ile 1963-2017 yıllarındaki bazı kanunlarda geçen ‘Bakanlar Kurulu’ ve ‘Başbakanlık’ ibareleri kaldırıldı. Ülke yönetiminde resmen ‘tek söz sahibi’ konumuna gelen Erdoğan, Cumhurbaşkanı yardımcıları, Bilim, Teknoloji ve Yenilik Politikaları Kurulu, Eğitim ve Öğretim Politikaları Kurulu, Ekonomi Politikaları Kurulu, Güvenlik ve Dış Politikalar Kurulu, Hukuk Politikaları Kurulu, Kültür ve Sanat Politikaları Kurulu, Sağlık ve Gıda Politikaları Kurulu; Sosyal Politikalar Kurulu ve Yerel Yönetim Politikaları Kurulu ile Finans, İletişim, İnsan Kaynakları, Teknoloji ve Yatırım ofisleri ve atadığı 16 bakanla çalışacak’” ifadeleri kullanıldı.

Sözcü gazetesi habere manşetinde, “O ne derse o” başlığıyla yer verdi: “Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne ilişkin ilk KHK ile Bakanlar Kurulu’nun yetkileri Erdoğan’a devredildi. Fizyoterapistlerden maden hurdalarına, ihtilaflardaki tahkimden zeytinciliğin ıslahına, denizlerde müsadereden içki tekeline, su baskınlarına karşın korunmadan işçilere ek ödeme yapılmasına, harnup üretiminden afet yardımına kadar yasalardaki tüm yetkiler Erdoğan’a geçti.”

Cumhuriyet manşetin altında yer ayırdığı habere, “Erdoğan bütün yetkileri topluyor” başlığını attı ve “24 Haziran seçimlerinin ardından yeni sisteme geçişin ilk adımı atıldı. 16 Nisan referandumunun anayasa değişikliği kararı doğrultusunda 4 Mayıs 2018’de TBMM’de KHK ile uyum yasalarını çıkarma yetkisi alan hükümet, referandumdan 455 gün sonra ilk düzenleme ile yeni sistemin inşasına başladı. 2 Temmuz tarihli Bakanlar Kurulu kararıyla yayımlanan KHK ile 1924’te başlayarak birçok yasadaki icra vekilleri (hükümet), ‘bakanlar kurulu’ ifadeleri ‘Cumhurbaşkanı’, nizamname ifadeleri ‘yönetmelik’ ifadeleri ile değiştirildi. Birçok yasadaki maddeye de ‘Cumhurbaşkanı’nca çıkarılan yönetmelik’ ibaresi eklendi. KHK ile 71 yasada değişikliğe giden hükümet, yasaların 132 maddesini yeni sisteme uyarladı. KHK ile birçok yasadaki ‘sıkıyönetim’, ‘askeri hâkim’, ‘askeri savcılık’ ifadeleri de madde metinlerinden çıkartıldı. Ayrıca KHK ile yürürlükte bulunan kanun ve kanun hükmünde kararnamelerdeki Bakanlar Kurulu ve bakanlara yapılmış olan atıflar da Cumhurbaşkanı’na yapılmış sayıldı”

“Faiz de durmuyor”

Cumhuriyet gazetesi ön sayfasının altında, “Faiz de durmuyor” başlıklı haber yer verdi. Haberde, “Enflasyonun haziranda yüzde 15.39 ile tarihi rekor seviyeye çıkmasının ardından gözler Merkez Bankası’na çevrilirken kur ve faizlerde yükseliş sürdü. 10 yıllık tahvilin bileşik faizi yüzde 17.70 ile rekor seviyeye geldi. İki yıllık faiz ise yüzde 19’u geçti. Önceki gün son işlemde yüzde 19.52 olan gösterge iki yıllık tahvilin bileşik faizi dün yüzde 19.91 seviyesinden açıldıktan sonra yüzde 19.84’ten kapandı. Ekonomistler, büyümenin yılın ikinci yarısında yavaşlayacağı beklentilerinin olduğu bir ortamda Merkez Bankası’nın (TCMB) 24 Temmuz’daki toplantıda nasıl bir adım atacağının oldukça kritik olduğunu ifade ediyor. Reuters’a konuşan bir bankacı ‘Faizin bu denli yüksek olmasına rağmen TL’ye pek bir yabancı ilgisi görmüyoruz. TL açısından yine zorlu bir dönem bizi bekliyor. Dolar/TL’de 4.70-4.71 seviyesi üzerinde kalıcı olunursa 4.80- 4.90 yeniden test edilebilir” dedi” ifadeleri yer aldı.
 

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş
?

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design