Anasayfa / Medya izleme / “Köprüleri yıktılar”

09 Temmuz

“Köprüleri yıktılar”

Gazetelerin manşetinde yayımlanan son KHK ile yaşanan kıyım yer aldı.


18 bin 632 kişi kamu görevinden ihraç edildi.

Cumhuriyet habere manşetinde, “Köprüleri yıktılar” başlığıyla yer verdi ve “OHAL’in son KHK’si ile dün 18 bin 632 kamu görevlisi ihraç edildi. Şimdiye dek çıkarılan KHK’lerdeki ihraç oranlarının tek başına yüzde 16’sına denk gelen ‘son’ KHK, “FETÖ ile mücadele” kapsamında düşünülemeyecek pek çok ismi de vurdu. Parlamenter sistemin son hükümeti, yeni sistem öncesi son OHAL KHK’si ile 18 bin 632 kişiyi kamu görevinden ihraç etti. 32. KHK ile toplam ihraç sayısı, iade edilenler hariç, 130 bini geçti. 199 akademisyenin ihraç edildiği KHK ile Barış bildirisine imza attıkları için ihraç edilen akademisyenlerin sayısı 404’e çıktı. Halkın Nabzı, Özgürlükçü Demokrasi ve Welat gazeteleri susturuldu. 32. KHK’de yer alan ihraç listelerinden birinde ilk kez ihraç gerekçesine de yer verildi. Böylece ihracın bir gerekçesinin de ‘Kurum kanaati/sosyal medya’ olduğu ortaya çıktı. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve hükümet, 24 Haziran seçimleri öncesinde OHAL’in bir dönem daha uzatılmayarak kaldırılacağını açıklamış, seçimlerin ardından ise OHAL’in son KHK’lerinin yayınlanacağı, OHAL gücünün çıkarılacak KHK’lerle mevcut mevzuata yansıtılacağını belirtilmişti” dedi.

Evrensel gazetesi manşetindeki habere, “‘Yeni’ dönem ihraç ve sansürle başladı” başlığını attı ve “İktidar OHAL bitecek açıklamalar yaparken, çıkardığı KHK ile 18 bin 500 kişiyi ihraç etti. KHK’ye ilişkin Evrensel'e konuşan CHP, HDP, EMEP ve ÖDP temsilcileri, bu son çıkan KHK ile yeni Türkiye’nin nasıl yönetileceğinin işareti olduğunu duyurdu. OHAL uzatılmasa bile tek adam tek parti rejimi ile süreceğini belirten muhalefet partileri, ‘Sürekli OHAL düzeni kurmayı planlıyorlar’ dedi. Son KHK ile 18 barış imzacısı akademisyen daha ihraç edildi. İhraç edilen toplam barış akademisyeni sayısı 404’e yükseldi. İhraçların çoğu Dokuz Eylül Üniversitesi’ndeki barış imzacısı akademisyenler oluşturdu. En çok ihraç, 8 bin 998 kişi ile Emniyet Genel Müdürlüğü'nden oldu. Onu 3 bin 77 personel ile Kara Kuvvetleri Komutanlığı takip etti. Bugüne kadar çıkan KHK’lerle birlikte işinden ihraç edilen kişi sayısı 130 bine yaklaştı” ifadelerine yer verdi.  

Birgün gazetesi manşetindeki haber için, “Seçim ayarlı ihraç KHK’si” başlığını kullandı: “Olağanüstü hal kapsamında 701 sayılı kanun hükmünde kararname (KHK) Resmi Gazete'de yayımlandı. Kararnameye göre çeşitli kurumlarda görev yapan 18 bin 632 kamu çalışanı ihraç edildi, 199 akademisyen görevinden uzaklaştırıldı, 12 dernek, 3 gazete ve bir televizyon da kapatıldı. KHK'nin seçimden önce 4 Haziran'da hazırlandığı ve kaldırılan Bakanlar Kurulu imzasıyla yayınladığı ortaya çıktı. Son OHAL kararnamesi, Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemiyle kaldırılan Bakanlar Kurulu imzasıyla yayınlandı. Resmi Gazete’ye göre KHK, seçim öncesinde (4 haziran) hazırlandı ancak bu sabah yayınlandı. KHK’de konuya ilişkin şu satırlara yer verildi; ‘701 sayılı KHK , Olağanüstü Hal Kanunu’nun 4’üncü maddesine göre, Cumhurbaşkanının başkanlığında toplanan Bakanlar Kurulu’nca 4/6/2018 tarihinde kararlaştırılmıştır…’”

Sözcü gazetesi habere ön sayfasının altında, “18 bin kişi ihraç edildi” başlığıyla yer ayırdı ve “Resmi Gazete'de bugün yayınlanan 701 sayılı Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile 18 bin 632 kişi ihraç edildi. TSK'dan 324, Emniyet Genel Müdürlüğü'nden 1167 ve jandarmadan 35 personelin rütbeleri 701 sayılı KHK ile alındı. 148 kişi de görevine iade edildi. 12 dernek, üç gazete ve bir televizyon kanalı kapatıldı” dedi.
Sabah gazetesi birinci sayfasının altında yer verdiği habere, “Büyük terör temizliği” başlığını attı ve “Terör örgütleriyle bağlantılı 18 bin 632 kişi yayımlanan son KHK ile devletten ihraç edildi. Kararnameyle, 8 bin 998 polis, 6 binden fazla subay ve astsubay ihraç edildi. Listede yargı ve eğitim kurumlarından da birçok kişi bulunuyor” ifadelerini kullandı.

Yeni Şafak, “İki yılda büyük temizlik” manşetiyle çıktı ve “Son KHK ile 18 bin 632 kamu personeli ihraç edildi. Emniyet’ten 9 bin, TSK’dan ise 6 binden fazla personel, ‘terör ilişkileri’ nedeniyle kamu kurumlarındaki görevlerinden çıkarıldı. 15 Temmuz’daki FETÖ’cü darbe girişiminin ardından KHK’larla ihraç edilenlerin sayısı böylece 125 bin 806’ya yükseldi” dedi.

Star gazetesi habere manşetin altında, “Son KHK ile 18 bin 632 kişiye ihraç” başlığıyla yer verdi. Haberde, “18 Temmuz’da sona ermesi beklenen OHAL’in son KHK’sı ile FETÖ’ye ağır darbe vuruldu. 4 vali yardımcısı ile 4 kaymakamın da aralarında bulunduğu 18 bin 632 kişi kamudan ihraç edildi” ifadeleri yer aldı.

Akşam gazetesi manşetin yanında yer ayırdığı habere, “18 bin 632 kişiye ihraç” başlığını attı ve “OHAL kapsamında yayımlanan son KHK ile 18 bin 632 kişi kamu görevinden ihraç edildi. 12 dernekle 3 gazete ve bir TV kanalı kapatıldı” ifadelerini kullandı.
 

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş
?

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design