Anasayfa / Medya izleme / “Kabinenin sicili”

11 Temmuz

“Kabinenin sicili”

Günün öne çıkan haberleri Cumhuriyet, Birgün ve Evrensel’de yer aldı.

Cumhuriyet gazetesi manşetinde, “Kabinenin sicili” başlıklı habere yer verdi. Haberde, “Bakanlar arasında FETÖ iddiasından şaibeli işlere dek tartışmalı isimler var. Cumhuriyet yöneticileri, ETS Tur’u rezervasyon için aradıkları gerekçesiyle FETÖ’cülükle suçlanıp aylarca tutuklu kaldı. Gerekçe şirketin FETÖ’yle bağlantısıydı. Şimdi ise ETS Tur’un sahibi Mehmet Ersoy Turizm Bakanı oldu. FETÖ ile ilgili soruşturmaya uğrayanların yakınları yurtdışına çıkamazken kardeşi FETÖ’den tutukLanan Bekir Pakdemirli Tarım Bakanı yapıldı. Erdoğan’ın yeni kabinesinde Çevre ve Şehircilik Bakanı olan Murat Kurum, 17-25 Aralık’ta cemaatin dinlemesine takılan üst düzey bürokratlardan birisiydi. Dönemin Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar ile konuşmaları tapelerle soruşturma dosyasına konulan Kurum, dönemin Emlak Konut GYO Başkanı’ydı. Meclis’teki komisyona ifade verirken kayıtları doğrulayan Bayraktar ile Kurum arasındaki en ilginç görüşmelerden birisi Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın özel olarak ilgilendiği projelerden Çamlıca Camisi’yle ilgiliydi. Bu görüşmede Bayraktar’ın Emlak Konut GYO Başkanı Murat Kurum’a cami ihalesinde fiyatın düşmesi için talimat veriyor, fezlekelerde yer alan dinleme kayıtlarında Bayraktar’ın ‘Bir yemek veririz, toplarız paraları’ sözleri dikkat çekiyordu. Yeni kabinenin Sağlık Bakanı olan Fahrettin Koca’nın hastanesi için ‘ayrıcalıklı imar izni’ davasında İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), bakan lehine taraf olmuştu. 10 yıllık süreçte gülen taraf yeni bakan olmuştu” ifadeleri kullanıldı.

“Kabine değil aile şirketi”

Birgün gazetesinin manşetinde, “Kabine değil aile şirketi” başlıklı haber yer aldı. Haberde, “Erdoğan merakla beklenen kabineyi açıkladı. Sürpriz sayılabilecek isimlerin de olduğu kabine ile ilgili ilk elden bir iki tespit yapmak mümkün. Erdoğan Saray üzerinden oluşturduğu sistem Meclis’i anlamsızlaştırdığı gibi onu iktidara taşıyan partiyi de gereksiz kılıyor. Kabinenin ana omurgasını parti ile ilişkisi son derece sınırlı isimlerden oluşuyor. Hiçbir partilinin ulaşamayacağı isimlerin bakan koltuklarını işgal etmeleri parti-iktidar arasındaki mesafeyi daha da açacak. Parti, Meclis’te ‘reisinin arkasını kollayan’ bir aparata dönüşecek. Açıklanan kabine ile uzun süredir parti içindeki mütedeyyin seçmen tarafından eleştirilen ve ‘rant lobisi’ olarak tanımlanan çizgi yeni kabine ile daha da tahkim edilmiş oldu. Erdoğan, siyasete girdiğinde birlikte olduğu birçok isimle yollarını çok önce ayırmıştı zaten. Şimdi de kendi kurduğu partiyi yük olarak görüyor ve mesafe koyuyor. Pazartesi günü açıklanan kabine AKP’nin 16 yıllık dönemi boyunca oluşan hükümetler içinde Erdoğan’a bağlılık konusunda kuşkusuz en rafinene olanı. Neredeyse tedrisatından geçmeyen, kendisinin ya da aile fertlerinin özel hayat teması bulunmayan hiçbir ismi kabineye almadı. Bir yandan iç ve dış kamuoyuna olumlu mesajlar vermeye çalışırken diğer yandan da tedbiri elden bırakmadı. Bürokrasiden çok iş dünyası geçmişi olan isimler seçilirken burada da tek kriter ‘bağlılık’ oldu. Nitekim iş dünyasından gelen tüm isimler AKP döneminde yıldızı parlayanlar oldu. ‘İç ve dış tehdit’ söylemi Erdoğan’ın sürekli tekrar ettiği replikler. Üstelik isimlere bakınca Erdoğan’ın ‘tehdit’ söylemini sadece bir argüman olarak değerlendirmediği gerçekliğinin olduğunu düşündüğünü konu ile ilgili dört bakanlığa dair tercihlerine bakarak da anlamak mümkün” ifadelerine yer verildi.

“Patronlar kabinesi”

Evrensel gazetesi manşetindeki, “Patronlar kabinesi” başlıklı haberinde, “Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin ilk “bakanlar listesi”ni açıkladı. Siyasetçiler, bürokratlar ve özel sektörden seçilen sermaye gruplarının temsilcisinin kabineyi doldurması önümüzdeki dönemin eğitimden, sağlığa  pek çok kurumu özel sektöre ve piyasaya açılacağını işaret ediyor.  3 sermayedar  gösterdikleri alanda bakanlık koltuğuna oturdu. Kabinede ETS Turizm’in sahibi Murat Ersoy Turzim Bakanı, Medipol Üniversitesi’nin mütevelli Heyeti ve Yönetim Kurulu Başkanı Fahrettin Koca Sağlık Bakanı, Maya Okulları’nın sahibi Ziya Selçuk ise Milli Eğitim Bakanı oldu. Alanında uzaman isimler Evrensel'e önümüzdeki dönemi şöyle özetledi: Tam bir piyasalaşma dönemi” ifadelerine yer verdi.
 

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş
?

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design