Anasayfa / Medya izleme / “Adalet göçük altında”

12 Temmuz

“Adalet göçük altında”

Gazeteler Soma faciasıyla ilgili karara manşete taşırken, yandaşlar NATO zirvesini öne çıkardı.301 madencinin hayatını kaybettiği Soma faciasıyla ilgili karar açıklandı. Madencilerin aileleri karara, “Onlar eşimizi çocuğumuzu, siz bizi öldürdünüz” diye isyan etti.

Cumhuriyet habere manşetinde, “Adalet göçük altında” başlığıyla yer verdi ve “Soma Kömürleri AŞ.’de 13 Mayıs 2014 tarihinde meydana gelen ve 301 kişinin yaşamını yitirdiği iş cinayetiyle ilgili Akhisar Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davada tutuklu sanıklar, ‘olası kast’ yerine ‘bilinçli taksir’ suçundan 15 ile 22 yıl arasında değişen sürelerde hapisle cezalandırıldı. Yıllar sonra çıkan karar aileler ve avukatları tarafından öfkeyle karşılandı. Sinir krizi geçiren aileler, ‘Adaleti, oğullarımız gibi tabuta koydular’ diye haykırırken, avukatları da ‘Kararın açıklanmasının neden ertelendiği ortaya çıktı. Ama bu iş burada bitmeyecek” dediler. Akhisar Ağır Ceza Mahkemesi’nin önünde 2 gündür nöbet tutanların gözü kulağı, kazadan 1.5 yıl sonra açılabilen davanın karar duruşmasındaydı. Pazartesi günü Mahkeme Başkanı Salih Pehlivanoğlu, heyetteki hâkimlerden birinin “ani rahatsızlığı’ gerekçesiyle karar açıklanmasının 11 Temmuz Çarşamba gününe ertelendiği açıklamıştı. Duruşmada mahkeme heyeti, savcılık mütalaası doğrultusunda suçun vasfını ‘olası kast’ yerine ‘bilinci taksire’ çevirerek, tutuklu sanıklardan şirket Yönetim Kurulu Başkanı Can Gürkan’ı 15 yıl, Genel Müdür Ramazan Doğru’yu 22 yıl 6 ay, İşletme Müdürü Akın Çelik’i 18 yıl 9 ay, Maden Mühendisi, İşletme Müdür Yardımcısı İsmail Adalı’yı 22 yıl 6 ay, maden mühendisi Ertan Ersoy’u 18 yıl 9 ay hapis cezasına çarptırdı. Şirketin sahibi Alp Gürkan’ın da aralarında olduğu tutuksuz sanıklardan 37’si beraat etti. 9 tutuksuz sanık hakkında ise adli kontrol şartı getirildi” dedi.  

Evrensel gazetesi manşetindeki habere, “Onlar eşimizi çocuğumuzu, siz bizi öldürdünüz” başlığını attı ve “Soma’da 13 Mayıs 2014 tarihinde 301 işçinin yaşamını yitirdiği katliama ilişkin açılan davada karar, ‘Bari patronlara ödül verseydiniz’ dedirtti. 51 kişinin yargılandığı davada Maden Patronu Can Gürkan’a 15 yıl; Şirket Yöneticileri Ramazan Doğru, Akın Çelik, İsmail Adalı ve Ertan Ersoy hakkında 22.5 yıl hapis cezası verildi. 8 ila 14 yıl ceza verilen 9 sanık hakkında ise tutuklama kararı verilmedi. Can Gürkan’ın babası, Soma Holding Yönetim Kurulu Başkanı Alp Gürkan’ın da aralarında olduğu 37 kişi içinse beraat kararı verildi.  Mahkemenin bu kararı başta aileler ve avukatlar olmak üzere tepkiyle karşılandı. Tutuklu sanıklar için istinaf mahkemesinde tahliye kararı çıkabileceği belirtilirken, şu anki cezaların onanması halinde ise 15 sene ceza alan Can Gürkan ortalama 4 sene sonra serbest kalacak” ifadelerine yer verdi.

Birgün gazetesi manşetinde yer verdiği haber için, “Önce madenciler, şimdi adalet öldü” başlığını kullandı ve “Manisa Soma’da 301 işçinin hayatını kaybettiği maden katliamıyla ilgili 5’i tutuklu 51 sanığın yargılandığı davada karar dün açıklandı. Akhisar Ağır Ceza Mahkemesi heyeti, aralarında Soma Kömür İşletmeleri AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Can Gürkan’ın da olduğu 5 sanık için 15 yıldan 22 yıl 6 aya kadar, 9 tutuksuz sanık için de 6 yıldan 10 yıla kadar hapis cezaları verdi. Şirketin patronu Alp Gürkan’ın da aralarında bulunduğu 37 sanık ise beraat etti. Karara isyan eden işçi yakınları gözyaşlarına boğuldu. Sinir krizi geçiren, fenalaşan işçi yakınları ambulanslara alındı. Soma'da 13 Mayıs 2014 tarihinde yaşanan katliamda 301 madencinin hayatını kaybetmesinin ardından başlatılan adli soruşturmada, haklarında, 'olası kastla öldürme', 'bilinçli taksirle birden fazla kişinin ölümü ile birlikte birden fazla kişinin yaralanmasına neden olma', 'neticesi sebebiyle ağırlaşmış yaralama' suçlarından 301 kez, 2 yıldan 25 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açılan 5'i tutuklu toplam 51 sanık, Akhisar Ağır Ceza Mahkemesi'nde son kez hâkim önüne çıktı. Üye hâkim Tuğşat Buğra Kıyak'ın rahatsızlığından dolayı katılamaması nedeniyle geçen 9 Temmuz'daki ara kararla düne ertelenen davanın son duruşmasına katılan acılı işçi ailelerine, sendikalar, milletvekilleri, demokratik kitle örgütleri ve siyasi örgütler de destek verdi” dedi.

Sabah gazetesi haberi manşetin yanında, “Verilen cezalar az, içimiz soğumadı” başlığıyla gördü ve “Manisa’nın Soma ilçesinde 301 madencinin can verdiği facia ile ilgili davada karar çıktı. 5 sanıktan şirketin yönetim kurulu başkanı Can Gürkan’a 15 yıl, genel müdür ve teknik müdüre 22’şer yıl, işletme müdürü ve teknik nezaretçiye 18’er yıl hapis cezası verildi” dedi.

Yeni Şafak ön sayfasının altındaki habere, “Soma’da 4 yıl sonra karar” başlığını attı ve “Soma’da 4 yıl önce 301 madencinin hayatını kaybettiği facia ile ilgili davada karar verildi. Şirketin yönetim kurulu başkanı Can Gürkan 15 yıl hapse mahkum olurken, baba Alp Gürkan beraat etti. Genel müdür ve teknik müdür 22’şer yıla mahkum oldu. Cezaları az bulan madenci yakınları sinir krizi geçirdi” ifadelerine yer verdi. 

Star gazetesi birinci sayfasının altıdan, “Vicdanlar 301 kez sızladı” başlığıyla verdiği haberde, “Soma’da 301 madenciye mezar olan faciadan 4 yıl sonra karar çıktı. Madenin sahibi Can Gürkan 15 yıl, Genel Müdür Ramazan Doğru ile İşletme Müdürü İsmail Adalı 22’şer yıl hapis cezası aldı. 37 sanık beraat etti” ifadelerini kullandı.

Akşam gazetesi ön sayfasının altındaki habere, “4 yıl sonra çıkan karar yürek dağladı” başlığını attı. Haberde, “Soma’da 301 madencinin hayatını kaybettiği maden faciasında Soma AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Can Gürkan 15 yıl, Genel Müdür Ramazan Doğru ve yardımcısı İsmail Adalı 22’şer yıl hapse çarptırıldı. Madencilerin aileleri karar isyan etti” ifadeleri yer aldı.

Hürriyet manşetin yanındaki habere, “Soma’da ağlatan karar” başlığını attı ve “Soma’da 2014’teki maden faciasıyla ilgili 51 sanıklı davada karar çıktı. Hayatını kaybedenlerin aileleri cezaları az bularak tepki gösterdi” dedi.
 

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş
?

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design