Anasayfa / Medya izleme / “Saray devlet oldu”

16 Temmuz

“Saray devlet oldu”

Günün dikkat çeken haberleri Cumhuriyet, Evrensel ve Birgün gazetelerinin manşetinde yer aldı.

Cumhuriyet gazetesi manşetinde, “Saray devlet oldu” başlıklı habere yer verdi. Haberde, “Dün açıklanan yedi kararname ile ekonomiden sanata, kamu yönetiminden savunmaya kadar birçok alan yeniden yapılandırıldı. Milletvekillerinin bile kararnameler yayımlandıktan sonra haberinin olması, muhalefetin tepkisini çekti. CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, ‘Türkiye’de devlet her geçen gün ciddiyetten ve gelenekten uzaklaşıyor’ dedi. Kararnamelerle devletin tek kişiden ibaret hale getirildiğini söyleyen CHP sözcüsü Bülent Tezcan ise sistemin kısa sürede tıkanacağını ve yeni krizler üreteceğini belirtti. Tezcan, ‘Parlamentonun görevi, hızla kararnamelerle düzenlenen alanlarda kanun çıkararak, tek adamın iradesine karşı milletin iradesini etkin kılmaktır’ dedi” ifadeleri yer aldı.
   
Evrensel gazetesi habere manşetinde, “Damat Hazine’den sonra YAŞ’a” başlığıyla yer verdi ve “Cumhurbaşkanlığı Kararnamesiyle Yüksek Askeri Şura'nın (YAŞ) yapısı yeniden düzenlendi. Bu kapsamda Şura, Cumhurbaşkanının başkan olarak belirleyeceği Cumhurbaşkanı Yardımcısının çağrısı ile yılda en az bir kez toplanacak, Cumhurbaşkanı gerektiğinde Şura'yı toplayabilecek. Öte yandan Cumhurbaşkanı yardımcıları, Hazine ve Maliye Bakanı ile Milli Eğitim Bakanı da YAŞ üyesi oldu. Kararnamede Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Damadı Berat Albayrak YAŞ üyesi oldu. Kararnameleri Evrensel'e değerlendiren Avukat Kamil Tekin Sürek, AKP’nin önce uygulamayı sonra yasal düzenlemeyi yaptığına dikkat çekti. Kamil Tekin Sürek Berat Albayrak’a verilen özel göreve de dikkat çekti. Sürek, şöyle dedi: ‘Savunma Sanayii Başkanlığı, Yüksek Askeri Şura (YAŞ), Milletlerarası Anlaşmaların Onaylanması ve Resmi Gazete ile ilgili düzenlemeler yapıldı. TMSF Cumhurbaşkanı ile ilişkilendirildi. Esaslı değişiklik ise YAŞ’ta gündeme geldi. Cumhurbaşkanlığı yardımcıları, Hazine ve Maliye Bakanı ile Milli Eğitim Bakanı da YAŞ üyesi oldu. Buradan Berat Albayrak’ın Erdoğan’ın halefi olarak hazırlandığı anlaşılıyor’” ifadelerini kullandı.

“Utancın üstünü yine örtmeye çalışmışlar”

Birgün gazetesinin manşetinde, “Utancın üstünü yine örtmeye çalışmışlar” başlıklı haber yer aldı: “İstanbul Küçükçekmece’deki Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne 5 ayda gelen 115 çocuğun hamile olduğu halde adli makamlara bildirilmediği saptanmıştı. Bu kez benzer bir olay Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde yaşandı. oda tv’nin haberine göre; 7 Mayıs 2018 tarihinde yapılan şikayetle ortaya çıkan skandalda, 2017 yılı boyunca 348'inin gebeliği kesinleşmiş 392 çocuk gebeliği vakasının, adli makamlara kanuna uygun şekilde bildirilmediği ortaya çıktı. Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı skandalın ortaya çıkmasının ardından olay hakkında soruşturma açtı. İstanbul Valiliği'nden de olayda sorumluluğu olan doktorlar hakkında soruşturma yürütmek için izin istedi. İstanbul Valisi Vasip Şahin, Başhekim Profesör Ahmet Yaser Müslümanoğlu'nun da aralarında bulunduğu kamu görevlisi 59 doktor hakkında soruşturma izni verdi. Vali Şahin, 20 Haziran tarihinde aldığı 2018/110 sayılı kararı, Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimliği'ne de bildirdi. Kararda doktorlar için; "2017 yılında 18 yaş altı gebeliğini teşhis ve tespit ettikleri çocuk gebeleri, bildirim yükümlülüğüne rağmen bildirmeyerek 'sağlık meslek mensuplarının suçu bildirmemesi fiilini' işledikleri" iddiasıyla soruşturma açılmasına izin verildiği hatırlatıldı.”
 
 

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş
?

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design