Anasayfa / Medya izleme / “Anayasa yok sayıldı”

19 Temmuz

“Anayasa yok sayıldı”

Cumhuriyet ve Birgün gazetelerinin manşete taşıdığı haberler gündemde öne çıktı.

Cumhuriyet gazetesi manşetinde, “Anayasa yok sayıldı” başlıklı habere yer verdi. Haberde, “AKP bugün TBMM Adalet Komisyonu’nda görüşülecek olan OHAL’i fiilen 3 yıl daha uzatan ve kalıcı hale getiren yasa önerisindeki düzenlemelerin Anayasa Mahkemesi’nce iptal olasılığını ortadan kaldırmak için bir dizi önlem aldı. Ancak pek çok düzenlemede anayasaya açıkça aykırılıklar yer alırken, gözaltı süresinden seyahat ve haberleşme hürriyetinin kısıtlanmasına kadar birçok düzenlemede kavram kargaşası ile arkadan dolanılarak anayasanın ruhuna ve özüne aykırı hükümler öngörüldü. AKP’nin OHAL’i kalıcı hale getiren yasa önerisi, bugün TBMM Adalet Komisyonu’nda görüşülecek. Önerinin pazartesi günü TBMM Genel Kurulu gündemine alınması ve hafta içinde yasalaşması bekleniyor. AKP, toplantı ve gösteri yürüyüşünün kısıtlanmasına ilişkin düzenlemelerin iptalini önlemek için Anayasa Mahkemesi’nin kararlarını öneriye taşıdı. Gerekçesinde anayasaya aykırılık olmadığı vurgulanmasına karşın öneride yer alan pek çok düzenlemede aykırılıklar dikkat çekti” ifadeleri kullanıldı.

Evrensel gazetesi benzer bir habere sürmanşetinde, “OHAL’in fikri iktidarda” başlığıyla yer verdi ve “Türkiye’de 7 kez uzatılan OHAL bu defa uzatılmadı. OHAL’den geriye sansür, baskı, işkence, kapatma, cezasızlık yasaları ve hak ihlalleriyle dolu 2 yıl kaldı. Şimdi OHAL kalktı deniliyor ancak AKP’nin Meclis’e sunduğu yeni kanun tasarısı OHAL uygulamalarını kalıcı hale getiriyor. Yasa kabul edilirse OHAL adeta 3 yıl daha uzamış olacak. OHAL ilanından bu yana 125 bin 800 kamu görevlisi meslekten ihraç edildi. 174 medya kuruluşu kapatıldı. Üniversitelerde rektör seçimleri kaldırıldı. OHAL nedeniyle 50’yi aşkın intihar gerçekleşti. 7 grev yasaklandı. 2016 yılında, 1970 olan iş cinayeti sayısı 2017’de 2006’ya çıktı. 2018’in ilk 6 ayında en az 907 işçi yaşamını yitirdi” dedi.

Cumhuriyet gazetesindeki, “İthalat da işe yaramadı” başlıklı haberde ise, “Gıda ve tarım ürünlerinde fiyat artışı yaşanmasının suçu, ürünleri depoda beklettiği gerekçesiyle stokçulara atılırken fiyatları aşağı çekmek için ithalata başvuruluyor. Ancak tarımda yapılan ithalatlar fiyatları aşağı çekmediği gibi, zamlanan ürünler de yine yurttaşın cebini yakıyor. Türkiye İstatistik Kurumu’na (TÜİK) göre, 2017 Ocak-Mayıs döneminde koyun ithalatına 3.8 milyon TL harcanmışken 2018’in aynı dönemindeki tutar 119.3 milyon TL’ye ulaştı. Ancak koyun eti fiyatlarında herhangi bir düşüş görülmedi. Buna göre 2017’de 41-43 TL arasında değişen koyun eti fiyatları, 2018’e 42 TL’den başlayıp, 2018 Haziran’da 50 TL’ye kadar yükseldi. Benzer bir artış kırmızı ette de yaşandı. 2017’nin Ocak-Mayıs döneminde 6.9 milyon dolar olan kırmızı et ithalatı, bu yılın aynı döneminde 122.1 milyon dolara (468.3 milyon TL) çıktı ancak ithalattaki bu artış, kırmızı et fiyatlarını geriletmek bir yana sabit bile tutamadı. 2018’e 39 TL’den başlayan dana etinin kilogram fiyatı, geçen ay 43 TL’yi aştı. Aynı şekilde 2017 Haziranı’nda 31 TL olan sakatat fiyatları, 2018 Haziranı’nda 34 TL’ye yükseldi; 2017 Haziranı’nda 56 TL olan sucuğun kilogram fiyatı ise 2018 Haziranı’nda 63 TL’ye çıktı” ifadeleri yer aldı.

“Paran kadar oku!”

Birgün gazetesi manşetinde, “Paran kadar oku!” başlıklı habere yer verdi: “Liseye ve üniversiteye geçiş sistemlerinde yapılan değişiklikler başta olmak üzere 16 yıllık AKP iktidarı döneminde hiçbir öğrenci başladığı sistemle okulunu bitiremedi. Birbiri ardında yapılan değişikliklerle yapboz tahtasına dönen eğitim sisteminde yeni bir değişiklik daha planlanıyor. AKP hükümetlerinin yedinci Milli Eğitim Bakanı olan Ziya Selçuk da liseye giriş sistemine “el atmaya” hazırlanıyor. TEOG’un yerine getirilen liseye geçiş sisteminde (LGS) yapılması düşünülen köklü değişiklikler için kapsamlı bir çalışma başlatılması bekleniyor. Türkiye’deki eğitim sisteminde son 16 yılda yapılan sistem değişikliği sayısı 14’e ulaştı. AKP iktidarı dönenimde Milli Eğitim Bakanı pozisyonuna getirilen bütün isimler sistemin en az bir noktasında değişikliğe gitti. Velilerin ve öğrencilerin, ‘Yapılan tüm değişiklikler öncelerini aratıyor’ eleştirisine kulak tıkayan Milli Eğitim Bakanlığı, ‘değişim’ ısrarını her yeni dönemde sürdürdü. Son olarak, LGS’dede köklü değişiklikler yapmak için yeni Milli Eğitim Bakanı Selçuk Yılmaz’ın kapsamlı bir çalışma başlattığı öğrenildi. AKP iktidarı döneminde eğitim sisteminde yapılan önemli değişiklikler şöyle: AKP iktidarının ilk yılı olan 2003’te, üniversite giriş sınavının katsayıları yeniden düzenlendi. 28 Şubat kararlarından iki yıl sonra uygulanmaya başlanan ve siyasi bir çekişmenin sembolü haline gelen katsayı problemi, dönemin Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik’in talimatıyla yapılan değişiklikle daha da büyüdü. Alanından farklı bir bölümü tercih etmek isteyen öğrencilerin önündeki en büyük engel olan ve 0,2 ile 0,5 olarak belirlenen katsayı oranları 2003 yılında 0,3 ile 0,8 biçiminde düzenlenerek mağduriyetlerin büyümesinin önü açıldı.”
 
 
 

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş
?

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design