Anasayfa / Medya izleme / “Haberin var mı?”

23 Temmuz

“Haberin var mı?”

Günün haberi Evrensel gazetesinin manşetinde yer aldı.

Evrensel gazetesi manşetinde, “Haberin var mı?” başlıklı habere yer verdi. Haberde, “Ziya Ataman ve İdris Yılmaz, adları pek duyulmayan cezaevindeki gazetecilerden. Birinin bağırsakları cezaevinde iflas etmiş, diğeri 6 ayda 33 kilo vermiş. 27 aydır cezaevinde tutulan gazeteci Ziya Ataman gönderdiği mektubunda, hiçbir delili olmayan iftiralarla dolu suçlamalar sonucu tutuklandığının altını çizerek, ‘Cezaevinde bağırsaklarım iflas etti. İlaçlara bağlı yaşıyorum’ dedi. Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile kapatılan Dicle Haber Ajansı (DİHA) muhabiri Ziya Ataman 2 yılı aşkın süredir cezaevinde. Bölgede yaptığı haberler sebebiyle hedef haline getirilen gazeteci İdris Yılmaz, tam 6 aydır cezaevinde. Elazığ Cezaevi’nde kalmakta olan Yılmaz, 6 aydır tecritte tutuluyor, mektupları verilmiyor, ailesiyle görüşemiyor. Avukatı Savaş Avcı, verilen cezalar ve verilmesi istenen cezalarla birlikte Yılmaz’ın 20 yılı aşkın hapis cezası ile karşı karşıya olduğunu söyledi. Avukat Veysel Ok ise Yılmaz’ın yerel yöneticileri kızdıran haberleri nedeniyle hedef alındığını, iddianamesinin hala hazırlanmadığını söyledi” ifadeleri kullanıldı. 

“CHP için yine eylem vakti”

Cumhuriyet gazetesinin manşetinde, “CHP için yine eylem vakti” başlıklı haber yer aldı. Haberde, “Seçimlerin üzerinden geçen süre tam birinci ayını doldururken, Millet İttifakı’nı oluşturan muhalefet blokunda çarşı karıştı. Muhalefetin büyük partisi CHP ise seçimden bu yana yaşadığı iç karışıklığa karşın yeni haftaya, hem yeni oluşan ‘tek adam yönetimine’ karşı direnişe geçmek hem de CHP milletvekili Enis Berberoğlu’nun süren tutukluluğunu protesto etmek için aklında yeni bir Eylem planıyla girdi. Cumhuriyet’in edindiği bilgilere göre CHP , Adalet Yürüyüşü’nü yaptığı Enis Berberoğlu’nun tutukluluğu nedeniyle bir kez daha büyük Eylem yapıp yapmama kararının eşiğine geldi. CHP’nin Adalet Yürüyüşü benzeri olası bir Eylem kararı, 24 Haziran seçimleriyle geçilen “Tek aday rejimine direniş” ve Berberoğlu’nun tutukluluğunun sürmesini protesto olmak üzere iki gerekçeye dayanacak. Özellikle Berberoğlu hakkında tutukluluğun devamına yönelik verilen karar üzerine Eylem kararı acil hale getirildi. Partide beklentinin yükseldiği eylemin yapılıp yapılmaması ve bunun şekli ile sonuçları, bugünkü MYK toplantısında gündeme alınarak değerlendirilecek” ifadelerine yer verildi. 

Konuyla ilgili bir başka haber Sözcü gazetesinin manşetinde, “CHP’nin AYM ve Yargıtay önünde eylem yapmasını beklerdim, ben yapacağım” başlığıyla yer aldı: “CHP yönetimine sitem eden Oya Berberoğlu, ‘Yargıdan adil karar çıkmazsa AYM ve Yargıtay önünde eylem yapacağım. AİHM’e kadar gideceğim’ dedi.”
Cumhuriyet gazetesindeki, “Ücretsiz tedavi aldatmaca çıktı” başlıklı haberde ise, “Hükümetin ‘kanser tedavisi ücretsiz’ propagandasının gerçeği yansıtmadığı ortaya çıktı. Kanser tedavisi ücretlerinin karşılanması için kriterlere uyması gerektiği, kriterlerin de SGK bünyesindeki Geri Ödeme Komisyonu tarafından karara bağlanması gerektiği öğrenildi. Bu kapsamda kanser ilaçlarının büyük bir kısmının geri ödeme kapsamına alınmaması dikkat çekti. Resmi Gazete’de yayımlanan SGK Sağlık Uygulama Tebliği’nde (SUT) değişiklik ile kanser ilaçları geri ödeme kapsamına alınsa bile SGK’nin kriterleri sağlanmadığı takdirde yine fark ödenmesi isteniyor. Değişiklik kapsamında ‘ücretsiz kanser tedavisi’ olarak duyurulan ilaç ve cihazların, SGK geri ödeme kapsamındaki “fark ödemeleri” kriterlerinden geçemediği belirtildi. İktidarın ‘ücretsiz’ söylemine karşın doktorlar tarafından reçete edilen immünoterapi ve akıllı ilaçlar da oluşturulan algının tam tersine yurttaşların cebinden çıkmaya devam ediyor. Yaklaşık üç ay önce geri ödeme kapsamına alınan Altuzan, Xgeva, Mozopil, Opdivo ve Revlimid isimli kanser ilaçları da SGK’nin ‘geri ödeme şartlarına’ takıldı. Kanser hastaları, kriterlere uymadığı durumlarda bu ilaçları cebinden karşılıyor. SGK ancak kemoterapiden fayda görmeyip hastalığın son aşamasına gelen hastalar için ödeme yapıyor” ifadeleri yer aldı.

“Hani eğitimde çağı yakalayacaktık hafız”

Birgün gazetesi manşetinde, “Hani eğitimde çağı yakalayacaktık hafız” başlıklı habere yer verdi. Haberde, “Din Öğretimi Genel Müdürlüğü tatil döneminde de boş durmuyor. Müdürlük ile Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) işbirliğiyle birçok ilde ve okulda hafızlık kursları başladı. MEB ile Din Öğretimi Genel Müdürlüğü ‘Örgün Eğitimle Birlikte Hafızlık Projesi’ başlattı. Proje için okullar dört gruba ayrıldı. Okullar “Örgün Eğitimle Birlikte Hafızlık Proje İmam Hatip Ortaokulları (Proje Okullar), Örgün Eğitimle Birlikte Hafızlık Çalışmasını Uygulama Usul ve Esaslarına Göre Yapan Okullar (A Grubu), Örgün Eğitimle Birlikte Hafızlık Çalışması İzleme-Değerlendirme Süreci Devam Eden Okullar (B Grubu) ve Örgün Eğitimle Birlikte Hafızlık Çalışması Aday İmam Hatip Ortaokulları (C Grubu)” olarak ayrıldı. Okulların bazılarında proje uygulanmaya başlandı. Proje Okullar listesinde 15 ilden 22 okul bulunuyor. Bu iller içinde 5 okulla İstanbul ilk sırayı alıyor. Kayseri’de 3, Ankara’da 2 okul bulunuyor. A Grubu’nda 31 ilden 48 okul bulunuyor. Bu listede de 8 okul bulunan İstanbul ilk sırada yer alıyor. B Grubu’nda 20 ilden 37 okul bulunuyor. Diğer iki gruptan farklı olarak 4 okulla Kütahya bu grupta ilk sırada. C Grubu’nda ise 38 ilden 73 okul bulunuyor. B grupta 7 okulla Konya ilk sırada yer alıyor. Toplamda listede 180 okul bulunuyor” ifadeleri yer aldı.
 
Şanlıurfa’nın Suruç ilçesinde 14 Haziran’da AKP milletvekili İbrahim Halil Yıldız’ın seçim çalışmaları sırasında 3 kişinin ölümüyle sonuçlanan olayı Yeni Yaşam gazetesi manşetine taşıdı. Olayda eşi ve iki oğlunu kaybeden Emine Şenyaşar tehditler nedeniyle ilçeyi terketmek zorunda kaldıklarını anlattı. “Failler nerede?” başlığıyla verilen haberde Şenyaşar, “Dünyanın neresinde hastanenin içinde 3 kişinin öldürüldüğü görülmüş? Bir kişi dahi gözaltına alınmadı” diyerek isyanını dile getirdi.

 

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş
?

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design