Anasayfa / Medya izleme / “12 Eylül YÖK’ü bile reddetti”

24 Temmuz

“12 Eylül YÖK’ü bile reddetti”

Gündemin dikkat çeken haberi Cumhuriyet gazetesinin manşetindeydi.

Cumhuriyet gazetesinin manşetinde, “12 Eylül YÖK’ü bile reddetti” başlıklı haber yer aldı. Haberde, “Süresi son bulmasına rağmen yetkileri artırılarak yasalaştırılmaya başlanan OHAL’in kendisi bitti, zihniyeti Meclis’te. OHAL sonrası düzenlemeler içeren ve YÖK’e 3 yıl boyunca üniversitelerden akademisyenleri ihraç etme yetkisi veren yasa teklifi, TBMM Adalet Komisyonu’ndan AKP ve MHP oylarıyla hızla geçti. Komisyonun CHP’li üyeleri CHP milletvekilleri Sibel Özdemir ve Yıldırım Kaya, dün TBMM’de basın toplantısı düzenleyerek içerideki tartışmaları ve düzenlemenin yol açacaklarını anlattı. Yıldırım Kaya, ‘Getirilen yasa teklifi YÖK’ü bile isyan ettirdi. Böylesine antidemokratik düzenlemelerle, akademisyenlerin üniversiteden ihracı konusunda sorumluluk almak istemeyen YÖK , düzenlemeye karşı çıktı.  Kendisi de ‘darbe ürünü’ olan YÖK’ün bile, AKP’nin ‘darbe ürünü’  yasalarının sorumluluğunu almak istememesi, ibretlik bir durumdur’ dedi. Sibel Özdemir de, söz konusu maddeyle sadece ihraçlarla sınırlı kalınmadığını, ihraç edilenlerin işlerinin dışında birçok sosyal ve özlük haklarını da kaybedeceklerini ve bu haklarını mahkemelerde arayamayacaklarını vurguladı” ifadeleri kullanıldı.

“Yap-İşlet; halkın sırtına devret!”

Birgün gazetesi manşetinde, “Yap-İşlet; halkın sırtına devret!” başlıklı habere yer verdi. Haberde, “AKP hükümeti; hazineye devasa yükler getirmesine rağmen Yap-İşlet-Devlet modelinden vazgeçmiyor. Mega projelerin sonuncusu özel bir yasa ile düzenlenen Kanal İstanbul oldu. Yaklaşık 15 milyar dolara mal olması beklenen projenin ihalesini alacak firmaya Garanti kapsamında belirlenen yıllık ücretin 3 milyar doları aşması bekleniyor. Mega projelerin sadece 2018 bütçesindeki tahmini tutarı 6,2 milyar TL’yi aştığı düşünüldüğünde Kanal İstanbul hazinede yeni bir karadelik olacak. 2017 yılındaki toplam bütçe açığının yüzde 10’unu Yap-İşlet-Devlet projesiyle işleyen garanti yatırımları oluşturuyor. Kanal İstanbul projesinin artan boğaz trafiğini azaltacağı iddia ediliyor, fakat Boğaz trafiği geçmiş döneme göre yüzde 22 azaldığı söyleniyor. Proje kapsamında sunulması planlanan gemi geçişi zorunluluğunun ise Montrö Boğazlar Sözleşmesi gereği mümkün olmadığı öğrenildi. Küçükçekmece-Sazlıdere-Durusu koridoru üzerinde gerçekleştirilecek olan Kanal İstanbul projesinin yap-işlet-devret modeliyle hayata geçirilmesi için yasal düzenlemeye gidiliyor. Kanal İstanbul’a ilişkin düzenleme bugün genel kurula gelmesi bekleniyor. Verilen kanun teklifi ile 3996 Sayılı Bazı Yatırım ve Hizmetlerin Yap-İşlet-Devret Modeli Çerçevesinde Yaptırılması Hakkındaki Kanunun kapsam maddesine ‘denizleri gölleri, nehirleri, birbirine bağlayarak gemilerin seyrüseferine imkân veren suyolu işlevi görecek kanal veya benzeri altyapı tesisleri, lojistik faaliyet alanları, raylı ulaşım sistemleri ile bunların bakım, onarım, işletme, manevra, geceleme gibi ihtiyaçların karşılanacağı alan ve tesisleri’ ibaresi eklendi” ifadelerine yer verdi.

“Sansür her yerde, gazeteci hapiste”

Evrensel gazetesinin sürmanşetinde, “Sansür her yerde, gazeteci hapiste” başlıklı haber yer aldı: “Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) Yönetim Kurulu, basında sansürün kaldırılışının 110. yıl dönümü dolayısıyla yaptığı açıklamada: ‘Basın ve düşünceyi ifade özgürlüğü önündeki engeller kaldırılmalıdır’ dedi. TGC Yönetim Kurulunun yaptığı açıklamada, ‘Gelişmiş çağdaş ülkelerin arasında yer almanın ancak temel hak ve özgürlüklere sahip, birbiriyle barışık bir toplumla gerçekleşeceğini düşünüyoruz ve bu amaçla cezaevlerinde tutuklu gazetecilerin de özgürlüğüne kavuşmalarını bekliyoruz’ ifadelerine yer verildi. CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer 24 Temmuz Basın Bayramı ve basında sansürün kaldırılışının yıldönümünü nedeniyle yaptığı açıklamasında, tutuklu gazeteciler için özgürlük çağrısı yaparak, ‘Basın özgürlüğü ve halkın haber alma hakkı için mücadele veren gazetecilerin tutuklandığı, haberlerinin sansürlendiği bir ülkede Basın Bayramı kutlanamaz. Son yıllarda olduğu gibi, bu yılda da 24 Temmuz’da düşünceyi ifadesi ve yazıları nedeniyle tutuklu tüm gazetecilere özgürlük istiyoruz’ dedi.”

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş
?

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design