Anasayfa / Medya izleme / “Faiz durdu, dolar uçtu”

25 Temmuz

“Faiz durdu, dolar uçtu”

Merkez Bankası’nın faiz kararı gazetelerde geniş yer buldu.

Merkez Bankası’nın faiz oranlarını sabit tutma kararı sonrası döviz fırladı.

Cumhuriyet habere manşetinde, “Durgunluk itirafı” başlığıyla yer verdi ve “Merkez Bankası tahminlerin aksine politika faizini 17.75’te sabit bıraktı. Kararın açıklanmasıyla piyasalar sarsıldı. Dolar kurunda anlık sıçrama 16 kuruşa yaklaşırken, borsada kayıplar yüzde 3.5’i geçti. Uzmanlar bu kararın, ekonomi yönetiminin ‘Piyasalarla zıtlaşmayacağız’ sözünün tam tersi olduğunun altını çiziyor. İç talepte yavaşlama sinyallerinin arttığına dikkat çeken Merkez Bankası açıklamasında, ‘İç talep koşullarının etkisinin azalacağı öngörülmekle birlikte enflasyon ve enflasyon beklentilerinin bulunduğu yüksek seviyeler, fiyatlama davranışları üzerinde risk oluşturmaya devam ediyor’ denildi” ifadelerini kullandı.

Evrensel gazetesi sürmanşetindeki habere, “Döviz yükseldi, tencerenin içi boşaldı” başlığını attı ve “Merkez Bankası Para Politikası Kurulu faiz oranını yüzde 17.75’te sabit tutma kararı aldı. ‘İç talebe dair yavaşlama sinyalleri artmaktadır’ ifadesine de yer verilen karar sonrası dövizde sert yükseliş yaşandı. Dolar 4.76, avro 5.57 ve sterlin 6.25 liradan işlem görürken, karar sonrası 4.91, 5.77 ve 6.45 liranın üzerine çıktı. Dövizdeki yükselişi Evrensel'e değerlendiren Prof. Dr. Sinan Alçın ‘Döviz kurundaki yukarı yönlü her hareket tüketici enflasyonuna yansımakta, mutfakta kaynayan tencerenin içindekileri azaltmaktadır” dedi. Doç. Dr. Ümit Akçay ise ‘Resesyon beklentisi, ‘iç talepteki yavaşlama’ olarak TCMB açıklamasına yansımış. Bunun enflasyonu da düşüreceği varsayılıyor. Ancak kur şoku nedeniyle resesyon olsa da enflasyon düşmeyebilir’ uyarısında bulundu’” dedi.

Birgün gazetesi habere ön sayfasının altında, “Faiz durdu, dolar uçtu” başlığıyla yer verdi ve “Merkez Bankası, dünkü PPK toplantısında ekonomistlerin 100 baz puan artış beklentilerini boşa çıkararak haftalık repo faiz (politika faizi) oranında değişiklik yapmadı. Güne 4.75’in altında başlayan dolar 4.94’ü, 5.57’den başlayan avro da 5.75’i gördü” ifadelerini kullandı.

Sözcü gazetesi birinci sayfasının altında yer ayırdığı haber için, “Merkez faizi sabit tuttu, dolar fırladı” başlığını kullandı ve “Merkez Bankası piyasalardaki beklentinin aksine faizleri sabit tuttu. Dolar 4.94’ü gördü, altın fırladı, borsa düştü. Bakan berat Albayrak’ın ‘piyasa ile kavga etmeyeceğiz’ açıkalamsı, faiz artışı beklentisi yaratmıştı. Ancak Merkez Bankası ‘büyüme kaygısı’ ile faizleri değiştirmedi. Döviz rekor kırdı. Ekonomistlere göre kriz derinleşti” ifadelerine yer verdi.

Yeni Şafak habere, “Merkez direndi, faizi artırmadı” başlığını attı ve “Cumhurbaşkanı Hükümet Sistemi’ne geçişin ardından ilk faiz kararını açıklayan Merkez Bankası, beklentilerin aksine faizleri sabit tuttu. Banka, faizleri yüzde 17,75’te sabit tuttu. Alınacak kararı yeni ekonomi yönetiminin ilk testi olarak göstererek baskı yapan çevreler umduğunu bulamadı” dedi.

Star gazetesi haberi ön sayfasının altından, “Merkez Bankası faiz lobisine direndi” başlığıyla anonsladı.

Hürriyet habere manşetin altında, “Merkez Bankası faizi sabit tuttu” başlığıyla yer verdi ve “Merkez Bankası Para Politikası Kurulu, piyasanın bir puanlık artış beklentilerinin aksine faizi 17,75’te sabit tuttu. Merkez’in bu sürpriz hamlesi doları 4.75 liradan 4.94 liraya kadar yükseltti, borsadaki düşüş de yüzde 3.5’i aştı” ifadelerini kullandı.

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş
?

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design