Anasayfa / Medya izleme / “Tebrikler, yine beceremediniz!”

31 Temmuz

“Tebrikler, yine beceremediniz!”

Büyük tartışma yaratan LGS sonuçları birkaç gazetede yer bulabildi.

Cumhuriyet gazetesi manşetindeki, “İmam hatip projesi çöktü” başlıklı haberinde, “Milli Eğitim Bakanlığı’nın yeni liseye giriş sisteminin sonuçları,  10 aydır yaşanan kaosu gözler önüne serdi. 8. sınıftan mezun olan 1.2 milyon öğrenciden 200 bini herhangi bir tercih yapmayarak sistem dışında kaldı. Sınava giren 1 milyon öğrenciden yarısı tercihte bulunurken, 1. tercihindeki hayaline sadece 33 bin öğrenci kavuştu. Hükümetin ‘göz bebeği’ imam hatiplerde ise kontenjanların yarısı boş kaldı. Boş kontenjanların okul türlerine göre dağılımına bakıldığında 70 bin 617 öğrenci, nakil dönemlerinde ya imam hatip lisesine ya da meslek lisesine gitmek zorunda olacak. Yerel yerleştirme sonucunda imam hatiplerde kontenjanların yarısı boş kaldı. Hükümetin tüm teşviklerine rağmen imam hatip liselerinin 224 bin 950 olan kontenjanının sadece 117 bini doldu. Binlerce öğrenci nakil dönemlerinde imam hatiplere gitmek zorunda kalacak. Eğitimciler, veliler ve öğrenciler öfkeli” ifadelerine yer verdi.

Birgün gazetesinin manşetinde, “Tebrikler, yine beceremediniz!” başlıklı haber yer aldı. Haberde, “LGS sonuçları, öğrencilerin ve velilerin liselere geçiş sistemine ilişkin kaygılarının haklılığını ortaya koydu. Sınav puanıyla İlk tercihine yerleştirilen öğrenci sayısı 30 binde kaldı. Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla kaldırılan TEOG’un yerine getirilen Liselere Geçiş Sınavı’nın (LGS) yerleştirme sonuçları dün açıklandı. Uzman görüşü alınmaksızın getirilen yeni sistemin yarattığı mağduriyetler, Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) verileriyle somutlaştı. Merkezi yerleştirme sonuçlarına göre, sınava giren 1 milyon öğrenciden yalnızca 500 bini tercih yaptı. İlk tercihine yerleşebilen öğrenci sayısı 30 binde kalırken merkezi ve yerel yerleştirme sonuçlarına göre, imam hatip liseleri kontenjanlarının yarısı boş kaldı. Velilerin ve öğrencilerin tercihi, akademik eğitim veren liselerden yana oldu. Adayların yüzde 50’si Anadolu, fen ve sosyal bilimler liselerine, yüzde 15’i imam hatip liselerine, yüzde 35’i ise meslek liselerine yerleşti. Eğitimcilerin ve öğrencilerin LGS’ye ilişkin getirilen uygulamalar arasında en çok karşı çıktığı beş tercih zorunluluğu da on binlerce öğrencinin ilk tercihlerine yerleşememesine neden oldu. Sınav puanıyla beş tercih yapan 127 bin 283 adaydan birinci tercihine yerleşen aday sayısı 33 bin 694’te kaldı. İkinci tercihine yerleşen aday sayısı 35 bin 148, üçüncü tercihine yerleşen aday sayısı ise 27 bin 912 oldu” ifadeleri kullanıldı.

Hürriyet manşetin yanında yer ayırdığı, “LGS’de endişe açıkta kaldım” başlıklı haberinde, “Liselere yerleştirme sonuçları dün açıklandı. ‘Hiçbir tercihinize yerleşemediniz’ yazısını gören 91 bin 687 çocuk ve aileleri büyük endişe yaşadı. LGS’yle öğrenci alan okullarda 127 bin 480 boş kontenjana 127 bin 283 aday yerleşti. 197 kontenjan boş kaldı. Asıl sorun adrese dayalı yerleştirmede yaşandı. 91 bin 687 çocuğun sınavla ya da adrese dayalı tercihle bir okula yerleşmediği gören aileleri, milli eğitim müdürlüklerine dilekçe yağdırdı. Bu sorunu yaşayanlar, tercihlerine sadece Anadolu lisesi yazan ve yaşadığı bölge dışına çıkmak istemeyenlerdi. D.A adlı öğrenci yaşadığı sıkıntıyı anlattı: ‘Yüzde 15’lik dilime girdim. LGS ile de adrese dayalı tercihle de bir okula giremedim. Açıkta kaldım’” ifadelerine yer verdi.

Sabah gazetesi ise manşetindeki, “FETÖ temizlendi, sınavlardan şaibe kalktı” başlıklı haberinde, “kurduğu kirli tezgahla milyonlarca öğrencinin hayallerini çalan ve haklarını gasp eden hain örgütün kökü kazınınca aileler rahat nefes aldı” dedi. 

“Bu dava böyle bitmez!”

Evrensel gazetesi manşetinde, “Bu dava böyle bitmez!” başlıklı habere yer verdi. Haberde, “10 Ekim Ankara Garı Katliamı davası avukatları, savcılığın esas hakkındaki mütalaasına ilişkin, Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanlığına sundukları 99 sayfalık ayrıntılı beyanlarında, henüz toplanmayan deliller, ifadelerine başvurulmamış kişiler varken davanın kapatılmak istendiğine dikkat çektiler. Olayda sorumluluğu bulunan kamu görevlilerinin davanın dışında bırakılmış olması ise avukatların beyanlarında dikkat çektiği en önemli noktayı oluşturuyor. Olay yerinde 100 kişinin hayatını kaybettiği, sonrasında yaralanmaları sebebiyle ölenlerle birlikte hayatını kaybedenlerin sayısının 103’e yükseldiği katliamda, iddianamede yer alan yaralı sayısı ise 391. 10 Ekim 2015 günü Ankara Garı önünde ‘Emek, Barış ve Demokrasi Mitingi’ öncesinde IŞİD tarafından iki canlı bombayla gerçekleştirilmiş olan katliama ilişkin kovuşturma süreci 2016 yılı haziran ayında iddianamenin yazılıp, mahkemeye sunulmasıyla başlamıştı. 7 Kasım 2016’da duruşmaları başlayan davada, şu ana kadar toplam 50 celse gerçekleştirildi. Davada, 19’u tutuklu 36 sanık yargılanıyor. Dava avukatları, adil bir yargılama yapılmadan 31 Temmuz-2 Ağustos tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan duruşmada sonlandırılmasından endişe ettikleri davada, savcının 12 Haziran 2018 tarihinde sunduğu esas hakkındaki mütalaaya ilişkin olarak mahkemeye 26 Temmuz 2018 günü sundukları beyanlarında şu noktanın altını çiziyorlar: Dosya toplanması gereken deliller bakımından halen eksiktir ve tamamlanmamıştır. Henüz toplanmamış deliller bulunmaktadır. Mahkeme heyetinin bağlantılı dava dosyalarından ve kurumlardan talep ettiği bazı belgeler henüz dosyamıza gelmemiştir’” yer aldı.

Yeni Yaşam gazetesi de Bursa Belediyesi'nin Ege Denizi'nde ölen 3'ü bebek 6 kişinin cenazesi için araç vermemesini "İnsanlığı unutup itibarı düşündü" başlığı ile manşetine taşıdı. Haberde, cenazeleri Bursa'dan Manisa'ya götürmek isteyen aileye önce araç vermeyi reddeden belediyenin gelen tepkilerler üzerine araç vermeyi kabul ettiğinde ailelerin yola çıkmış olduğu belirtildi.
 
 
 

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş
?

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design