Anasayfa / Medya izleme / “Ekonominin merkezi şaştı”

01 Ağustos

“Ekonominin merkezi şaştı”

Merkez Bankası’nın “yeni” enflasyon tahmini yandaş gazetelerin hiçbirinde yer bulamadı.

Merkez Bankası daha önce yüzde 8.4 olarak açıkladığı yıl sonu enflasyon tahminini yüzde 13.4 olarak değiştirdi.

Cumhuriyet manşetindeki habere, “Ekonominin merkezi şaştı” başlığını attı ve “Merkez Bankası yılın üçüncü enflasyon raporunu açıkladı. Enflasyon tahmini bir kez daha revize edildi, tam 5 puan atışla 13.4’e çıktı. Başkan Murat Çetinkaya, ‘Enflasyonun 2020 sonunda yüzde 6.7’ye geriledikten sonra orta vadede yüzde 5 düzeyinde istikrar kazanacağını tahmin ediyoruz’ dedi. Enflasyon hedefi ve tahmini arasında açılan makas piyasalarda güven erozyonuna neden olurken, veriler ekonomideki vahim tabloyu ortaya koydu. Güvendeki düşüşün etkisiyle sıcak para girişi dibi gördü. Faiz artınca kredi yavaşladı, çarklar neredeyse durdu” ifadelerine yer verdi.

Birgün gazetesi habere manşetinde, “Merkez: Zamlı fiyatlara alışın” başlığıyla yer ayırdı ve “Merkez Bankası’nın dün yaptığı açıklamada yıl sonu tüketici enflasyonu tahmini yüzde 8.4’ten yüzde 13.4’e yükseltildi. Ekonomide ‘yumuşak iniş’ koşullarının ortadan kalktığı, ‘sert inişten’ başka seçeneğin kalmadığı bir aşamaya gelindi. MB yıl sonu gıda fiyat enflasyonu tahminini daha da fazla, yüzde 6 revizyonla yüzde 7’den yüzde 13’e yükseltti. Üstelik işlenmemiş gıda fiyatları enflasyonunun 2018 yılı ikinci çeyreği sonunda yüzde 23.2’ye fırladığı koşullarda MB önümüzdeki dönemde fazla iyimser bir beklentiyle sebze ve meyve fiyatlarının düzeltme yapacağını öngörüyor. En azından şimdiye kadarki veriler, şaha kalkan enflasyonun yoksul kesimleri orantısız vurduğunu gösteriyor. Rapor, akaryakıt fiyatlarının sabit tutulması uygulamasının yıl sonuna kadar süreceğini varsayıyor. Eğer bu öngörü tutmazsa, enflasyon daha da sıçrayabilir. MB’nin tüm umudunu maliye politikasının sıkı tutulmasıyla talebin aşağı çekilmesine, böylelikle enflasyonun hız kesmesine bağladığı dikkat çekiyor” dedi.
 
Evrensel gazetesi manşetin yanında yer ayırdığı habere, “Dar gelirli daha da ezilecek” başlığını attı ve “Merkez bankası Başkanı Murat Çetinkaya gıda, temel mal ve enerji kalemlerindeki artışın dikkat çektiğini, çekirdek enflasyonun kötüleştiğini söyledi. Çetinkaya, bu nedenle, 2018 yıl sonu için yüzde 8.4 olan enflasyon tahminini 5 puanlık artışla yüzde 13.4’e yükselttiklerini açıkladı” dedi.

Sözcü gazetesi manşetin altındaki habere, “Merkez’in enflasyon hesabı fena şaştı!” başlığını attı ve “Merkez Bankası’nın 2018 yıl sonu enflasyon hedefi yüzde 7.9’du. Dün bu hedef yüzde 13.4 olarak açıklandı” ifadelerine yer verdi.

Hürriyet habere manşetin altında, “Enflasyon hedefi 5 puan artırıldı” başlığıyla yer verdi ve “Merkez Bankası, 2018 yılı enflasyon hedefini 5 puan artırarak yüzde 8.4’ten yüzde 13.4’e çıkardı. Başkan Murat Çetinkaya, ‘Bu güncellemenin 2.3 puanı petrol fiyatları ve döviz kurunun ithalat fiyatlarına etkisinden, 1.4 puanı ise gıdadan geliyor’ dedi. 2019 enflasyon hedefi de yüzde 6.5’ten 9.3’e çıktı” ifadelerini kullandı.

“İhmali olan yargılanmadı”

10 Ekim Ankara Katliamı’nın son grup duruşması dün başladı.

Evrensel gazetesi habere manşetinde, “Yeni katliamların sorumluluğunu alacak mısınız?” başlığıyla yer verdi ve “10 Ekim Ankara Katliamı davasının 10. grup duruşmaları, Sincan Ceza İnfaz Kurumu’nda başladı. Mahkemenin karar vermesi beklenen duruşmada, savcı, avukatların itirazlarına rağmen mütaalasını değiştirmedi. İncelenmeyen delillere, katliamda sorumluluğu ve açık ihmali bulunan kamu görevlilerinin yargılanmamasına rağmen davanın alelacele bitirilmek istenmesine ailelerden tepki vardı. Mahkemeye seslenen aileler, ‘Bundan sonra yaşanacak yeni katliamların sorumluluğunu almaya hazır mısınız?’ diye sordu” ifadelerine yer verdi.   

Cumhuriyet manşetin yanındaki habere, “‘Bu önlemleri o gün alsaydınız’” başlığını attı ve “10 Ekim Katliamı davası Sincan Cezaevi’nde geniş güvenlik önlemleriyle başladı. Mağdur yakınları, ‘Bu güvenlik önlemleri, 10 Ekim günü alınsaydı, 101 kişi ölmezdi’ diye tepki gösterdi. Katliamda ölen Korkmaz Tedik’in annesi söz alarak ‘Lütfen, bir kez daha bizi öldürmeyiniz. Bugüne kadar adaleti katlettiniz. Ne olur adaleti katletmeyiniz’ diye konuştu” dedi.

Birgün gazetesi manşetin yanında, “İhmali olan yargılanmadı” başlığıyla verdiği haberde, “10 Ekim Ankara Katliamı’nın son grup duruşması yoğun güvenlik önlemleri altında Sincan Cezaevi Adliyesi’nde başladı. ‘Oldu bittiye getirilen yargılama’ eleştirilerinin yapıldığı duruşmada konuşan katliam mağduru Zöhre Tedik, ‘Katliamda oğlum öldü ama ihmali olan kamu görevlileri yargılanmadı’ dedi” ifadelerini kullandı.
  

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş
?

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design