Anasayfa / Medya izleme / “Tarihi kırılma”

02 Ağustos

“Tarihi kırılma”

ABD’nin iki bakan hakkındaki yaptırım kararı birçok gazetenin manşetinde yer aldı.


ABD, rahip Brunson’ın serbest bırakılmaması nedeniyle İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve Adalet Bakanı Abdülhamit Gül hakkında yaptırım kararı aldı.
Cumhuriyet manşetindeki habere, “Tarihi kırılma” başlığını attı ve “Beyaz Saray Sözcüsü Sarah Sanders, Adalet Bakanı Abdülhamit Gül ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun yaptırım listesine alındığını açıkladı. Sanders’ın ardından ABD Maliye Bakanlığı bir açıklama yaptı ve kararın iki bakanın rahip Brunson’un tutuklanmasında ‘doğrudan rolü’ nedeniyle alındığını duyurdu. Açıklamada, iki bakanın Türkiye’de ciddi insan hakları ihlallerinin uygulanmasından sorumlu oldukları savunuldu. ABD, insan hakları ihlallerinde kullandığı yasaya dayandırdığı kararda, iki bakan için ‘Türk hükümetinin hak ihlallerinden sorumlu kurumlarına öncülük etmektedirler’ ifadesini kullandı. Karar Ankara’dan sert tepki aldı. ABD yönetimini Türkiye’nin hukuk sistemine açıkça müdahale anlamına gelen bu karardan geri dönmeye çağıran Dışişleri Bakanlığı ‘Saldırgan tutumun karşılığı gecikmeksizin aynıyla verilecektir’ dedi” ifadelerine yer verdi.
Birgün gazetesi habere manşetin altında, “ABD’den Türkiye’ye Brunson yaptırımı” başlığıyla yer verdi ve “ABD, rahip Brunson’ın serbest bırakılmaması üzerine, daha önce açıkladığı ‘yaptırım’ adımını attı. Karar, Adalet Bakanı Gül ve İçişleri Bakanı Soylu hakkında alındı. ABD’nin gerçekleştirdiği yaptırımlar ile iki Türk bakanın başta ABD olmak üzere bazı ülkelere giriş ve çıkışları yasaklanacak. ABD içerisinde bulunan mal varlıklarına el koyulabilecek” dedi. 
Sabah gazetesi ön sayfasının altındaki, “ABD’nin skandal kararına sert tepki” başlıklı haberinde, “Rahip Brunson’ın ev hapsini bahane eden Beyaz Saray, Adalet Bakanı Gül ve İçişleri Bakanı Soylu’ya yaptırım kararı aldı. Dışişleri Bakanlığı sert tepki gösterdi: Saldırgan tutumun karşılığı aynıyla verilecektir” ifadelerini kullandı.

Yeni Şafak sürmanşetinde, “Umurumuzda bile değilsiniz” başlığını kullandı ve “FETÖ ve PKK’nın hamisi ABD, rahip Brunson’un ‘ev hapsi’ni gerekçe gösterip düşmanca bir adım daha attı. Trump yönetimi, Adalet Bakanı Gül ve İçişleri Bakanı Soylu’ya yaptırım uygulamaya karar verdi. ABD’nin aldığı kararlar ciddiyetten uzaklaşırken Türkiye mütekabiliyet gereği misliyle karşılık vereceğini duyurdu” dedi.

Akşam gazetesi habere birinci sayfasının altında, “Washington’dan harakiri” başlığıyla yer ayırdı ve “FETÖ’cü papaz Andrew Brunson’ı bahane eden ABD yönetimi, İçişleri ve Adalet bakanları için yaptırım kararı alıp, ‘stratejik müttefikliğe’ öldürücü bir darbe vurdu” ifadelerine yer verdi. 

Hürriyet sürmanşetindeki habere, “Washington’dan skandal karar” başlığını attı. Haberde, “Amerika Birleşik Devletleri, ABD’li pastör Andrew Brunson’ın serbest bırakılmamasında payları bulunduğu gerekçesiyle İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’e yaptırım uygulama kararı aldı. Washington’un bu hamlesine Ankara sert tepki gösterdi” ifadeleri yer aldı.
 

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş
?

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design