Anasayfa / Medya izleme / “Ankara formül arıyor”

03 Ağustos

“Ankara formül arıyor”

Yandaşlar ABD’ye “Haddini bil” diye seslenirken, Cumhuriyet, Birgün ve Evrensel gazeteleri krizin yarattığı sonuçları manşete taşıdı.

Cumhuriyet gazetesi manşetinde, “Ankara formül arıyor” başlıklı habere yer verdi. Haberde, “ABD’nin peş peşe attığı ve yaptırım öngören 3 ayrı kararla Türkiye ile ABD arasındaki ilişkilerde ‘alarm zilleri’ çalıyor.  Ankara, bu aşamada yaptırımları hayata geçirecek karşı yaptırımlarla yanıt vermek yerine Türk kamuoyuna yönelik açıklamalarla yetindi. İki ülke ilişkileri tarihi bir dönemeçte yer alırken gözler bugün sabah saatlerinde Singapur’da bir araya gelecek olan Çavuşoğlu ile Pompeo’nun yapacağı görüşmede. Dışişleri’nin amacı karşılık vererek krizi tırmandırmak yerine tırmanan tansiyonu dindirmek. Ancak üst düzey bir yetkili, ‘Bu kadar büyük bir yaptırım kararından sonra geri adım atmamız zorlaşıyor’ dedi. ABD’nin ‘uluslararası finans kuruluşlarından fon ve hibe alımını durdurma’,  ‘iki Bakan’ın mal varlıklarını dondurma’ ve ‘Türkiye’nin S-400 alımı nedeniyle F-35’lerin Türkiye’ye teslimatını durdurmayı’ öngören yaptırım kararlarına Ankara sadece sözle yanıt verdi. Bir haftadır tırmanan krizde Ankara, ABD’ye karşı yaptırımlarla karşılık vermeden bir çıkış yolu bulmayı hedefliyor. ABD’deki seçim atmosferinde, Brunson’ın durumunun ‘iç politika nedeniyle’ tırmandırıldığına işaret edilirken, bir diplomat, ‘Türkiye, Beyaz Saray’ı yeniden kazanmak zorunda. Ancak bu şekilde yasada değişiklikler yapılabilir. Bunun yolu da Brunson’dan geçiyor. Artık bundan bir çıkış yolu yoksa, o zaman siz geri adım atmak zorundasınız. Ama artık geri adım da zor çünkü pazarlık masası büyüdü’ değerlendirmesini yaptı” ifadeleri kullanıldı.

Birgün gazetesi manşetindeki, “Rezalet” başlıklı haberinde, “İktidarın, Türkiye’de tutuklu bulunan ABD’li Rahip Brunson’un serbest bırakılması isteğini kabul etmemesi üzerine iki ülke arasında yaşanan gerilim artarak sürüyor. Uzmanlar, bu sürecin hem enflasyonu hem işsizlik artışını dizginlenemeyeceği ve daha da artacağını söylüyor: ‘Bu tabloyu vahimleştirecek şey sermaye akışının durmasıdır. Ani bir duruş Türkiye’yi tam anlamıyla finansal bir krize sürükler.’ Meseleyi emekli öğretim üyesi Prof Dr. Oğuz Oyan ve Kadir Has Üniversitesi’nden Doç. Dr. Ahmet Kasım Han ile konuştuk. Meselenin iktidarın kendi suçu olduğunu söyleyen emekli öğretim üyesi Prof. Dr. Oğuz Oyan, ‘Büyük bir devletle ilişkiye girdiğiniz zaman bunun sonuçlarını dikkate almanız gerekiyor. Bu ilişkilerin bu noktaya gelmesinin birinci müsebbibi iktidarın kendisidir’ dedi. Kadir Has Üniversitesi öğretim görevlisi Doç. Dr. Ahmet Kasım Han ise bu gerilimin beklediğinden erken geldiğini ifade etti: ‘Bu hareketin önemli ölçüde Amerika’da yaklaşan seçimler nedeniyle bir arada tutması gereken evanjelist tabana ve bunun kendi yönetimi içerisinde temsilcisi olan Başkan Yardımcısı Mike Pence’e yönelik olduğunu düşünüyorum.’ Han, Türkiye’nin ABD ilişkilerindeki görülen hasarın Rusya’yla olan ilişkiyi nasıl etkileyeceğini ise şöyle açıkladı: “Türkiye, batı merkezinden dışarıya doğru itildikçe Rusya’yla ilişkilerin daha ön plana çıkması kaçınılmaz. Ama şunu da görmek lazım; Rusya’nın Türkiye’nin acil bastıran ekonomik meseleleriyle ilgili olarak Türkiye’ye verebileceği çok fazla bir destek kaynağının olmadığını unutmamak lazım’” ifadelerine yer verdi.

Evrensel gazetesinin manşetinde ise, “İş birlikçi pazarlığın bedelini halk ödüyor” başlıklı haber yer aldı: “ABD’li rahip Brunson’ın ev hapsine alınmasının ardından Beyaz Saray’dan yaptırım geldi. Yaptırımın hedefinde İçişleri Bakanı Soylu ve Adalet Bakanı Gül’ün olduğu duyuruldu. ‘ABD’nin Türkiye’ye yönelik yaptırımları durdurulmalı’ açıklaması yapan Emek Partisi Genel Başkanı Selma Gürkan, ‘AKP’nin antiemperyalist söylemleri balondan ibaret. Türkiye yayılmacı politikalara son vermeli. İş birlikçi siyasetin bedelini halk ödüyor’ dedi. Beyaz Saray Sözcüsü Sanders, Rahip Brunson’ın tutuklanmasının insan hakkı ihlali olduğunu öne sürerek, iki bakanla ilgili bütün ilişkileri askıya aldı. Buna göre bakan Soylu ve Gül’ün ABD’deki mal varlıkları dondurulacak. ABD vatandaşlarının bakanlarla herhangi bir ekonomik ilişkiye girmesi yasaklanacak. Bu arada Türkiye’ye F-35’lerin teslimatını engellemeyi öngören tasarı da ABD Senatosu’nda kabul edildi.”     
 

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş
?

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design