Anasayfa / Medya izleme / “Kuruş kuruş eriyor, tane tane alıyoruz”

08 Ağustos

“Kuruş kuruş eriyor, tane tane alıyoruz”

Gündemin dikkat çeken haberleri Cumhuriyet, Birgün ve Evrensel gazetelerinde yer aldı.

Birgün gazetesi manşetinde, “Kuruş kuruş eriyor, tane tane alıyoruz” başlıklı habere yer verdi. Haberde, “Türk Lirası’ndaki hızlı değer kaybının ardından maaşlar pula dönerken harcamalar da kısılıyor. Eskiden normal olarak görülen birçok ana harcama artık lüks haline geldi. Kilo kilo alınan ürünler artık tane tane alınıyor. Türk Lirası’nda yaşanan soluksuz değer kaybı halkın alım gücünü düşürüp yaşam kalitesini bozdu. İğneden ipliğe birçok ürüne gelen zamlar enflasyonu körüklerken, bir zamanlar kilo ile alınan gıda ürünleri artık gramla alınıyor. Akaryakıt fiyatları nedeniyle özel araçla dışarı çıkmak lüks haline geldi. Düğünlerde takılan çeyrek altının yerini ‘yarım gram’ altın aldı. Tatile çıkmak isteyenler soluğu akraba yanında aldı. Zam üstüne zam yapılan elektronik ürünlerin ise yanına yaklaşılmıyor. 2 yıl önce 200 lira olan çeyrek altın 330 liraya, 120 lira olan gram altın 210 liraya çıktı. Düğünlerde takılan çeyrek altının yerini önce gram altın, sonra ‘yarım çeyrek’ altın aldı. Son yükselişle birlikte ise 100 liralık ‘yarım gram altın’ düğünlerin gözde takısı haline geldi. Süt ürünlerinin fiyatı son 1 yılda yüzde 30 arttı. Meyve ve sebze fiyatlarında artış yüzde 20’ye ulaşırken; limonun kilosu 10, soğanın kilosu 7, patatesin kilosu 6 lirayı aştı. Pazarlardan kilo kilo alınan ürünler artık tane tane alınıyor. Akaryakıt fiyatları kurdaki yükselişe boyun eğdi. 2 yıl önce 4 liraya yakın seyreden benzinin litresi yüzde 50 zamlanarak 6 lira 22 kuruşa çıktı. Yüksek akaryakıt fiyatı nedeniyle halk için özel araçla seyahat etmek artık lüks oldu. Çiftçinin kullandığı mazottaki zam oranı benzini geride bıraktı ve litre fiyatı 5 lira 70 kuruşa çıktı. Bankalar alacakları için çiftçilerin kapısına dayanırken, ek iş yapmadan geçinmek imkânsız hale geldi. Ekonominin dışa bağımlılığı nedeniyle büyük çoğunluğu ithal edilen elektronik cihazlar ve dayanıklı tüketim mallarında fiyatlar halkın yanına yaklaşamayacağı seviyelere geldi. Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre son bir yılda cep telefonları yüzde 40, çamaşır makinesi yüzde 36 zamlandı. Bilgisayar ve buzdolaplarındaki ortalama fiyat artışı yüzde 30’a ulaştı. Sıfır araçlardaki fiyatlar kurdaki yükseliş nedeniyle doğrudan zamlanınca ikinci el araçlara talep arttı” ifadeleri yer aldı.

Evrensel gazetesi ise manşetindeki, “Doların ipi boğazımızda!” başlıklı haberinde, “Dolar 10 günde 4.76’dan 5.30’lara geldi. Şirketlerin borcu 10 günde, TL bazında 166 milyar lira arttı. Derinleşen kur krizinin inşaattan sonra otomotiv ve bankalara uzanması gündemde. FED, faizi artıracak. Ticaret savaşları kızışacak, İran’a ambargo Türkiye’yi zorlayacak. MB’nin müdahaleleri, ‘Yastık altındakileri çıkarın’ çağrısı çözüm değil, olamaz. Hükümetin uyguladığı iç ve dış politikalar krizi daha da derinleştirirken, karanlık geleceğin faturası işçi ve emekçilere çıkartılıyor. Emekçilerin enflasyonu yüzde 20’lere dayandı, ücretler iyice kuşa döndü. Elektrik, doğal gaz, ulaşım zamları, hayat pahalılığı derken bıçak kemiğe dayandı. Ücretsiz izinler, ödemeleri geciktirme, işten atmalar yayılıyor. Sürekli ‘dolar düşecek’ beklentisi yaratmaya çalışan hükümet, yükseldikçe de ‘dış güçlerin oyunu’ mazeretine sığınıyor. Oysa Türkiye, kendisini sürekli dış borçla fonlayan ekonomisiyle küresel sermeyenin ağına takılmış vaziyette” ifadelerine yer verdi.     

“Önce fakirleş, sonra çıkış ara”

Cumhuriyet gazetesinin manşetinde, “Önce fakirleş, sonra çıkış ara” başlıklı haber yer aldı. Haberde, “Ekonomideki sorunlar ve gerilen ABD Türkiye ilişkileri nedeniyle kur rekor üstüne rekor kırarken bu dönemin kazananı yine zenginler oldu. Önceki gece dolar 5.4250’yi gördü. Son bir yılda TL yüzde 50 değer kaybederken parasını dolarda tutan milyonerlerin bir günlük toplam kazancı 33 milyar lira oldu. Ekonomideki kötü gidişi uzun süredir izlemekle yetinen iktidar, ABD ile yaşanan gerilimi aşmak için ancak dün harekete geçebildi. Dışişleri Bakanlığı, dün başkan yardımcılığına atanan Sedat Önal başkanlığındaki heyetin krizi konuşmak için ABD’ye gittiğini duyurdu. Heyette çeşitli bakanlıklardan 9 kişi yer alıyor” ifadeleri kullanıldı.

Gazetenin ön sayfasının altındaki, “AKP’nin kamusu” başlıklı haberde ise, “Kamuda kadrolaşmada sınır tanımayan AKP, yeni memur alımlarında KPSS’yi işlevsiz hale getirdi. Sözlü sınavla personel alımını ‘tercih’ eden iktidar, bu yöntemle yandaşlarını istediği gibi kamuya taşırken sözleşmeli personel istihdamı da her geçen gün artıyor. Saray’dan yapılan üst düzey atamalarda da AKP’li olmak neredeyse tek kriter haline geldi. Dün ataması yapılan isimler arasında AKP’li eski Bakan Faruk Çelik’in dünürü, eski AKP milletvekili ve milletvekili aday adayları da bulunuyor” ifadelerine yer verdi.
 

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş
?

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design