Anasayfa / Medya izleme / “Uzlaşma çıkmadı, dolar çıktı”

10 Ağustos

“Uzlaşma çıkmadı, dolar çıktı”

Yeni Şafak ve Star gazeteleri, ABD’ye giden Türk heyetinin görüşmelerde “hukuk dersi’ verdiğini iddia etti ama doların uçuşuna değinmedi.

ABD’ye rahip Brunson krizini çözmeye giden Türk heyeti eli boş döndü. 

Cumhuriyet habere ön sayfasının altında, “Uzlaşmaya varılmadı” başlığıyla yer verdi ve “Rahip Brunson krizini çözmek için Washington’a giden heyet dün Türkiye’ye döndü. ABD Dışişleri Sözcüsü Nauert, müzakerelerin sürdüğünü belirterek, ‘Türkiye ile ilerleme Brunson’ın eve dönüşü ile mümkün’ açıklamasını yaptı. ABD basını da Türk heyetinin Brunson’ın bırakılması konusunda taviz vermediğini yazdı. ABD’li yetkililer, uzlaşmaya varılamamasının krizi derinleştireceğini ve Trump’ın yeni yaptırımları hayata geçirme noktasına geldiğini iddia etti” dedi.

Birgün gazetesi manşetin altından, “Heyet eli boş döndü” başlığıyla verdiği haberde, “ABD ile yaşanan Brunson gerilimini, Washington’a giden heyet de çözemedi. Erdoğan’ın ‘karşı yaptırım’ yönündeki siyasi vaadi ise hala gerçekleşmiş değil. ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert, iki ülke arasındaki sorunların çözümüne yönelik ABD'ye gelen Türk heyetiyle geniş kapsamlı görüşmeler yapıldığını, Amerikalı rahip Andrew Craig Brunson'ın eve dönmesi talebini net şekilde ilettiklerini bildirdi. Bakanlık Sözcüsü Nauert, günlük basın toplantısında kendisine yöneltilen soru üzerine Türk heyetinin ABD'deki temaslarına ilişkin açıklama yaptı. Sözcü Nauert, ‘Türkiye ile çok kapsamlı bir ilişkimiz var ve Türkiye hükümetiyle bu konuları her görüşmemizde konuşuyoruz. Dün, Türkiye hükümeti yetkilileriyle yaptığımız görüşmeler çok geniş kapsamlıydı. Açık bir şekilde Rahip Andrew Brunson'ın eve dönmesi gerektiğini söyledik’ dedi” ifadeleri kullanıldı.

Sözcü gazetesi manşetindeki habere, “Uzlaşma çıkmadı, dolar çıktı” başlığını attı ve “FETÖ-PKK-Casusluk suçlamasıyla İzmir’de ev hapsinde tutulan rahip Brunson krizi büyüyor. ABD’de görüşmeler yapan heyet eli boş döndü. ABD, ‘Rahibi bırakın, sonra konuşalım’ tavrı takındı. ABD ile yapılan görüşmelerin çıkmaza sürüklenmesi, tansiyonu iyice yükseltti. Döviz rekor kırdı. Güne 5.37’den başlayan dolar 5.50’yi gördü. Euro ise 6.34’le kapandı. Son 8 ayda TL yüzde 30 kayıp yaşadı” ifadelerine yer verdi.

Yeni Şafak habere manşetinde, “Müzakere yok, şantaj var” başlığıyla yer verdi ve “Brunson krizini çözmek için Washington’a giden Türk heyeti masada ABD’lilerin şantajıyla karşılaştı. ABD yönetimi hem Brunson’un kısa sürede tahliyesini hem de ABD vatandaşlığına geçmiş FETÖ’cülerin bırakılmasını istedi. 15 Temmuz’a açık destek anlamına gelen bu tavır nedeniyle masada müzakere olmayınca Türk heyeti ziyareti kısa kesti” dedi.

Star gazetesi ise manşetin üstünden, “ABD’li heyete hukuk dersi” başlığıyla verdiği haberde, “Washington’daki görüşmelerde ABD’li heyetin ajan Brunson’ın tahliyesi üzerinden köşeye sıkıştırma hamlelerine Türk heyeti ‘bağımsız yargı’ vurgusuyla cevap verdi” ifadelerini kullandı.

“Ekonomiyi batırdılar, sıra sağlığımıza geldi”

Birgün gazetesi manşetinde, “Ekonomiyi batırdılar, sıra sağlığımıza geldi” başlıklı habere yer verdi. Haberde, “Kurdaki yükselişte fren tutmuyor. Farklı alanlarda yaşamı felç eden kriz, ilaç sektöründe de alarm zillerinin çalmasına yol açtı. 6 ay önceki anlaşmayla Sağlık Bakanlığı ile ilaç firmalar arasında 2.69 TL’de sabitlenen avronun 6,30’u aşması endişeyi büyüttü. Türk Eczacıları Birliği (TEB) Başkanı Erdoğan Çolak, 503 kalem ilacın piyasaya kısıtlı şekilde verildiğini söyledi. Çolak avronun 2.69 TL’de sabitlendiğini anımsatarak dövizdeki artışın ilaç sektörünü de etkilediğini söyledi. Çolak, ilaca erişim konusunda sıkıntıların yaşandığını belirterek durumu şu sözlerle özetledi: ‘Kur, ilaç sanayisinin beklentisini karşılamıyor. Elimizdeki verilere baktığımızda ilaç yokluğu yaşandığını söylememiz tam olarak doğru değil. Ancak ilaç bulunurluğunun kısıtlı olduğunu söyleyebiliriz. Özellikle ithal ilaç kalemlerine baktığımızda bu durumu daha net bir şekilde görüyoruz. Sahadan aldığımız veriler, 503 kalem ilacın piyasaya kısıtlı bir şekilde verildiğini gösteriyor. İlaç firmaları, ilacı piyasadan çekmiyor ama limitli bir şekilde dağıtıyor. Bu durum da arz-talep dengesini karşılamıyor, ilaca erişim konusunda sıkıntılara yol açıyor.’ Sektör temsilcilerine göre, yaşanan bu sorunlar aslında buz dağının görünen kısmını oluşturuyor. Şu anda mevcut stokların kullanıldığını belirten eczacılar, sabitlenen kur ile mevcut döviz kuru arasındaki makas açıldıkça ilaca ulaşmanın imkânsız hale geleceğine dikkat çekiyor” ifadeleri yer aldı.
                                                                                                                                                                                   

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş
?

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design