Anasayfa / Medya izleme / Türkiye’de Basın ve İfade Özgürlüğü - 170

10 Ağustos

Türkiye’de Basın ve İfade Özgürlüğü - 170

KHK ile kapatılan DİHA’nın eski muhabiri Uğur Akgül tutuklandı; Hülya Emeç ve haber kaynağına 6 ay hapis cezası verildi


Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile kapatılan Dicle Haber Ajansı (DİHA) muhabiri Uğur Akgül, 8 Ağustos günü Mardin’de tutuklandı.
 
Akgül, Mardin'in Kızıltepe ilçesinde sabah saatlerinde babasına ait işyerinde polis tarafından gözaltına alındı.
 
Akgül’ün, Nusaybin ilçesinde sokağa çıkma yasakları sırasında yaptığı haberlere ilişkin açılan dava sonucunda hakkında verilen 2 yıl 6 ay cezanın kesinleşmesi nedeniyle gözaltına alındığı belirtildi.
 
Emniyet işlemlerinin ardından tutuklanan Akgül, Mardin E Tipi Cezaevi’ne götürüldü.
 
 
Mehmet Baransu savunma yapmadı, dava Kasım’a ertelendi
 
Kamuoyunda “Balyoz Darbe Planı davası” olarak bilinen ancak “Egemen Harekât Planı’’ başlıklı savaş planlarının yayımlandığı iddiasını konu alan davada, kapatılan Taraf gazetesi muhabiri Mehmet Baransu ve eski yöneticilerinin yargılanmasına devam edildi.
 
P24 tarafından takip edilen duruşmada davanın tek tutuklu sanığı Baransu ve avukatlar hazır bulundu.
 
Davanın 7-9 Ağustos tarihlerinde 3 gün boyunca sürmesi beklenen dokuzuncu duruşması, İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi heyetindeki bir üyenin iki ayrı yerde görevlendirilmesi nedeniyle yarım gün gecikmeyle, öğleden sonra başladı.
 
İki önceki duruşmada başladığı savunmasına devam etmesi beklenen Baransu, duruşmanın geç başlaması nedeniyle ilk gün savunma yapamayacağını belirtti. Ardından, heyetin mahkemenin geçici heyeti olması durumunda asıl heyete karşı savunmasını yapmak istediğini ifade etti.
 
Baransu’nun avukatı Yahya Engin de savunmaya ana heyet önünde kaldığı yerden devam etmek istediklerini belirtti.
 
Bunun üzerine duruşmaya kısa bir ara veren heyet, aranın ardından Baransu’ya tahliyeye ilişkin talebi olup olmadığını sordu.
 
Tahliyeye ilişkin talebi olmadığını ifade eden Baransu, taleplerini savunma aşamasında belirteceğini ifade etti.
 
Baransu ayrıca evine yönelik arama kararını ve dijital verilerinin kendisine iadesini talep ettiğini sözlerine ekledi.
 
Baransu’nun ardından söz alan avukatı Engin, “Müvekkilimin tahliyeye yönelik talebi yok, ancak bizim var. Biliyorsunuz, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin tutuklulukla ilgili içtihatları var. Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’ne göre tutukluluk en son tedbirdir. Tutukluluk tedbir değil, infaz aşamasındadır. Müvekkilimin tutuklu kalmasının kamu yararı açısından bir faydası yoktur” dedi.
 
Tekrar söz alan Baransu, bu dosyanın, hakkında Mersin’de görülmekte olan davanın dosyası ile birleştirilmesini talep etti.
 
Kısa bir ara veren heyet, ara kararını açıklayarak, Baransu’nun tutukluluk hâlinin devamına ve Mersin’de görülmekte olan dava ile ilgili iddianamenin talep edilmesine karar vererek, davayı 1-2 Kasım 2018 tarihlerine erteledi.
 
Baransu, Mersin Limanı’nda gümrükte ele geçirilen genetiği değiştirilmiş (GDO) pirinç hakkında 2013 yılında yaptığı haber ile ilgili yine tutuklu olarak yargılandığı davada “hükümeti yıkmaya teşebbüs” ve “terör örgütüne üyelik” ile suçlanmakta.
 
 
Berzan Güneş ilk duruşmasında tahliye edildi
 
Haziran ayında Şırnak’ta haber takibi sırasında gözaltına alınarak tutuklanan Mezopotamya Ajansı (MA) muhabiri Berzan Güneş ilk duruşmasında tahliye edildi.
 
Sosyal medya paylaşımları gerekçe gösterilerek hakkında açılan soruşturma kapsamında “örgüt propagandası yapmak” iddiasıyla tutuklanan Güneş, Iğdır Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya tutuklu bulunduğu Şırnak T Tipi Kapalı Cezaevi’nden Ses ve Görüntülü Bilişim Sistemi’yle (SEGBİS) katıldı.
 
Duruşmada savunmasını yapan Güneş, yöneltilen suçlamaları reddederek, sosyal medya paylaşımlarının tamamının haber içerikli olduğunu, haberlere herhangi bir ekleme yapmaksızın, linkleri ile paylaştığını, hiçbir örgütün propagandasını yapmadığını ifade etti. Paylaşımlarının herkesin gördüğü ve okuduğu, kamuya açık haberler olduğunun altını çizen Güneş, yaptığı paylaşımların düşünce ve ifade özgürlüğü kapsamında olduğunu belirterek beraatini talep etti.
 
Mahkeme, savcının talebi doğrultusunda, Güneş’in adlî kontrol ve yurt dışına çıkış yasağı şartıyla tahliyesine karar vererek davayı 4 Eylül tarihine erteledi.
 
 
Ziya Ataman 3. duruşmada da tahliye edilmedi
 
DİHA muhabiri Ziya Ataman’ın tutuklu olarak yargılandığı davanın üçüncü duruşması 7 Ağustos günü Şırnak 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Mahkeme, 11 Nisan 2016’dan bu yana tutuklu bulunan Ataman’ın tutukluluk hâlinin devamına karar vererek davayı 26 Ekim 2018 tarihine erteledi.
 
Ataman, kendisi dahil 9 tutuklu sanığın bulunduğu toplam 19 sanıklı davada, “Devletin birliğini ve ülke bütünlüğünü bozmak,” “tasarlayarak kamu görevlisini görevinden dolayı kasten öldürmeye teşebbüs,” “kamu kurum ve kuruluşlarına ait mallara patlayıcı madde kullanmak suretiyle kasten zarar verme” gibi iddialarla yargılanıyor.
 
Duruşmada Van Yüksek Güvenlikli Kapalı Cezaevi’nden SEGBİS ile bağlanarak yaptığı savunmasında Ataman, ifadesi alınmadan iddianamenin hazırlandığını, atılı suçlamaların somut olmayan delillere dayandırıldığını ifade etti. İddianamede yer alan olayın yaşandığı tarihte ve iddianamenin hazırlandığı tarihte cezaevinde olduğunu belirten Ataman, tahliyesini ve beraatini talep etti.
 
Daha sonra savunma yapan bazı avukatlar ise, dosyadaki tanıklardan Kadir Ataman’ın yoğun işkence altında ifadesinin alındığını ve daha önceden hazırlanan ifadelerin zorla kendisine imzalatıldığını kaydetti.
 
Mahkeme heyeti, davadaki tüm tutuklu sanıkların tutukluluk hâlinin devamına karar vererek davayı 26 Ekim’e erteledi.
 
 
MA muhabiri Ruken Demir gözaltına alındı, bırakıldı
 
Mezopotamya Haber Ajansı İzmir muhabiri Ruken Demir, 7 Ağustos günü gözaltına alındı. Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü’nde 3 gün gözaltında tutulan Demir, 10 Ağustos’ta çıkarıldığı mahkemece adlî kontrol şartıyla serbest bırakıldı.
 
Hakkında İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından başlatılan bir soruşturma kapsamında İzmir’deki evi basılan ve ardından Diyarbakır'da aile ziyaretinde bulunduğu sırada gözaltına alınan Demir’in “örgüt üyesi olmak,” “örgüt adına eylem ve faaliyette bulunmak” ve “örgüt propagandası yapmak” ile suçlandığı öğrenildi.
 
 
Hülya Emeç ve haber kaynağına hapis cezası
 
Yaptığı bir haber nedeniyle hakkında TCK 301. Madde’den dava açılan DİHA muhabiri Hülya Emeç ve haber kaynağına 6 ay hapis cezası verildi.
 
Emeç, Van’ın Gevaş ilçesinde 2014 yılında evinin üst üste üç defa polis tarafından basılması sonucu kalp krizi geçiren 48 yaşındaki Şefik Tunuç’un yaşamını yitirmesini “Ev baskınında polisin doğrulttuğu silaha kalbi dayanamadı” başlığıyla haberleştirmişti.
 
Habere ilişkin TCK 301. Madde uyarınca “Emniyet teşkilatının alenen aşağılanması” iddiasıyla açılan davada, Emeç ile birlikte Tunuç’un eşi Hafize Tunuç, DİHA Yönetim Kurulu Başkanı Zekeriya Güzüpek, Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Dicle Müftüoğlu ve Van Büro Şefi Ferhat Çelik yargılanıyordu.
 
Gevaş Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen karar duruşmasına, yargılanan gazeteciler katılmadı.
 
Duruşma sonunda kararını açıklayan mahkeme, Emeç ile Tunuç’un suçunun sabit olduğuna hükmederek her ikisine 6 ay hapis cezası verdi. Mahkeme, hükmün açıklanmasının geriye bırakılmasına karar verdi. Güzüpek, Müftüoğlu ve Çelik hakkında ise beraat kararı verildi.
 
 
Tele 1 TV’ye, kanalda dile getirilen yorum yüzünden para cezası
 
Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), Tele 1 TV’ye, kanalda yayınlanan “18 Dakika” adlı programdaki yorumlar nedeniyle en üst orandan idari para cezası uyguladı. RTÜK, söz konusu programda imam-hatip okullarında öğrenim gören öğrenciler hakkında “militan”, “Atatürk düşmanı” gibi ifadelerin kullanıldığını gerekçe göstererek ceza uygulanmasına karar verdi.
 
 
Geride kalan haftanın diğer ifade özgürlüğü davaları
 
Kayseri’de sosyal medyadan PKK/KCK propagandası yaptıkları iddia edilen dört kişi, haklarında çıkarılan yakalama kararı sonucunda gözaltına alındı. Gözaltına alınanlar arasında 24 Haziran seçimlerinde HDP Kayseri milletvekili adayı olan Kenan Maraşlı’nın da bulunduğu öğrenildi.
 
Şişli Belediye Başkanı Hayri İnönü’nün koruması Mehmet Ali Başkale, bir Twitter paylaşımında “Cumhurbaşkanına hakaret ettiği” suçlamasıyla tutuklandı. İstanbul Başsavcılığı tarafından hakkında soruşturma başlatılan Başkale 9 Ağustos’ta gözaltına alındı. Emniyetteki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edilen Başkale, aynı gün çıkarıldığı mahkemece tutuklandı.
 
 
Cezaevindeki gazeteciler ve medya çalışanları listesi
 
P24, açık kaynaklardan derlediği bilgilerle oluşturduğu Tutuklu Gazeteciler listesini güncelledi.
 
Geçtiğimiz hafta içinde Berzan Güneş’in tahliyesi, Uğur Akgül’ün tutuklanması, ve Silivri Cezaevi’nde tutuklu bulundukları anlaşılan Atılım gazetesi yayın yönetmeni Demir Bakır ile ETHA stajyer muhabiri Ferhat Haldun Pehlivan’ın isimlerinin eklenmesi ile güncellenen listeye göre, 10 Ağustos 2018 itibariyle Türkiye’de en az 183 gazeteci ve medya çalışanı, tutuklu veya hükümlü olarak cezaevinde bulunuyor.
 
Ayrıntılı listeye bu bağlantıdan erişilebilir.
 
1          Abdulkadir Turay, DİHA muhabiri
2          Abdullah Kaya, DİHA muhabiri
3          Abdullah Kılıç, Habertürk
4          Abdullah Özyurt, Zaman gazetesi muhabiri
5          Abdulvahap İş, serbest gazeteci
6          Adil Demirci, ETHA muhabir
7          Ahmet Altan
8          Ahmet Feyzullah Özyurt
9          Ahmet Memiş, gazeteci, Haberdar internet sitesi
10        Ahmet Metin Sekizkardeş, Zaman gazetesi
11        Ahmet Yavaş, TRT (Erzurum)
12        Ali Ahmet Böken, TRT Haber koordinatörü
13        Ali Akkuş, eski Zaman gazetesi yayınlar editörü
14        Ali Aşikar, Azadiya Welat
15        Ali Babür Boysal, Zaman gazetesi tasarımcı
16        Ali Sönmez Kayar, ETHA muhabiri
17        Ali Ünal, Zaman köşe yazarı
18        Ali Yüce, TRT Radyosu yayın şefi
19        Arafat Dayan, Demokratik Ulus eski yazı işleri müdürü
20        Aslı Ceren Aslan, Özgür Gelecek yazı işleri müdürü
21        Ayşe Nazlı Ilıcak, Yarına Bakış gazetesi yazarı
22        Ayşenur Parıldak, Haberdar ve Zaman
23        Aytekin Gezici, gazeteci-yazar
24        Aziz İstegün, Diyarbakır Zaman bölge temsilcisi
25        Barış Ceyhan, Özgürlükçü Demokrasi çalışanı
26        Bayram Kaya, Zaman muhabiri
27        Behram Kılıç, Zaman eski yazarı
28        Beytullah Özdemir, Zaman gazetesi Düzce temsilcisi
29        Burçin Dokgöz, Çorum eski Zaman ve Cihan muhabiri
30        Cemal Azmi Kalyoncu, Gazeteci ve Yazarlar Vakfı
31        Cemal Tunç, Gün Matbaa çalışanı
32        Ceren Taşkın, Hatay'ın Sesi
33        Cuma Ulus, Millet Gazetesi yayın koordinatörü
34        Cumali Çaygeç, TRT Şeş haber müdürü
35        Cumali Öz, Gün Matbaa çalışanı
36        Cüneyt Seza Özkan, Samanyolu TV haber yönetmeni
37        Çetin Kurşun, Azadiya Welat
38        Deniz Bakır, Atılım gazetesi yayın yönetmeni
39        Doğan Baran, Odak dergisi sahibi, yazı işleri müdürü
40        Ece Sevim Öztürk, Çağdaş Ses genel yayın yönetmeni
41        Emin Demir, serbest gazeteci
42        Emre Soncan, eski Zaman savunma muhabiri
43        Ercan Gün, Fox TV haber editörü
44        Erdal Süsem, Eylül dergisi editörü
45        Erdal Şen, eski Meydan gazetesi yazı işleri müdürü
46        Erdoğan Zamur, Gün Matbaa çalışanı
47        Erol Yüksel, TRT Haber Dairesi başkan yardımcısı
48        Erol Zavar, Odak dergisi sahibi ve yazı işleri müdürü
49        Fahrettin Kılıç, Özgür Toplum
50        Faruk Akkan, Cihan Haber Ajansı
51        Ferhat Çiftçi, Azadiya Welat gazetesi Gaziantep temsilcisi
52        Ferhat Haldun Pehlivan, ETHA stajyer muhabiri
53        Ferhat Parlak, Silvan Mücadele gazetesi sahibi
54        Fevzi Yazıcı
55        Gökçe Fırat Çulhaoğlu, Türksolu gazetesi yazarı
56        Gurbet Çakar, Hevi Kadın dergisi
57        Gültekin Avcı
58        Habip Güler, Eski Zaman muhabiri
59        Hakan Aksel, TRT yapımcı-yönetmen
60        Hakan Ergün, Azadiya Welat ve Özgür Gündem dağıtımcısı
61        Hakan Taşdelen
62        Halil İbrahim Mert, TRT (Erzurum)
63        Hamit Dilbahar, Azadiya Welat gazetesi yazarı
64        Hamza Günerigök, TRT spikeri
65        Hanım Büşra Erdal, eski Zaman muhabiri ve köşe yazarı
66        Hasan Bozkurt, Bugün gazetesi muhabir
67        Hasan Duman, Özgürlükçü Demokrasi dağıtımcı
68        Hasan Hüseyin Örs, TRT eski yapım-yayın görevlisi
69        Hasan Taşar, TRT eski Ankara muhabir
70        Hatice Duman, Atılım gazetesi sahibi ve yazı işleri müdürü
71        Haydar Ergül, Demokratik Modernite dergisi editörü
72        Hicran Ürün, Özgürlükçü Demokrasi editörü
73        Hidayet Karaca, Samanyolu Yayın Grubu başkanı
74        Hüseyin Aydın, Cihan muhabiri
75        İbrahim Halil Öztürkeri, TRT eski yapım-yayın görevlisi
76        İdris Okur, Cihan Haber Ajansı Çorum muhabiri
77        İdris Sayılgan, DİHA
78        İdris Yılmaz
79        İhsan Sinmiş, Gün Matbaa çalışanı
80        İhsan Yaşar, Özgürlükçü Demokrasi imtiyaz sahibi
81        İrfan Karaca, Gün Matbaa çalışanı
82        İshak Yasul, Özgürlükçü Demokrasi sorumlu yazı işleri müdürü
83        İsmail Çoban, Azadiya Welat eski yazı işleri müdürü
84        İsmail Ersan, AA Yalova temsilcisi
85        İsminaz Temel, ETHA editörü
86        Kamuran Sunbat, DİHA eski Çukurova muhabiri
87        Kasım Zengin, Gün Matbaacılık sahibi
88        Kazım Canlan, Cihan haber ajansı eski Ankara haber müdürü
89        Kazım Göçer, Gün Matbaa çalışanı
90        Kemal Daşdöğen, Gün Matbaa çalışanı
91        Kemal Demir, TV10 kameramanı
92        Kemal Özer, Evrensel
93        Kemal Sancılı, Özgür Gündem imtiyaz sahibi
94        Kenan Karavil, Radyo Dünya genel yayın yönetmeni
95        Kubilay Çelik, Antropolog dergisi sorumlu yazı işleri müdürü
96        Mahmut Abay, Gün Matbaa çalışanı
97        Mehmet Ali Ay, muhabir, Vahdet ve Bugün gazeteleri
98        Mehmet Ali Çelebi, Özgürlükçü Demokrasi editörü
99        Mehmet Baransu, Taraf gazetesi yazarı
100       Mehmet Dursun
101       Mehmet Emin Sümeli, Gün Matbaa çalışanı
102       Mehmet Güleş, DİHA
103       Mehmet Gündem, Milliyet gazetesi eski yazarı
104       Mehmet Kadir Özkara, Gün Matbaa çalışanı
105       Mehmet Kuru, Zaman Eskişehir muhabiri
106       Mehmet Sıddık Damar
107       Meltem Oktay, DİHA
108       Metin Arslan, Bugün gazetesi muhabir
109       Mikail Barut, Özgür Halk Dergisi eski editörü
110       Miktat Algül, Mezitli FM genel yayın koordinatörü
111       Mizgin Çay, Radyo Karacadağ
112       Muhammed Sait Kuloğlu, Subuhaber.com imtiyaz sahibi
113       Muhammet Özkan, Gün Matbaa çalışanı
114       Muhsin Pilgir, Zaman ve Cihan haber ajansı muhabiri
115       Murat Çapan, Nokta sorumlu yazı işleri müdürü
116       Murat Dağdeviren, Demokrat Gebze gazetesi sahibi
117       Musa Kaya, Gün Matbaa çalışanı
118       Mustafa Erkan Acar, Bugün gazetesi haber müdürü
119       Mustafa Gök, Ekmek ve Adalet dergisi Ankara temsilcisi
120       Mustafa Gökkılıç, eski Radikal ve Habertürk TV muhabiri
121       Mustafa Göktaş, Özgür Gündem Şanlıurfa muhabiri
122       Mustafa Ünal, gazeteci, Zaman
123       Mutlu Çölgeçen, Millet gazetesi yazı işleri koordinatörü
124       Mutlu Özay, Cihan haber ajansı muhabiri
125       Mümtazer Türköne, Zaman köşe yazarı
126       Mürsel Demir, Gün Matbaa çalışanı
127       Nadir Yücel, Çorum Yıldız genel yayın yönetmeni
128       Necat Hizarcı, Gün Matbaa çalışanı
129       Nedim Türfent, DİHA
130       Nizamettin İzgi, Batman gazetesi sahibi
131       Nuh Gönültaş
132       Nuri Durna, TRT
133       Nuri Yeşil, Azadiya Welat gazetesi Dersim temsilcisi
134       Nurullah Kaya, Gaziantep Zaman bölge temsilcisi
135       Oğuz Usluer, Habertürk eski yayın koordinatörü
136       Osman Yakut, Zaman Antalya
137       Ömer Oruç, eski Cihan muhabiri
138       Özcan Keser, TRT muhabiri
139       Özden Kınık, TRT
140       Özgür Bozkurt, Gün Matbaa çalışanı
141       Pınar Gayıp, ETHA muhabiri
142       Pınar Tarlak, Özgürlükçü Demokrasi çalışanı
143       Polat Arslan, Gün Matbaa çalışanı
144       Reyhan Çapan, Özgür Gündem yazı işleri müdürü
145       Reyhan Hacıoğlu, Özgürlükçü Demokrasi editörü
146       Sadettin Demirtaş, Gün Matbaa çalışanı
147       Sadık Demir, Radyo Karacadağ
148       Sait Gürkan Tuzlu, Cihan haber ajansı muhabiri
149       Salih Erbekler, Radyo Karacadağ
150       Sami Tunca, Mücadele Birliği dergisi yazı işleri müdürü
151       Seda Taşkın, Mezopotamya Ajansı muhabiri
152       Semiha Mete, Özgürlükçü Demokrasi
153       Semiha Şahin, ETHA editörü
154       Serhat Şeftali, Zaman gazetesi eski Akdeniz bölge temsilcisi
155       Serkan Aydemir, Bitlis Aktüel gazetesi muhabiri
156       Serpil Ünal, Mücadele Birliği gazetesi muhabiri
157       Sertan Önal, Halkın Günlüğü muhabir
158       Seyid Kılıç, TRT Haber
159       Seyithan Akyüz, Azadiya Welat gazetesi Adana temsilcisi
160       Sezai Yavaş, TRT Diyarbakır bölge müdür yardımcısı
161       Songül Yücel, Önsöz dergisi genel yayın yönetmeni
162       Süleyman Acar, Mücadele Birliği gazetesi genel yayın yönetmeni
163       Süleyman Güneş, Gün Matbaa çalışanı
164       Şahabettin Demir, DİHA muhabiri
165       Şeref Yılmaz, Irmak TV
166       Şirin Kabakçı, Zaman gazetesi Konya temsilcisi
167       Togay Okay, Özgür Gelecek
168       Turgut Usul, TRT muhabiri
169       Ufuk Şanlı, eski Vatan yazarı
170       Uğur Akgül, DİHA muhabiri
171       Uğur Selman Kelekçiler, Gün Matbaa çalışanı
172       Ünal Tanık, Rota Haber genel yayın yönetmeni
173       Vahit Yazgan, İzmir Zaman bölge temsilcisi
174       Veli Büyükşahin, TV 10 yöneticisi
175       Veli Haydar Güleç, TV 10 yöneticisi
176       Yakup Çetin, eski Zaman muhabiri
177       Yakup Şimşek, Zaman marka pazarlama müdürü
178       Yalçın Güler, TRT (Erzurum)
179       Yener Dönmez, Habervaktim sitesi
180       Yetkin Yıldız, Aktif Haber sitesi yayın yönetmeni
181       Yılmaz Kahraman, Özgür Halk dergisi editörü
182       Zehra Doğan, Jinha
183       Ziya Ataman, DİHA muhabir
 

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş
?

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design