Anasayfa / Medya izleme / “Bir Hasan kaybettim, bin Hasan kazandım”

27 Ağustos

“Bir Hasan kaybettim, bin Hasan kazandım”

Cumhuriyet gazetesi, Cumartesi Anneleri’nin 700. Hafta oturmasında polis tarafından darp edilen Hasan Ocak’ın annesi Emine Ocak’la konuştu.


Cumhuriyet gazetesi manşetinde, “Bir Hasan kaybettim, bin Hasan kazandım” başlıklı habere yer verdi. Haberde, “Cumartesi Anneleri’nin 700. Hafta oturmasında gözaltına alınmaya çalışılan ve tartaklanan Hasan Ocak’ın annesi 82 yaşındaki Emine Ocak, Cumhuriyet’e konuştu. Ocak, ‘Polisler çekiştirdiğinde canım acıdı ama çocuklarımı yerde dövülürken görünce yüreğim yandı. O an ‘Bir Hasan kaybettim bin Hasan kazandım’ dedim’ dedi. ‘Yıllarca orada adalet istedim. Ben kimseyi öldürmedim, zarar vermedim’ diyen Ocak, ‘Bize neden bunu yaptılar, Cumhurbaşkanı Erdoğan, Süleyman Soylu bana bunun cevabını versin. Hangi gün bir karıncanın canını incittik’ diye soruyor. Ocak, haftaya yine Galatasaray’da olacağını da söylüyor” ifadeleri kullanıldı.
Gazete manşetin altındaki, “Bankadan icralık” başlıklı haberinde ise, “Alınan kredilere ipotek olarak gösterilen gayrimenkullerin birer birer bankaların eline geçmesi, ekonomideki krizin göstergelerinden biri oldu. Yılın ilk altı ayında batık krediler 74 milyar TL ile dramatik boyutlara ulaştı. Bankaların icra yoluyla el koyduğu gayrimenkuller arasında bina da bulunuyor bağ da. Şu anda 13’ü özel, üçü kamu ve üçü de katılım bankası olmak üzere 19 bankanın elinde satışa hazır 13 bin 305 gayrimenkul bulunuyor. Bu yılın ocak ayında bankaların elinde 12 bin 744 adet gayrimenkul bulunurken aradan geçen 7 ayda icradan el konulan gayrimenkul sayısı yüzde 5.6 artış gösterdi. Bir kısım gayrimenkul de değerleme aşamasında olduğu için henüz satışa çıkarılmış değil. Bunlar da dikkate alındığında finans sektörünün elindeki satılık gayrimenkul sayısının 15 bini geçeceği tahmin ediliyor” ifadelerine yer verdi.

“Gazeteler kağıt alamıyor, yandaşa ise para yağıyor”

Birgün gazetesinin manşetinde, “Gazeteler kağıt alamıyor, yandaşa ise para yağıyor” başlıklı haber yer aldı. Haberde, “Derinleşen ekonomik kriz kendisini hayatın her alanında her geçen gün daha fazla hissettirirken, doların artmasıyla birlikte, gazeteler de kağıt sıkıntısı yaşamaya başladı. SEKA’nın özelleştirilerek peşkeş çekilmesinin ardından gazeteler ithal kağıda mahkûm edilirken, doların 6 TL’nin üzerine çıkması sonrasında yayın organları büyük sıkıntıya girdi. Aydınlık gazetesi bayram boyunca 4 gün ara vermek zorunda kaldı, bu süre zarfında çıkmadı. Sözcü ve Cumhuriyet gazeteleri fiyatlarına zam yaparken, Cumhuriyet sayfa sayısını düşürmek zorunda kaldı. CHP İzmir Milletvekili, gazeteci- yazar Atilla Sertel, gündemdeki konulara ilişkin sorularımızı yanıtladı. Sertel, ‘Yandaş havuz medyası kamu ilanları ile besleniyor. Yerel medya ve muhalif birkaç gazete ise zamlarla, baskılarla, cezalarla kapatılmak isteniyor. Gazete kağıdı geçmişte ülkemizde üretilirdi. Bu iktidar 1936’da açılan SEKA’yı özelleştirdi. Kağıtta da dışa bağımlı hale getirdi. Dolar, avro arttıkça gazete maliyetleri de artıyor’ diyor” ifadeleri kullanıldı.

“Tasarrufu eğitimden değil konforunuzdan yapın”

Evrensel gazetesi manşetinde, “Tasarrufu eğitimden değil konforunuzdan yapın” başlıklı habere yer verdi: “Eğitim Sen, Milli Eğitim Bakanlığı bütçesinden tasarruf gerekçesiyle yüzde 18 kesinti yapılmasına tepki göstererek, ‘lüksünüzden kesinti yapın’ dedi. Kesinti kalemlerine bakıldığında eğitimi kamusal bir hak olarak görmeyen, eğitimin parasız ve eşit olmasını istemeyen anlayışla paralel olduğunu anlatan Eğitim Sen Eğitim Sekreteri Özgür Bozdoğan, ‘Özel okullara ayrılan teşvik miktarı 1.2 milyon TL. Burada yapılan kesinti ise göstermelik, sadece 75 milyon TL’dir. İlla bir kesinti yapacaksanız özel okullara aktardığınız kamu kaynaklarından yapın’ diye konuştu.” 

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş
?

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design