Anasayfa / Medya izleme / “‘Soylu’nun devleti’ hafızasını kaybetti”

28 Ağustos

“‘Soylu’nun devleti’ hafızasını kaybetti”

Cumhuriyet, Birgün ve Evrensel gazetelerinin manşetinde İçişleri Bakanı Soylu’nun Cumartesi Anneleri’yle ilgili sözlerine tepkiler yer aldı.


Cumhuriyet gazetesi manşetinde, “‘Soylu’nun devleti’ hafızasını kaybetti” başlıklı habere yer verdi. Haberde, “İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Cumartesi Anneleri’nin 700. hafta buluşmasına kendisinin izin vermediğini söyledi. 1995’te katledilen Hasan Ocak için önce örgüt içi infaz diyen Soylu, hemen ardından ‘Hepsi örgüt üyesiydi’ diyerek en büyük insanlık suçlarından birini savundu. AKP ve daha önceki iktidarlar bile Cumartesi Anneleri’nin meşruiyetini kabul etmişti. Saldırıya uğrayan kayıp yakınları, kendilerine ‘paçoz’ diyen Soylu’ya sert tepki gösterdi. Soylu’nun mahkemeleri ve savcıları etki altına almaya çalıştığını söyleyen aileler, AKP’lilerin daha önce Cumartesi Anneleri için söylediklerini hatırlattı. Aileler tüm tehditlere rağmen haftaya yine Galatasaray’da olacaklarını duyurdu” ifadeleri kullanıldı.

Birgün gazetesi manşetindeki, “İstismar sizin fıtratınızda var” başlıklı haberde, “İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Cumartesi Anneleri’nin, 700. hafta gösterisine izin vermediklerini belirterek, ‘Çünkü artık bu istismarın ve kandırmacanın son bulmasını istedik’ dedi. Cumartesi Anneleri ise yaptıkları basın açıklamasında ‘Siz yargılandığınız zaman biz kendimiz o meydandan kalkarız, siz bizi kaldıramazsınız’ diye yanıt verdi. Soylu gözaltında kaybolmayı adeta meşrulaştırırcasına şunları söyledi: ‘Hasan Ocak, Galatasaray Meydanı’ndaki eylemlerin başlama sebeplerinden sadece birisidir. Servis ediliyor. Çok affedersiniz, bu kişiler, Eminönü Meydanı’nda gezerken mi kayboldu? Neden her şeyi açık açık konuşmuyorlar?’ İstanbul Şubesi’nde bir araya gelen Cumartesi Anneleri ise saldırıların amacına ulaşamayacağını belirterek, meydanları terk etmeyeceklerini ilan etti. Ortak basın açıklamasının ardından söz alan, 32 yıldır kayıp olan Cemil Kırbayır’ın abisi Mikail Kırbayır ‘Biz kimsenin himayesi altında hareket etmiyoruz. Biz irademizi ve cesaretimizi haklılığımızdan alıyoruz. Bu yüzden bizleri meydanlardan gönderemeyeceksiniz’ diye konuştu” ifadelerine yer verdi.

Evrensel gazetesinin ise sürmanşetinde, “‘Kayıp davalarına siyasi müdahale’” başlıklı haber yer aldı: “700. buluşmalarında polis şiddetine uğrayan kayıp yakınları İHD’de açıklama yaptı. Kayıp yakınlarının gündeminde İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun açıklamaları vardı. Aileler, Soylu’nun açıklamalarını ‘Gözaltında kayıp davalarına müdahale’ olarak değerlendirdi. Cumartesi Anneleri’nin  25 Ağustos’ta Galatasaray Lisesi önünde 700’üncü hafta gerçekleşecek oturma eylemine yapılan polis saldırısı ve kayıp yakınlarının işkence edilerek gözaltına alınması İnsan Hakları Derneği İstanbul Şubesi’nde düzenlenen basın toplantısı ile protesto edildi. ‘Kayıplarımızı aramaktan vazgeçmeyeceğiz’ yazılı pankartın asıldığı toplantı salonuna, gözaltında kaybedenlerin fotoğrafları da asıldı. Toplantıda konuşan İHD İstanbul Şube Başkanı Gülseren Yoleri saldırının anayasal hakların gaspı olduğunu söyledi. Yoleri’nin gündeminde Süleyman Soylu’nun kayıp yakınlarına dönük sarf ettiği sözler de vardı. Soylu’nun açıklamasının, devletin suçlarını örtmeye yönelik olduğunu ve gözaltında kayıp davalarına siyasi müdahale olduğunu belirten Yoleri, ‘Cumartesi Anneleri, anneliği istismar etmemekte annelik hakkını kullanarak çocuklarının kemiklerine ulaşmak istemektedir. Bu talep hepimizin talebimizdir. Bitmeyen bu yas sürecinin tamamlanması ve adaletin sağlanması devletin görevidir’ dedi.”
 

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş
?

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design