Anasayfa / Medya izleme / “Soru soran çok, yanıt veren yok”

29 Ağustos

“Soru soran çok, yanıt veren yok”

Brezilya’dan ithal edilen 4 bin hayvanlık sürüde şarbon çıkması yalnızca Cumhuriyet, Evrensel, Birgün ve Hürriyet gazetelerinde yer aldı.


Sözcü gazetesinin manşetinde, “Soru soran çok, yanıt veren yok” başlıklı haber yer aldı. Haberde, “Sözlü soru kaldırıldı, yazılıya cevap veren yok. Cumhurbaşkanlığı Sistemi’nin hayata geçmesiyle birlikte Meclis’in denetim yetkisi kısıtlandı. Vekillerin elinde kalan tek denetim aracı olan yazılı soru önergelerine de yanıt ‘zor’ geliyor. 24 Haziran seçimleri sonrası Cumhurbaşkanlığı sistemi hayata geçti ve yeni bakanlar atandı. Yeni oluşan parlamentoda da milletvekilleri yaklaşık 2 ay içinde bakanların cevaplandırılması istemiyle, toplam 440 soru önergesi verdi. Ancak Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ile 15 bakan, bu önergelerin hiçbirini cevaplamadı. Sadece Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turan, kendisine yöneltilen 39 önergeden 5'ine cevap verdi. İşte yanıtsız kalan sorulardan bazıları: TREN KAZASI: Çorlu'da 24 kişinin öldüğü tren kazasıyla ilgili CHP Tekirdağ Milletvekili İlhami Özcan, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan'ın cevaplaması için soru önergesi verdi. 13 Temmuz'da verilen önergeye 1.5 ayda hâlâ cevap gelmedi. Aynı konuda İYİ Parti İstanbul Milletvekili Ümit Özdağ da  önerge sundu. ÇOCUK GEBELİKLER: CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır, CHP İstanbul milletvekilleri Ali Şeker ve Özgür Karabat, 18 yaş altı çocuk gebelikleri için Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'ya 3 ayrı önerge ile sordular. Üç vekilin önergesi de ‘işlemde' bekliyor. MÜLAKAT SKANDALI: Sözleşmeli öğretmen atamalarında yaşanan büyük sorunlar ve yüksek puanlı adayların elenmesi durumu 3 ayrı vekil tarafından soru önergesi yapıldı. CHP'li milletvekilleri Utku Çakırözer, Müzeyyen Şevkin ve İsmail Ünver, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'a 18-19 ve 20 Temmuz'da farklı soru önergesi yönelttiler. BANKA BORÇLARI: Yurtdışından ithal edilen et, karkas et miktarı ve ithal tohum konularında CHP Niğde Milletvekili Fethi Gürer, tam 9 ayrı soru önergesi verdi. Gürer'in önergelerine Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli'den cevap bekleniyor. Gürer, ‘Bankalara borcu olan vatandaş sayısı nedir? Kara listede olan kaç kişi var’ diye de sordu. 2 YILDAKİ İHRAÇLAR: CHP Antalya Milletvekili Aydın Özer, tüm bakanlara ayrı ayrı 15 Temmuz 2016 tarihinden sonra ihraç edilen, açığa alınan ve göreve iade edilen personel sayılarını sordu. Özer'in önergelerinin hiçbirine daha cevap gelmedi. ŞEKER FABRİKASI: HDP Ağrı Milletvekili  Abdullah Koç, Sanayi Bakanı Mustafa Varank'a ‘Ağrı'daki şeker fabrikasının 32 dönümlük arazisi Adalet Bakanlığı'na niye devredildi’ sorusunu yöneltti. ELEKTRİK ZAMMI: MHP  İstanbul Milletvekili Arzu Erdem, Enerji Bakanı'na ‘Şirketlere destek olmak için elektrik dağıtım bedeline zam yapıldığı doğru mudur’ diye sordu” ifadeleri kullanıldı.

“Ette şarbon rezaleti”

Cumhuriyet gazetesi manşetinde, “Ette şarbon rezaleti” başlıklı habere yer verdi. Haberde, “Et ve Süt Kurumu, Brezilya’dan getirilip Ankara’nın Gölbaşı ilçesindeki bir çiftlikte tutulan 4 bin büyükbaş hayvanda anthrax (şarbon) hastalığı çıktığı haberini doğruladı. Hayvanlardan ellisi öldü. Kurumdan yapılan yazılı açıklamada, söz konusu etlerin piyasaya sürülmediği ve endişe edilecek bir durum bulunmadığı belirtildi. Bölgedeki köylüler ise ölen hayvanların çiftliğin yanındaki dere yatağına atıldığını anlattı. Cumhuriyet’e konuşan bölge sakinleri, ‘Köyün köpekleri ve kuşlar ölen hayvanların leşlerini yedi. 3 gün önce şarbon tespit edilince ölülerin üzerine kireç dökülüp gömüldü. Orada hayvanlarımız da otluyor’ dedi” ifadeleri yer aldı.

Evrensel gazetesi sürmanşetindeki haber için, “Ette dışa bağımlılık hastalık ithal ettiriyor” başlığını kullandı ve “Et ve Süt Kurumu tarafından Kurban Bayramı öncesi Brezilya'dan Türkiye'ye getirilen 3 bin 959 büyükbaş hayvan, kurbanlık olarak satılmak üzere Ankara'nın Gölbaşı ilçesindeki özel bir çiftliğe yediemin olarak bırakıldı. Buradan alınıp, başkentin Sincan ilçesi ile değişik yerlerinde kurbanlık olarak kesimi yapılan 3 bin 959 büyükbaştan yaklaşık 50'si, şarbon hastalığı nedeniyle ölmeye başladı. Çiftlikte araştırma yapan Gölbaşı Tarım ve Orman Müdürlüğü ekipleri, ölen yaklaşık 50 büyükbaştan örnekler alarak, incelemeye gönderdi. İncelemenin ardından çiftlik ve çevresi, şarbon şüphesiyle karantinaya alındı. Çiftliğin girişine ise Tarım ve Orman Bakanlığı'nca 'Bu mahallede şarbon hastalığı vardır' yazılı levha asıldı. Türkiye’nin 2011-2012 yıllarında Polonya’dan ithal ettiği yaklaşık 3 bin sığır etinde ‘deli dana’ hastalığına rastlandığı ortaya çıkmıştı. Bu durum Polonya’nın başlattığı soruşturma kapsamında Türkiye’den adli yardımlaşma talebinde bulunmasıyla öğrenilmiş, söz konusu etleri, hem özel şirketlerin hem de Et ve Balık Kurumunun ihraç ettiği belirtilmişti” ifadelerine yer verdi.

Birgün gazetesi habere sürmanşetinde, “Hastalık ithal ettik!” başlığıyla yer ayırdı ve “ET ve Süt Kurumu’nun (ESK) kurbanlık hayvan olarak getirerek Gölbaşı ilçesinin bir mahallesine yakın bölgedeki özel çiftliğe yediemin olarak bıraktığı yaklaşık 4 bin büyükbaş hayvandan 50’si öldü. Yapılan incelemenin ardından 'Bu mahallede şarbon hastalığı vardır' yazılı levha asılan çiftlik ve olduğu bölge karantinaya alındı. Et ve Süt Kurumu tarafından yapılan açıklamada, ‘Yapılan muayene sonucu numune alınarak Etlik Veteriner Kontrol Merkez Araştırma Enstitüsüne gönderilmiş ve sonuç anthrax (şarbon) yönünden pozitif çıkmıştır. Kesilen hayvanlara ait karkas etler Tarım ve Orman İlçe Müdürlüğü elemanları gözetiminde imha edilmiş, işletmeye karantina uygulanarak tüm giriş ve çıkışlar yasaklanmış, geriye kalan hayvanların aşılama işlemleri tamamlanmıştır’ denildi” ifadelerini kullandı.

Hürriyet gazetesi ise ön sayfasının altındaki habere, “Şarbonlu hayvanlar imha edildi” başlığını attı ve “Tarım Bakanlığı, Brezilya’dan ithal edilen 4 bin hayvanlık sürüde şarbona rastlanılmasıyla ilgili açıklama yaptı. Hastalıklı 60 hayvanın itlaf edildiğini, bölgenin karantinaya alındığını açıklayan bakanlık, şüpheli hiçbir hayvanın piyasaya sürülmediğini vurguladı” dedi.  

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş
?

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design