Anasayfa / Medya izleme / “AB atağı”

30 Ağustos

“AB atağı”

AB Reform Eylem Grubu toplantısı 3 yıl aradan sonra ilk kez gerçekleştirildi.


AB Reform Eylem Grubu toplantısı 3 yıl aradan sonra ilk kez gerçekleştirildi.

Cumhuriyet habere manşetin altında, “Yeniden Avrupa” başlığıyla yer verdi ve “Türkiye’nin AB ile mevzuatını uyumlulaştırmak için oluşturulan Reform Eylem Grubu 3 yıl aradan sonra toplandı. Dışişleri, Adalet, İçişleri ve Hazine bakanlarının başkanlığında yapılan toplantıya, yıllardır siyasilerin telaffuz bile etmekten kaçındığı ‘Demokrasi, hukukun üstünlüğü, AİHS, adalet, özgürlük, insan hakları, yargı reformu...’ kelimeler ve reform sözü damgasını vurdu. Toplantıda yargı reform stratejisinin oluşturulması kararlaştırılırken bu çerçevede ilk etapta 5 hedef belirlendi: ‘Hedef süre, tazminat komisyonunun yetkisinin genişletilmesi, alternatif uyuşmazlık çözüm yollarının etkinleştirilmesi, istinaf mahkemelerinin sayılarının artırılması ve lekelenmeme hakkının etkin olarak korunması” ifadelerini kullandı.

Sabah gazetesi ön sayfasının altındaki habere, “AB’den karşılık bekliyoruz” başlığını attı ve 4 bakanın toplantıdaki sözlerine yer verdi.

Yeni Şafak manşetin altında yer ayırdığı haber için, “4 bakandan AB mesajları” başlığını kullandı ve “AB ile ilişkileri ele alan Reform Eylem Grubu yaklaşık 3 yıl aradan sonra toplandı. Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Adalet Bakanı Gül, Hazine ve Maliye Bakanı Albayrak ile İçişleri Bakanı Soylu AB ile ilişkileri canlandırmayı ve siyasi reform sürecini ele aldı” dedi.

Star gazetesi habere manşetin altında, “AB için kararlı adım” başlığıyla yer verdi ve “Türkiye, Avrupa Birliği müzakere süreciyle ilgili tarihi bir adım attı. 4 bakanın katılımıyla gerçekleşen AB Reform Eylem Grubu Toplantısı’ndan tam üyelik hedefi doğrultusunda ‘kararlılık ve reform’ mesajı çıktı” ifadelerini kullandı.

Akşam gazetesi birinci sayfasının altındaki habere, “Rotamız Avrupa” başlığını attı ve “4 bakanın oluşturduğu Reform Eylem Grubu, yeni sistemin ilk toplantısını dün gerçekleştirdi. AB yolunda siyasi reformların bir an önce tamamlanması kararı alındı” dedi.
Hürriyet manşetindeki haber için, “AB atağı” başlığını kullandı ve “Üç yıl aradan sonra ilk kez toplanan Reform Eylem Grubu’ndan AB hedeflerine yönelik önemli açıklamalar geldi. Dört bakanın ortak açıklamasında kararlılık vurgusu vardı” ifadelerine yer verdi. 

“Kusursuz soygun!”

Evrensel gazetesi manşetinde, “Kusursuz soygun!” başlıklı habere yer verdi. Haberde, “Türk Telekom resmen devredildi. Akbank, Garanti Bankası ve İş Bankası Türk Telekom’un çoğunluğuna sahip oldu. Lübnanlı Hariri ailesinin doğrudan ve Saudi Telecom Company’nin dolaylı ortak olduğu OTAŞ, Türk Telekom hisselerini teminat göstererek 2013 yılında aldığı 4.75 milyar dolar tutarındaki krediyi geri ödeyemedi. Kreditör bankalar bunun üzerine teminat hisseleri devralarak Telekom’un sahibi oldu.  Devralan bankalar Telekom’u kuracakları şirkete yerleştirecekler” ifadeleri yer aldı.

Birgün gazetesi manşetindeki habere, “‘Satmayın’ dedik sattınız, kamunun malını batırdınız” başlığını attı ve “AKP’nin iktidara geldikten üç yıl sonra 2005’te ‘bir başarı öyküsü’ olarak sunduğu Türk Telekom özelleştirmesi serüveni kötü bitti. Üç banka yüzde 55 oranındaki Telekom hissesini satın alması için verdikleri kredi borcunu yaklaşık 10 milyar dolarlık karına karşın ödemeyen Lübnanlı Hariri Ailesi’nin hisselerini devraldı. 13 yılın bilançosu, ‘Hariri ailesinin hanesine yazılan 10 milyar dolar kâr, sermayesi yarıya yakın azalan ve borçları artan bir şirket’ oldu. Türkiye Cumhuriyeti tarihi boyunca yapılan özelleştirmelerin yüzde 90’ından fazlasında imzası olan AKP’nin özelleştirme politikalarının kamu varlıklarının peşkeşi ile sonuçlanmasının en önemli örneklerinden biri olarak gösterilen Telekom özelleştirmesinin öyküsü 2005 yılında başladı. Türk Telekom 2005 yılında, çalışanlarının ve muhalefetin büyük tepkisine karşın Türkiye’nin telekomünikasyonu iktidara yakınlığıyla bilinen Hariri Ailesi’nin kontrolüne geçmişti” dedi. 

Cumhuriyet habere manşetin yanında, “Telekom’u böyle batırdılar” başlığıyla yer ayırdı ve “13 yıl önce kasasında 2 milyar dolarla 6.5 milyar dolara özelleştirildi. Devlete olan borcunu aldığı kredilerle erken kapattı. Ancak 10 yıl üst üste kâr ettiği halde kredileri ödemedi. Danıştay’ın ‘satılmaz’ kararına karşın taşınmazları satan, çalışan sayısını yarıya indiren şirket, dört yıl üst üste vergi rekortmenliğinden müflis konumuna düştü” ifadelerini kullandı.
 

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş
?

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design