Anasayfa / Medya izleme / “Dört bir tarafta şarbon karantinası”

03 Eylül

“Dört bir tarafta şarbon karantinası”

Gittikçe yayılan şarbon tehlikesi az sayıda gazetenin ilgisini çekebildi.

Cumhuriyet gazetesi manşetin altında, “Aşı var, önlem yok” başlıklı habere yer verdi. Haberde, “İstanbul’da çok sayıda kişinin şarbon şüphesiyle hastanelere başvurması nedeniyle gözler Silivri’ye çevrildi. İlçenin Çanta, Çeltik, Seymen, Değirmenköy ve Gümüşyaka köylerine hayvan giriş ve çıkışları yasaklandı. Yüzlerce hayvan yetkililer tarafından aşılanıyor. Aşılama ekipleri ayaklarında çizmeler, beyaz kıyafet ve maskelerle aşılama yapıyor. Ancak aşılama yapılırken köylülere ve hayvanlara yönelik hiçbir önlemin alınmaması dikkat çekiyor. Tek gelir kaynağı hayvancılık olan köylüler kontrolsüz ithalata öfkeli” ifadelerine yer verdi.

Haber Birgün gazetesinin manşetinde, “Dört bir tarafta şarbon karantinası” başlığıyla yer aldı: “Ankara ve Sivas’ın ardından İstanbul’da da yaşanan şarbon skandalı nedeniyle Silivri’de Balaban ve Sancaktepe mahalleleri karantina altına alındı. Şarbon şüphesiyle hastanelere başvuran 48 kişiden 6’sında lezyon belirlendi. Hayati tehlikesi bulunmayan bu kişiler tedavilerinin ardından taburcu edilirken, Çanta Köyü’ndeki iki mahallede bulunan 3 bin 500 hayvan dün sabah saatlerinden itibaren aşılanmaya başlandı. İstanbul’da önceki gece şarbon şüphesiyle 22 kişinin Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi ve Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne başvurmasının ardından ortaya çıkan skandalın ardından jandarma ekipleri Sancaktepe’de kurbanın alındığı bir çiftliği belirleyerek inceleme başlattı. Çiftlik evi kireçlenirken, mahallede, ‘Bölgemizde şarbon hastalığı tespiti olduğundan besicilerin büyükbaş havyvanlarını dışarı salmaması ve aşı yapılacağı duyurulur’ anonsları yapıldı.”

Sözcü gazetesi habere manşetin yanında, “Şarbon korkusu İstanbul’a ulaştı” başlığıyla yer verdi ve “Koyun ve sığır gibi hayvanlardan insanlara geçen şarbon hastalığı nedeniyle Ankara ve Sivas’ta bazı bölgeler karantinaya alınmıştı. Son olarak İstanbul’da da şarbon tehlikesi yaşandı. Kurban etinden şarbon geçmiş olabileceği şüphesiyle 48 kişi hastaneye kaldırıldı. 6’sında deri hastalığı görüldü. Silivri’ye bağlı 2 mahallede karantina başlatıldı. Aşılama yapıldı” dedi.
Yeni Şafak ise sürmanşetindeki, “Fırsatçılar ete el attı” başlıklı haberinde, “Şarbon korkusuyla ithal ete ilgi azalınca karaborsacılar hareketlendi. Sahip oldukları hayvan sayısıyla piyasayı etkileme gücüne sahip firmalar yerli ete son bir hafta içinde 5 lira zam yaptı. Sektörde önümüzdeki günlerde ikinci 5 liralık zam bekleniyor” ifadelerine yer verdi.

“Yargının ‘kıyameti’”

Cumhuriyet gazetesinin manşetinde, “Yargının ‘kıyameti’” başlıklı haber yer aldı. Haberde, “Toplumun her kesimi adalete hasret. Tartışmalı gerekçelerle özgürlükleri elinden alınan on binlerce kişi hapishanelerde tutuluyor. Yapılan haberler ve sosyal medya paylaşımları nedeniyle gazetecilere, vatandaşlara yüz binlerce dava açılmış durumda. En basit hukuk kuralları bile artık uygulanmıyor. Yeni adli yıl, bugün Saray’daki törenle başlayacak. Cumhurbaşkanı Erdoğan, yayımladığı mesajda, ‘Yargı mensupları hukukun üstünlüğünden yana olmalı’ dedi. HSK Başkanvekili Mehmet Yılmaz ise Twitter’dan yaptığı açıklamayla hakimlere kararlarını kıyamet gününü düşünerek almalarını söyledi” ifadeleri kullanıldı.

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş
?

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design