Anasayfa / Medya izleme / “Enflasyon uçuyor”

04 Eylül

“Enflasyon uçuyor”

Enflasyon rakamları birkaç gazetenin manşetinde yer alırken, yandaş basın okuyucularının haberi görmesini istemedi.


Enflasyon, ağustos ayında yüzde 2.30 arttı. Yıllık enflasyon rakamı yüzde 17.90’a ulaştı.

Cumhuriyet manşetin altında yer ayırdığı habere, “Enflasyon uçuyor” başlığını attı ve “Türk Lirası’nda yaşanan büyük değer kaybının ardından enflasyon da dizginlenemez hale geldi. TÜİK verilerine göre tüketici fiyat endeksi (TÜFE) ağustosta bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 17.90 artış gösterdi. Bu artış 2003 yılından bu yana en yüksek seviye. Uzmanlar yıl sonunda enflasyonun yüzde 20’yi görebileceğini belirtirken TÜİK verileri başka bir tartışma yarattı. CHP’li Aykut Erdoğdu, TÜİK rakamlarıyla piyasa arasında büyük fark olduğunu belirterek, ‘İstatistiklerde yapılacak usulsüzlüklerin faturası ağır olur’ dedi” ifadelerine yer verdi.

Evrensel gazetesi manşetindeki haber için, “Kara kışın habercisi” başlığını kullandı ve “Enflasyon, ağustos ayında yüzde 2,30 artarken yıllık bazda yüzde 17,90 oldu. Lira, yılbaşından bu yana değerinin yarısını kaybetti. Emekçilerin cebindeki para eridi, dövizi olana, rantiyeciye, spekülatöre aktı! Hükümetin, ‘Belini kıracağız’, ‘asıl hedefimizi onunla mücadele’ dediği enflasyonda cepleri kemirmeye başladı. Türkiye İstatistik Kurumu Ağustos ayı enflasyon rakamı:  Yüzde 17.90 olarak açıkladı. Bu rakam, Türkiye’yi, kendi kategorisindeki, ‘gelişen ülkeler’ diye tanımlar ülkeler arasında en yüksek enflasyona sahip ikinci ülke konumuna getirdi. ‘Gelişen ülkeler’ arasında sadece Arjantin’de enflasyon Türkiye’den yüksek. Ağustos ayı enflasyon rakamı, Merkez Bankası’nın, değiştirip yükselttiği yılsonu enflasyon hedefini bile şimdiden 5 puan solladı. Merkez, geçen ay 2018 sonu enflasyon tahminini yüzde 13.4’e yükseltmişti” dedi.
Birgün gazetesi habere manşetinde, “Rakamlar yanıltıcı, durum daha da acı” başlığıyla yer verdi. Haberde, “Dün açıklanan verilere göre ağustos ayında Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) bir önceki aya göre yüzde 2,30 arttı. ‘Bu beklentilere uygun bir rakam’ değerlendirmesi sözü bile işlerin kontrolden çıktığının kanıtı. Yüzde 5 hedefiyle yola çıkıyorsunuz, daha yılın ilk 8 ayında yüzde 12,29 fiyat artışı gerçekleşiyor. Merkez Bankası daha 1 ay evvel 2018 yılsonu tüketici enflasyonunu yüzde 13,4 olarak tahmin ederken, kısa sürede bu öngörünün bir serap olduğu anlaşılıyor. Son on iki ayın enflasyonu ise yüzde 17,90’a kadar yükseliyor. Dar gelirli yurttaşlarımızın tüketim sepetinde en fazla ağırlığı bulunan gıda enflasyonu yüzde 19,75’i bulmuş, yüzde 20’ye dayanmış durumda. Aslında durum daha da vahim. Çünkü açıklanan veriler 1 ayın ortalamasını veriyor. Halbuki 31 Temmuz-31 Ağustos aralığında dolar kuru 4,88 TL’den 6,60 TL’ye sıçrayarak 1 ayda yüzde 32 arttı. Bu da gelecek aya devredilecek bir enflasyon biriktirdi. Eylül ayı da zaten yüzde 15 elektrik ve doğalgaz zammıyla karşılandı” ifadeleri yer aldı.  

Sözcü gazetesi manşetindeki habere, “Fren tutmuyor” başlığını attı ve “Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) açıkladığı rakamlara göre, ağustosta tüketici fiyatları yıllık yüzde 17.90, aylık olarak ise yüzde 2.30 arttı. Ancak yaptığımız araştırma, halkın temel gıda maddelerinden oluşan sepetteki fiyat artışının sadece bir ayda yüzde 30’u aştığını gösteriyor. ABD'deki Johns Hopkins Üniversitesi'nde öğretim üyesi olarak görev yapan, gelişmekte olan ülkeler para birimi uzmanı Prof. Dr. Steve Hanke, dün Twitter'dan yaptığı açıklamada, Türkiye'de gerçek enflasyonun yıllık yüzde 96, aylık ise yüzde 29 olduğunu savundu. Hanke, ‘zımni enflasyon modeli’ ismini verdiği çalışmasında dolar kuru üzerinden satın alma gücü paritesi (SGP) değerini de hesaba katarak enflasyon rakamını tespit ediyor” dedi.

Hürriyet habere ön sayfasının altında, “Enflasyonda yeni zirve yüzde 17.90” başlığıyla yer ayırdı ve “Ağustosta yıllık tüketici enflasyonu yüzde 2.30 artışla yüzde 17.90’a çıktı. Üretici fiyatları da 6.6 artışla 32.13’e ulaştı” ifadelerini kullandı.

Sabah, Akşam ve Star gazeteleri ise Bakan Albayrak’ın enflasyonla ilgili sözlerini okuyucularıyla paylaştı.


“Bu otobüs nereye?”
Cumhuriyet gazetesi manşetinde, “Bu otobüs nereye?” başlıklı habere yer verdi. Haberde, “Yargıtay Başkanlığı tarafından düzenlenen 2018-2019 adli yıl açılış töreni, ikinci kez Cumhurbaşkanlığı Sarayı içerisindeki Beştepe Kongre ve Kültür Merkezi’nde yapıldı. Törene katılım yoğun oldu. Çünkü Yargıtay Başkanlığı, kurumda görev yapan bin kadar savcı ve tetkik hâkime, törene katılımın ‘zorunlu’ olduğuna ilişkin mesaj gönderdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kırgızistan’da temaslarda bulunduğu için törene katılmadı. Bu nedenle güvenlik önlemleri daha azdı. Ancak yine de prosedürlerden taviz verilmedi. Yargı üyeleri iki arama noktasını geçerek törene katıldı” ifadeleri yer aldı.
 

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş
?

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design