Anasayfa / Medya izleme / “2 milyon kişi daha Türkiye’ye gelebilir”

06 Eylül

“2 milyon kişi daha Türkiye’ye gelebilir”

Günün öne çıkan haberleri Cumhuriyet, Evrensel ve Birgün gazetelerinin manşetinde yer aldı.

Cumhuriyet gazetesi manşetinde, “2 milyon kişi daha Türkiye’ye gelebilir” başlıklı habere yer verdi. Haberde, “Cihatçıların etkinliğindeki İdlib, önceki gün Rus savaş uçakları tarafından bombalanmasının ardından dün de Suriye ordusunun karadan top atışlarının hedefi oldu. Yarınki Tahran zirvesi öncesi diplomasi trafiği de yoğunlaştı. Önceki gün ABD’li, dün de Alman mevkidaşıyla görüşen Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, ‘Teröristler nereye gidecek? Türkiye’ye gelebilir, geldikleri ülkeye ya da Avrupa’ya gidebilir. Biz, Suriyelilerin dönmesini sağlamak için çalışırken ilave 2 milyon mültecinin nereye gideceği belli olmaz. Saldırılar önlenmeli’ dedi” ifadeleri kullanıldı.    

Gazete manşetin altındaki, “Açık cezaevinde çıplak arama” başlıklı haberinde ise, “Halk müziği sanatçısı Pınar Aydınlar cezaevinde yaşadıklarını anlattı. HDP’den İzmir milletvekili adayı olduğu dönemde yaptığı konuşma nedeniyle 3.5 ay hapis yatan halk müziği sanatçısı Pınar Aydınlar, tahliyesinden sonra Cumhuriyet’e konuştu. Aydınlar, Bakırköy Cezaevi’nde sekiz metrekarelik bir hücrede 105 gün geçirdiğini söyleyerek, ‘Hijyen yoktu, orada böceklerin, farelerin arasında kaldım’ dedi. Aydınlar, sevk edildiği Eskişehir Cezaevi’nde ise çıplak aramaya zorlandığını söyledi. ‘Çıplak arama yapmazsak, kadın doğum doktoruna götürürüz’ tehdidiyle karşılaştığını ifade eden Aydınlar, ‘Direndim. Çünkü insanlık onuru her şeyden değerli, bu onur mücadelem yere düşmeyecek. Ne hücrede, ne hapiste, ne de sokakta’ diye konuştu” ifadelerine yer verdi.

“Yerel basın alarm veriyor”

Evrensel gazetesinin manşetinde, “Yerel basın alarm veriyor” başlıklı haber yer aldı. Haberde, “Kağıt krizine çözüm arayan bazı ulusal gazeteler ücret artışına giderken, İzmir’de de 7 yerel gazete pazar günleri çıkmama kararı aldı. Yerel gazeteler tüm bölgelerde ciddi sıkıntılar yaşarken kapanma, baskı günü düşürme ve işten çıkarmalar gündeme geliyor. Eskişehir’de yayınlanan yerel gazeteler de İzmir’deki gibi baskı günü azaltmayı tartışırken, gazete yöneticileri ve basın örgütleri bundan yana olmadıklarını belirtiyor. Eskişehir’de yayınlanan sekiz gazeteden en az yarısının önümüzdeki süreçte kapatma kararı alacağı da iddia ediliyor. Anadolu, Yeni Gün ve Son Haber gazetelerinin sahibi Esgroup Genel Koordinatörü ve aynı zamanda Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) Eskişehir Temsilcisi Gazeteci Ali Baş, kağıt krizi sonucu yaşanan maliyet artışını güçlü olan bazı gazetelerin karşılayabileceğini ancak Anadolu'daki bir çok gazetenin bunu karşılayamayacak durumda olduğunu söylüyor ve ekliyor: ‘İlk etapta yapacakları bellidir. İşten çıkarmalar olur, sayfalar düşürülür… Haber zaten ajanslar vasıtasıyla sağlanıyor, iyice ajanslara mahkum hale gelinir. Muhabir gazetede çalıştırılmaz’” ifadeleri kullanıldı.

“Döviz kuyruğu değil, bir tas çorba kuyruğu”

Birgün gazetesi manşetindeki, “Döviz kuyruğu değil, bir tas çorba kuyruğu” başlıklı haberinde, “Ekonomik kriz gündelik yaşamı derinden etkilerken, Başkent’in orta yerinde ücretsiz ekmek ve yemek için kuyruğa giren ailelerin sayısı her geçen gün daha da artıyor. Ankara Büyükşehir Belediyesi ile Kızılay’ın ücretsiz ekmek ve yemek yardımından yararlanmak için yoksul yurttaşlar, savaştan kaçan Türkmenler, Iraklılar ve Suriyeliler uzun kuyruklar oluşturuyor. Kadınların çoğunlukta olduğu ekmek ve yemek kuyruklarında çok sayıda küçük çocuğun bulunması da dikkati çekiyor. Kuyruklarla ilgili ilk durak sabahın erken saatlerinde Mamak’ın Saimekadın semti oldu. Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin ekmek dağıtımını yapan aracı geldiğinde bir anda yüzlerce kadının yer aldığı bir kuyruk oluşuyor. Fotoğraflarının çekilmesinden ‘huzursuz’ olan kadınlar, sohbet edince biraz rahatlıyor ve hep bir ağızdan sorunlarını anlatıyor. Yardım için kuyruğa giren kadınların milliyetleri farklı olsa da problemleri ortak. Yoksulluklarını anlatan kadınlar, ‘Muhtaç haldeyiz. Geçinemiyoruz. Paramızla ekmek bile alamadığımız için sabah saatlerinde gelip kuyruğa giriyoruz’ diyor” ifadelerine yer verdi.

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş
?

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design