Anasayfa / Medya izleme / Türkiye’de Basın ve İfade Özgürlüğü - 172

07 Eylül

Türkiye’de Basın ve İfade Özgürlüğü - 172

Türkiye’de en az 185 gazeteci ve medya çalışanı tutuklu veya hükümlü olarak cezaevinde.

 
Tutuklu gazeteci Nazlı Ilıcak’ın 2015 yılında yayımlanan bir yazısı nedeniyle “casusluk” suçlamasıyla yargılandığı davanın görülmesine 6 Eylül günü devam edildi. Duruşmada esas hakkında mütalaasını sunan savcı, Ilıcak’ın “devletin güvenliğine ilişkin gizli kalması gereken bilgileri casusluk maksadıyla açıklamak” suçundan cezalandırılmasını talep etti.
 
İstanbul 26. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen ve P24 tarafından izlenen üçüncü duruşmaya Ilıcak, tutuklu bulunduğu Bakırköy Cezaevi’nden Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile bağlandı.
 
Duruşmada söz alan Ilıcak’ın avukatları, Basın Kanunu’nda öngörülen dava açma süresi aşıldığı için davanın düşmesi kararı verilmesini talep etti.
 
Avukatların ardından söz alan Ilıcak, suçlama konusu belgeyi yayınlamadığını, ancak belge içeriğine dair açıklamalarda bulunduğunu ifade etti.
 
Ilıcak sözlerine şöyle devam etti: “2 Ocak 2015 tarihli köşemde bahsettiğim belge hakkında konuşma yapıp yapmadığım araştırılmalıdır. Ben daha önce bu belgeden söz etmedim, çünkü böyle bir belgenin varlığını bilmiyordum. Belge yayınlandıktan sonra herkes paylaşabilir, çünkü sır olmaktan çıkmıştır. Bahsedilen belge bana Twitter’dan ulaşmıştır.”
 
Ardından esas hakkında mütalaasını sunan savcı, Ilıcak’ın, “Gizli ibareli yazının imha edildiği ve imhaya rağmen sanığa ulaştığı, sanığın bunu paylaştığı, eylemin medya yoluyla işlendiği göz önünde bulundurularak Türk Ceza Kanunu’nun 330. maddesi gereğince cezalandırılmasını ve hükümle beraber tutuklanmasını” talep etti.
 
Savcının mütalaasının ardından söz alan Ilıcak, mütalaanın kendisine gönderilmesini isteyerek savunması için ek süre talebinde bulundu.
 
Mahkeme, davayı 9 Ekim 2018 tarihine erteledi.
 
 
KCK basın davası Ocak ayında devam edecek
 
46 gazetecinin yargılandığı “KCK Basın” davasının görülmesine 7 Eylül günü İstanbul 3. Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam edildi.
 
P24 tarafından izlenen duruşmada sanıklardan Hamza Sümeli ve sanık avukatları hazır bulundu.
 
Mahkeme heyeti, sanıkların yurt dışına çıkış yasağının kaldırılmasına rağmen pasaportlarını alamamaları üzerine talep edilen düzeltmelerin yapıldığını ifade etti.
 
Sanık avukatları, daha önceki savunmalarına bu aşamada ekleyecekleri bir şey olmadığını belirtti.
 
Ara kararını açıklayan mahkeme, davayı 11 Ocak 2019 tarihine erteledi.
 
 
Fatih Polat’a yeniden yargılandığı davada para cezası
 
Evrensel gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Fatih Polat, gazetede 2012 yılında yayınlanan bir haber nedeniyle yeniden yargılandığı davanın 6 Eylül günü görülen duruşmasında 10 bin TL para cezasına çarptırıldı.
 
Polat’a gazetenin sorumlu yazı işleri müdürü olduğu dönemde 23 Mayıs 2012 tarihli bir haber nedeniyle “süreli yayınlarda kimliğin açıklanması” suçlamasıyla dava açılmış, Polat dava kapsamında 2013’te 10 bin TL para cezasına çarptırılmış, mahkeme hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar vermişti.
 
İstanbul 2. Asliye Ceza Mahkemesi'nde görülen ve P24 tarafından izlenen ikinci duruşmaya Polat daha önce ifade verdiği için katılmazken, avukatı Devrim Avcı Özkurt, mahkemeye daha önce sunulan savunmalarını tekrar ederek, müvekkilinin beraatini talep etti.
 
Savunmanın ardından hükmünü açıklayan mahkeme, Polat’ın 10 bin TL para cezasına çarptırılmasına hükmetti.
 
 
Gazetecilerin Afrin paylaşımları nedeniyle yargılandıkları dava başladı
 
Aralarında gazeteciler Sibel Hürtaş, Hayri Demir ve Barış Ceyhan’ın da bulunduğu 12 kişinin Türkiye’nin Afrin’e yönelik askerî operasyonu hakkında sosyal medya paylaşımları nedeniyle yargılandığı davanın görülmesine 6 Eylül günü başlandı. Duruşma sonunda dava kapsamında 9 aydır cezaevinde olan Ceyhan ve diğer tutuklular tahliye edilirken, dava 22 Kasım 2018 tarihine ertelendi.
 
Ankara 15. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmayı P24’ün yanı sıra Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS), Çağdaş Gazeteciler Derneği (ÇGD), Sınır Tanımayan Gazeteciler (RSF) ve İnsan Hakları Derneği (İHD) temsilcileri izledi.
 
Davadaki sanıklar Afrin’e yönelik operasyon sırasında yaptıkları sosyal medya paylaşımları gerekçesiyle 22 Ocak’ta gözaltına alınmış, 3’ü tutuklu 12 kişi hakkında “örgüt propagandası yapmak” ve “halkı kin ve düşmanlığa sevk etmek” suçlamalarıyla iddianame hazırlanmıştı.
 
Kapatılan Özgürlükçü Demokrasi çalışanı Ceyhan duruşmaya tutuklu bulunduğu Kayseri Cezaevi’nden SEGBİS ile bağlanırken, diğer sanıklar ve avukatları mahkeme salonunda hazır bulundu.
 
Kimlik tespiti ile başlayan duruşmada söz alan Mezopotamya Ajansı muhabiri Demir, gazetecilik faaliyetinden ve kişisel yargı içermeyen haberlerinden dolayı yargılandığını ifade etti. Afrin operasyonundan önceki sosyal medya paylaşımlarının ve Ankara’da bir parkta çektirdiği bir fotoğrafın da dosyada delil olarak gösterildiğinin altını çizen Demir, haberlerinde suç unsuru bulunmadığını ifade etti ve beraatini talep etti.
 
Barış Ceyhan da savunmasında dokuz aydır tutuklu bulunduğunu, ilk tutuklandığında Sincan Cezaevi’nde 17 gün iki metrelik bir hücrede kaldığını ifade etti. Ceyhan, gardiyanların ve memurların fiziksel ve psikolojik işkencesine maruz kaldığını ifade ederek şikayetçi olduğunu belirtti. Ceyhan sözlerine şöyle devam etti: “Hakkımda üç satırlık bir iddianame hazırlanmış ve ben dokuz aydır tutukluyum. Propaganda yaptığım iddia ediliyor ama nasıl yaptığım ortada yok. [Paylaşımlarda] Afrin yerine Filistin yazsaydım bugün tutuklu olmayacaktım. Afrin’de ölen bir çocukla Türkiye’de bir çocuğun ölmesi arasında ne fark var?”
 
Sibel Hürtaş da iddianamede kendisine yöneltilen suçlamayı anlayamadığını ifade etti. Hürtaş sözlerine şöyle devam etti: “Ben uluslararası standartlarda, tarafsız gazetecilik yapmaktayım. Twitter paylaşımlarım da bu yöndedir. Oğlumun fotoğrafı ile Man Adası belgelerine dair paylaşımın suç unsuru olarak gösterilmesini anlayamıyorum.”
 
Sanıkların ardından savunma yapan avukatlar da dosyada hukuka aykırılıklar bulunduğunun altını çizdi. Sanıklar arasında bağ bulunmadığı halde aynı dosyada birlikte yargılandıklarını belirten avukatlar, ayrıca soruşturma aşamasında avukatların dosyaya erişiminin engellendiğini de ifade etti.
 
Avukat savunmalarının ardından savcı, tutuklu sanıkların tutuklulukta geçirdiği süre göz önüne alınarak adlî kontrol şartıyla tahliyelerini istedi.
 
Ara kararını açıklayan mahkeme, tutuklu sanıklar Barış Ceyhan, Lezgin Tekay ve Saim Serin’in tahliyelerine hükmederken sanıklara savunma için ek süre verilmesine, dijital materyallerin sahiplerine iadesine, ve iddianamede sanıklara isnat edilen paylaşımların tarihlerinin saptanmasına yönelik rapor düzenlenmesine karar vererek davayı 22 Kasım tarihine erteledi.
 
 
 
Pelin Ünker’e “Paradise Papers” haberinden açılan tazminat davası ertelendi
 
Cumhuriyet gazetesinde yayımlanan “Paradise Papers” konulu iki haberde “kişilik haklarına saldırıda bulunulduğu” gerekçesiyle eski Başbakan Binali Yıldırım ve iki oğlu tarafından gazetenin finans editörü Pelin Ünker ve imtiyaz sahibi Orhan Erinç hakkında açılan manevi tazminat davasının görülmesine 6 Eylül günü devam edildi.
 
Anadolu 24. Asliye Hukuk Mahkemesi’nde görülen ve P24 tarafından izlenen duruşmada Ünker ve avukatı Abbas Yalçın ile Yıldırım ve oğullarının avukatlarından Muhammed Gök hazır bulundu.
 
Duruşmada, Binali Yıldırım’ın şikayetiyle Ünker hakkında “kamu görevlisine hakaret” suçlamasıyla Anadolu 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nde dava açıldığına ilişkin Yıldırım’ın avukatlarının sunduğu belge dosyaya eklendi.
 
Bu davayla ilgili yetkisizlik kararı verildiğini belirten Yıldırım’ın avukatı Gök, evrakın Cumhuriyet Başsavcılığı’nca iddianameye bağlanarak dava açılacağını düşündüklerini ifade etti.
 
Ünker ve Erinç’in avukatı Yalçın ise dava konusu Paradise Papers haberleri ile ilgili İstanbul Basın Savcılığı tarafından tahkikat yapıldığını, görülmekte olan dava dışında soruşturma sonucu başka bir dava açıldığı konusunda bilgileri olmadığını belirtti.
 
Ara kararını açıklayan mahkeme, görülen davanın manevi tazminat davası olması nedeniyle ve aynı yayınla ilgili şikâyet üzerine açılmış başka davalar ve soruşturmaların olduğu anlaşıldığından, dosyanın davadan çekilmesine ve ceza davalarının sonuçlanmasının beklenilmesine karar verdi.
 
 
Zaman yazarı Ali Ünal’ın yargılandığı dava Kasım ayına ertelendi
 
Kapatılan Zaman gazetesinin eski yazarlarından Ali Ünal’ın ağırlaştırılmış müebbet istemiyle tutuklu olarak yargılandığı “darbe” davasının görülmesine 5 Eylül günü Uşak 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam edildi. Dava, Ünal’ın savunmasını hazırlaması için 14 Kasım’a ertelendi.
 
P24 tarafından izlenen duruşmada mahkeme başkanı ve savcının değiştiği görüldü. Yeni savcı, bir önceki duruşmada sunulan esas hakkındaki mütalaayı tekrarlayarak Ünal’ın TCK 309/1 gereği ağırlaştırılmış müebbetle cezalandırılmasını talep etti.
 
Ünal, sağlık sorunları nedeniyle esas hakkında savunmasını hazırlayamadığını ifade ederek ek süre talep etti.
 
Ünal’ın ardından söz alan avukatı Ayşe Süeda Ünal ise müvekkilinin 26 aydır tutuklu olduğunu, ancak hakkında tutuklulukta geçecek süreyi düzenleyen CMK 102. maddesi uyarınca yapılması gereken özel değerlendirmenin yapılmadığını belirtti.
 
Avukat Ünal, Ali Ünal’ın ciddi sağlık sorunları bulunduğunu, kanser şüphesi ile hastaneye sevk edildiğini ve duruşma günü sabah gelen tahlil sonuçlarında kan değerlerinin dengesiz olduğunu belirterek savunma için ek süre talebinde bulundu.
 
Mahkeme başkanı ek süre vereceğini, ancak verilen sürede savunmanın hazır olmaması durumunda karar verileceğini belirterek davayı 14 Kasım 2018 tarihine erteledi.
 
 
Eski Zaman editörü Uğur Sağındık ev hapsine konuldu
 
Kapatılan Zaman gazetesi eski editörlerinden Uğur Sağındık’ın “örgüt üyeliği” ve “örgüt propagandası” suçlamalarıyla tutuklu olarak yargılandığı davanın ikinci duruşması 5 Eylül günü görüldü. İstanbul 26. Ağır Ceza Mahkemesi, duruşma sonunda açıkladığı ara kararında Sağındık’ın tahliye edilerek ev hapsine konmasına karar vererek davayı erteledi.
 
Sağındık, hakkında bir ihbar sonucu Antalya Cumhuriyet Savcılığı’nca başlatılan bir soruşturma kapsamında 27 Nisan 2018 tarihinde tutuklanmıştı. Sağındık hakkındaki iddianamede sosyal medya paylaşımları ile Cihan Haber Ajansı ve Feza Gazetecilik bünyesinde çalışmış olması suçlamalara dayanak olarak gösteriliyor.
 
 
Kemal Yavuzel’e ertelemeli 10 ay hapis cezası
 
Dokuz8HABER haber koordinatörü Kemal Yavuzel, Gerçek Gündem haber müdürü olduğu dönemde 17-25 Aralık yolsuzluk operasyonları sırasında ortaya çıkan tapeleri yayınladığı gerekçesiyle açılan davada hapis cezasına çarptırıldı. AKP’li eski Çevre Bakanı Erdoğan Bayraktar’ın şikayetiyle açılan davada Yavuzel’e 10 ay hapis cezası veren mahkeme, hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verdi.
 
 
Yeni Demokrasi gazetesi çalışanlarının evlerine polis baskını
 
Yeni Demokrasi gazetesi çalışanlarının İstanbul’daki evlerine 5 Eylül’de geceyarısı polis baskınları düzenlendi. Sabaha karşı 01:45 sıralarında polis tarafından kapıları kırılarak girilen evlerde arama yapıldığı ve kimi materyallere el konulduğu öğrenildi. Baskınlarda gazete çalışanlarından gözaltına alınan olmadığı, açılan soruşturma dosyasında ise gizlilik kararı olduğu belirtildi.
 
 
Ragıp Zarakolu hakkında kırmızı bülten çıkarıldı
 
Yeni Yaşam ve Evrensel gazeteleri yazarı ve yayıncı Ragıp Zarakolu hakkında, 2011 yılında Barış ve Demokrasi Partisi’nin Siyaset Akademisi’nde yaptığı bir konuşma nedeniyle “terör örgütüne yardım ve yataklık” suçlamasıyla yargılandığı dava kapsamında kırmızı bülten çıkarıldı. Zarakolu bu dava kapsamında 2011 yılının Ekim ayında tutuklanmış, 2012 yılının Nisan ayında serbest bırakılmıştı.
 
 
Gazeteci Gülistan Korban’ın evi basıldı, babası gözaltına alındı
 
Gazeteci Gülistan Korban’ın Diyarbakır’daki evi bir ihbar üzerine 5 Eylül günü öğle saatlerinde polis tarafından basılarak evde arama yapıldı. Baskında Korban’ın babası Ahmet Korban gözaltına alındı. Gelişmeyi sosyal medya hesabından duyuran Gülistan Korban, aynı apartmanın girişindeki ağabeyi Metin Korban’ın evinin de basıldığını belirtti. Yapılan ihbarın yersiz olduğunun anlaşılması üzerine Korban’ın babası aynı gün serbest bırakıldı.
 
 
Can Dündar’ın yargılandığı Özgür Gündem dayanışma davası ertelendi
 
Cumhuriyet gazetesi eski Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar’ın kapatılan Özgür Gündem gazetesi ile dayanışma amacıyla düzenlenen “Nöbetçi Genel Yayın Yönetmenliği” kampanyasına katılması gerekçesiyle yargılandığı davanın görülmesine 4 Eylül günü devam edildi.
 
Davayı gören İstanbul 22. Ağır Ceza Mahkemesi, Dündar’ın “örgüt propagandası yapmak” suçlamasıyla yargılandığı davayı 31 Ocak 2019 tarihine erteledi.
 
 
Cezaevindeki Reyhan Çapan’a istediği gazete ve kitaplar verilmiyor
 
KHK ile kapatılan Özgür Gündem gazetesinin eski Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Reyhan Çapan’a tutuklu bulunduğu cezaevi’nde Evrensel gazetesinin “yasak” olduğu gerekçesiyle verilmediği, Çapan’a ailesinin götürdüğü kitapların da teslim edilmediği öğrenildi.
 
Çapan, Özgür Gündem Sorumlu Yazı İşleri Müdürü olduğu dönemde İstanbul 17. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından “örgüt propagandası” suçundan 1 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırılmıştı. Cezasının kesinleşmesi sonucu 10 Mayıs’ta Artvin’de gözaltına alınarak tutuklanan Çapan, önce Artvin Cezaevi’ne konmuş, 24 Mayıs’ta Erzurum E Tipi Cezaevi’ne nakledilmişti.
 
Evrensel’in ulaştığı Reyhan Çapan’ın ablası Gülhan Çapan tarafından verilen bilgilere göre, İstanbul’da yargılanan Reyhan Çapan’ın Erzurum E Tipi Cezaevi’ne gönderilmesinin ardından ablası ve annesi Erzurum’da apart bir oda kiralamak durumunda kaldılar.
 
Çapan’ın avukatı Özcan Kılıç, Çapan’ın İstanbul’daki cezaevleri için yaptığı sevk başvurusunun doluluk gerekçesiyle kabul edilmediğini belirtti.
 
 
5 öğrenciye sosyal medya beğenileri gerekçesiyle dava açıldı
 
Amasya Üniversitesi’nden beş öğrenciye, sosyal medya platformları Facebook ve Twitter’da yaptıkları beğeniler ve takip ettikleri kişiler ve sayfalar gerekçe gösterilerek “terör örgütü propagandası yapmak” suçlamasıyla 5 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı. İddianamede HDP Cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş'ı takip etmek de terör suçu sayıldı. Davanın görülmesine Kasım ayında başlanacak.
 
 
“Cumhurbaşkanına hakaret” davasında beraat
 
Yaptığı bir açıklamada “tek adam diktatörlüğü” ifadesini kullandığı için “Cumhurbaşkanına hakaret” suçlamasıyla yargılanan Eğitim-Sen Adana Şubesi yöneticisi Mehmet Akarsubaşı, Adana 18. Asliye Ceza Mahkemesi’nce görülen davada, hakkındaki suçlamadan beraat etti.
 
 
Cezaevindeki gazeteciler ve medya çalışanları listesi güncellendi
 
P24, açık kaynaklardan derlediği bilgiler ışığında oluşturduğu Tutuklu Gazeteciler ve Medya Çalışanları listesini güncelledi.
 
TRT eski muhabiri Serkan Canbaz, kapatılan Cihan Haber Ajansı’nın genel müdür yardımcılarından Beythullah Demir ve kapatılan Zaman gazetesinin muhabirlerinden Fahri Öztoprak’ın cezaevinde bulunduklarının anlaşılması ve Barış Ceyhan’ın tahliyesi üzerine güncellenen listeye göre, 7 Eylül 2018 itibariyle Türkiye’de en az 185 gazeteci ve medya çalışanı tutuklu veya hükümlü olarak cezaevinde.
 
Listenin tamamına bu bağlantıdan ulaşılabilir.
 
 
1                Abdulkadir Turay, DİHA muhabiri
2                Abdullah Kaya, DİHA muhabiri
3                Abdullah Kılıç, Habertürk
4                Abdullah Özyurt, Zaman gazetesi muhabiri
5                Abdulvahap İş, serbest gazeteci
6                Adil Demirci, ETHA muhabir
7                Ahmet Altan
8                Ahmet Feyzullah Özyurt
9                Ahmet Memiş, gazeteci, Haberdar internet sitesi
10              Ahmet Metin Sekizkardeş, Zaman gazetesi
11              Ahmet Yavaş, TRT (Erzurum)
12              Ali Ahmet Böken, TRT Haber koordinatörü
13              Ali Akkuş, eski Zaman gazetesi yayınlar editörü
14              Ali Aşikar, Azadiya Welat
15              Ali Babür Boysal, Zaman gazetesi tasarımcı
16              Ali Sönmez Kayar, ETHA muhabiri
17              Ali Ünal, Zaman köşe yazarı
18              Ali Yüce, TRT Radyosu yayın şefi
19              Arafat Dayan, Demokratik Ulus eski yazı işleri müdürü
20              Aslı Ceren Aslan, Özgür Gelecek yazı işleri müdürü
21              Ayşe Nazlı Ilıcak, Yarına Bakış gazetesi yazarı
22              Ayşenur Parıldak, Haberdar ve Zaman
23              Aytekin Gezici, gazeteci-yazar
24              Aziz İstegün, Diyarbakır Zaman bölge temsilcisi
25              Bayram Kaya, Zaman muhabiri
26              Behram Kılıç, Zaman eski yazarı
27              Beytullah Demir, Cihan Haber Ajansı gn. md. yardımcısı
28              Beytullah Özdemir, Zaman gazetesi Düzce temsilcisi
29              Burçin Dokgöz, Çorum eski Zaman ve Cihan muhabiri
30              Cemal Azmi Kalyoncu, Gazeteci ve Yazarlar Vakfı
31              Cemal Tunç, Gün Matbaa çalışanı
32              Ceren Taşkın, Hatay'ın Sesi
33              Cuma Ulus, Millet Gazetesi yayın koordinatörü
34              Cumali Çaygeç, TRT Şeş haber müdürü
35              Cumali Öz, Gün Matbaa çalışanı
36              Cüneyt Seza Özkan, Samanyolu TV haber yönetmeni
37              Çetin Kurşun, Azadiya Welat
38              Deniz Bakır, Atılım gazetesi yayın yönetmeni
39              Doğan Baran, Odak dergisi sahibi, yazı işleri müdürü
40              Ece Sevim Öztürk, Çağdaş Ses genel yayın yönetmeni
41              Emin Demir, serbest gazeteci
42              Emre Soncan, eski Zaman savunma muhabiri
43              Ercan Gün, Fox TV haber editörü
44              Erdal Süsem, Eylül dergisi editörü
45              Erdal Şen, eski Meydan gazetesi yazı işleri müdürü
46              Erdoğan Zamur, Gün Matbaa çalışanı
47              Erol Yüksel, TRT Haber Dairesi başkan yardımcısı
48              Erol Zavar, Odak dergisi sahibi ve yazı işleri müdürü
49              Fahrettin Kılıç, Özgür Toplum
50              Fahri Öztoprak, Cihan/Zaman Samsun muhabiri
51              Faruk Akkan, Cihan Haber Ajansı
52              Ferhat Çiftçi, Azadiya Welat gazetesi Gaziantep temsilcisi
53              Ferhat Haldun Pehlivan, ETHA stajyer muhabiri
54              Ferhat Parlak, Silvan Mücadele gazetesi sahibi
55              Fevzi Yazıcı
56              Gökçe Fırat Çulhaoğlu, Türksolu gazetesi yazarı
57              Gurbet Çakar, Hevi Kadın dergisi
58              Gültekin Avcı
59              Habip Güler, Eski Zaman muhabiri
60              Hakan Aksel, TRT yapımcı-yönetmen
61              Hakan Ergün, Azadiya Welat ve Özgür Gündem dağıtımcısı
62              Hakan Taşdelen
63              Halil İbrahim Mert, TRT (Erzurum)
64              Hamit Dilbahar, Azadiya Welat gazetesi yazarı
65              Hamza Günerigök, TRT spikeri
66              Hanım Büşra Erdal, eski Zaman muhabiri ve köşe yazarı
67              Hasan Bozkurt, Bugün gazetesi muhabir
68              Hasan Duman, Özgürlükçü Demokrasi dağıtımcı
69              Hasan Hüseyin Örs, TRT eski yapım-yayın görevlisi
70              Hasan Taşar, TRT eski Ankara muhabir
71              Hatice Duman, Atılım gazetesi sahibi ve yazı işleri müdürü
72              Haydar Ergül, Demokratik Modernite dergisi editörü
73              Hicran Ürün, Özgürlükçü Demokrasi editörü
74              Hidayet Karaca, Samanyolu Yayın Grubu başkanı
75              Hüseyin Aydın, Cihan muhabiri
76              İbrahim Halil Öztürkeri, TRT eski yapım-yayın görevlisi
77              İdris Okur, Cihan Haber Ajansı Çorum muhabiri
78              İdris Sayılgan, DİHA
79              İdris Yılmaz
80              İhsan Sinmiş, Gün Matbaa çalışanı
81              İhsan Yaşar, Özgürlükçü Demokrasi imtiyaz sahibi
82              İrfan Karaca, Gün Matbaa çalışanı
83              İshak Yasul, Özgürlükçü Demokrasi sorumlu yazı işleri müdürü
84              İsmail Çoban, Azadiya Welat eski yazı işleri müdürü
85              İsmail Ersan, AA Yalova temsilcisi
86              İsminaz Temel, ETHA editörü
87              Kamuran Sunbat, DİHA eski Çukurova muhabiri
88              Kasım Zengin, Gün Matbaacılık sahibi
89              Kazım Canlan, Cihan haber ajansı eski Ankara haber müdürü
90              Kazım Göçer, Gün Matbaa çalışanı
91              Kemal Daşdöğen, Gün Matbaa çalışanı
92              Kemal Demir, TV10 kameramanı
93              Kemal Özer, Evrensel
94              Kemal Sancılı, Özgür Gündem imtiyaz sahibi
95              Kenan Karavil, Radyo Dünya genel yayın yönetmeni
96              Kubilay Çelik, Antropolog dergisi sorumlu yazı işleri müdürü
97              Mahmut Abay, Gün Matbaa çalışanı
98              Mehmet Ali Ay, muhabir, Vahdet ve Bugün gazeteleri
99              Mehmet Ali Çelebi, Özgürlükçü Demokrasi editörü
100            Mehmet Baransu, Taraf gazetesi yazarı
101            Mehmet Dursun
102            Mehmet Emin Sümeli, Gün Matbaa çalışanı
103            Mehmet Güleş, DİHA
104            Mehmet Gündem, Milliyet gazetesi eski yazarı
105            Mehmet Kadir Özkara, Gün Matbaa çalışanı
106            Mehmet Kuru, Zaman Eskişehir muhabiri
107            Mehmet Sıddık Damar
108            Meltem Oktay, DİHA
109            Metin Arslan, Bugün gazetesi muhabir
110            Mikail Barut, Özgür Halk Dergisi eski editörü
111            Miktat Algül, Mezitli FM genel yayın koordinatörü
112            Mizgin Çay, Radyo Karacadağ
113            Muhammed Sait Kuloğlu, Subuhaber.com imtiyaz sahibi
114            Muhammet Özkan, Gün Matbaa çalışanı
115            Muhsin Pilgir, Zaman ve Cihan haber ajansı muhabiri
116            Murat Çapan, Nokta sorumlu yazı işleri müdürü
117            Murat Dağdeviren, Demokrat Gebze gazetesi sahibi
118            Musa Kaya, Gün Matbaa çalışanı
119            Mustafa Erkan Acar, Bugün gazetesi haber müdürü
120            Mustafa Gök, Ekmek ve Adalet dergisi Ankara temsilcisi
121            Mustafa Gökkılıç, eski Radikal ve Habertürk TV muhabiri
122            Mustafa Göktaş, Özgür Gündem Şanlıurfa muhabiri
123            Mustafa Ünal, gazeteci, Zaman
124            Mutlu Çölgeçen, Millet gazetesi yazı işleri koordinatörü
125            Mutlu Özay, Cihan haber ajansı muhabiri
126            Mümtazer Türköne, Zaman köşe yazarı
127            Mürsel Demir, Gün Matbaa çalışanı
128            Nadir Yücel, Çorum Yıldız genel yayın yönetmeni
129            Necat Hizarcı, Gün Matbaa çalışanı
130            Nedim Türfent, DİHA
131            Nizamettin İzgi, Batman gazetesi sahibi
132            Nuh Gönültaş
133            Nuri Durna, TRT
134            Nuri Yeşil, Azadiya Welat gazetesi Dersim temsilcisi
135            Nurullah Kaya, Gaziantep Zaman bölge temsilcisi
136            Oğuz Usluer, Habertürk eski yayın koordinatörü
137            Osman Yakut, Zaman Antalya
138            Ömer Oruç, eski Cihan muhabiri
139            Özcan Keser, TRT muhabiri
140            Özden Kınık, TRT
141            Özgür Bozkurt, Gün Matbaa çalışanı
142            Pınar Gayıp, ETHA muhabiri
143            Pınar Tarlak, Özgürlükçü Demokrasi çalışanı
144            Polat Arslan, Gün Matbaa çalışanı
145            Reyhan Çapan, Özgür Gündem yazı işleri müdürü
146            Reyhan Hacıoğlu, Özgürlükçü Demokrasi editörü
147            Sadettin Demirtaş, Gün Matbaa çalışanı
148            Sadık Demir, Radyo Karacadağ
149            Sait Gürkan Tuzlu, Cihan haber ajansı muhabiri
150            Salih Erbekler, Radyo Karacadağ
151            Sami Tunca, Mücadele Birliği dergisi yazı işleri müdürü
152            Seda Taşkın, Mezopotamya Ajansı muhabiri
153            Semiha Mete, Özgürlükçü Demokrasi
154            Semiha Şahin, ETHA editörü
155            Serhat Şeftali, Zaman gazetesi eski Akdeniz bölge temsilcisi
156            Serkan Aydemir, Bitlis Aktüel gazetesi muhabiri
157            Serkan Canbaz,TRT Ankara muhabir/editör
158            Serpil Ünal, Mücadele Birliği gazetesi muhabiri
159            Sertan Önal, Halkın Günlüğü muhabir
160            Seyid Kılıç, TRT Haber
161            Seyithan Akyüz, Azadiya Welat gazetesi Adana temsilcisi
162            Sezai Yavaş, TRT Diyarbakır bölge müdür yardımcısı
163            Songül Yücel, Önsöz dergisi genel yayın yönetmeni
164            Süleyman Acar, Mücadele Birliği gazetesi genel yayın yönetmeni
165            Süleyman Güneş, Gün Matbaa çalışanı
166            Şahabettin Demir, DİHA muhabiri
167            Şeref Yılmaz, Irmak TV
168            Şirin Kabakçı, Zaman gazetesi Konya temsilcisi
169            Togay Okay, Özgür Gelecek
170            Turgut Usul, TRT muhabiri
171            Ufuk Şanlı, eski Vatan yazarı
172            Uğur Akgül, DİHA muhabiri
173            Uğur Selman Kelekçiler, Gün Matbaa çalışanı
174            Ünal Tanık, Rota Haber genel yayın yönetmeni
175            Vahit Yazgan, İzmir Zaman bölge temsilcisi
176            Veli Büyükşahin, TV 10 yöneticisi
177            Veli Haydar Güleç, TV 10 yöneticisi
178            Yakup Çetin, eski Zaman muhabiri
179            Yakup Şimşek, Zaman marka pazarlama müdürü
180            Yalçın Güler, TRT (Erzurum)
181            Yener Dönmez, Habervaktim sitesi
182            Yetkin Yıldız, Aktif Haber sitesi yayın yönetmeni
183            Yılmaz Kahraman, Özgür Halk dergisi editörü
184            Zehra Doğan, Jinha
185            Ziya Ataman, DİHA muhabir
 

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş
?

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design