Anasayfa / Medya izleme / “Tutuklu avukatlara jandarma saldırısı”

11 Eylül

“Tutuklu avukatlara jandarma saldırısı”

CHP Milletvekili Enis Berberoğlu’nun itirazının yeniden reddedilmesi ve ÇHD avukatlarına yapılan saldırı az sayıda gazetede yer aldı.

Çağdaş Hukukçular Derneği ve Halkın Hukuk Bürosu üyesi avukatların yargılandığı davanın ilk gününde jandarma tutuklu avukatlara saldırdı.

Evrensel gazetesi habere ön sayfasının altında, “Tutuklu avukatlara jandarma saldırısı” başlığıyla yer verdi ve “Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) üyesi 17’si tutuklu 18 avukat 1 yıl sonra hakim karşısına çıktı. Duruşmaya ara verildiğinde jandarmalar avukatları konuştukları gerekçesiyle darbetti. Duruşmada konuşan Av. Kozağaçlı, avukatlık mesleğinin yargılandığını söyledi” ifadelerini kullandı.

Birgün gazetesi manşetin yanında yer ayırdığı habere, “Savunma yargılanıyor” başlığını attı ve “Halkın Hukuk Bürosu ve KHK ile kapatılan Çağdaş Hukukçular Derneği üyesi 17’si tutuklu 20 avukat bir yıl sonra hakim karşısına çıktı. İstanbul 37. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya jandarmanın avukatları darp etmesi damga vurdu” dedi.

Cumhuriyet birinci sayfasının altındaki haber için, “Polisten silahlı tehdit” başlığını kullandı ve “Çağdaş Hukukçular Derneği ve Halkın Hukuk Bürosu üyesi avukatların yargılandığı davanın ilk gününde jandarma ve tutuklu avukatlar arasında arbede çıktı. Tutuksuz avukat Ezgi Çakır ile tutuklu avukat Barkın Timtik'in birbiriyle konuşma isteği nedeniyle çıkan tartışmada avukatlar jandarma tarafından tekmelendi, yumruklandı. Duruşma salonundaki bir polis avukatlara belindeki silahı göstererek ‘Dışarıda hesaplaşırız’ dedi” ifadelerine yer verdi.

“Anayasa yine yok sayıldı”

Enis Berberoğlu hakkındaki davanın, "yasama dokunulmazlığı nedeniyle durması" yönündeki talebin reddine yapılan itiraz, Yargıtay 17. Ceza Dairesince reddedildi.

Cumhuriyet habere manşetin yanında, “Anayasa yine yok sayıldı” başlığıyla yer ayırdı ve “CHP Milletvekili Enis Berberoğlu’na bir ret de Yargıtay 17. Ceza Dairesi’nden geldi. Yeniden milletvekili seçilen Berberoğlu hakkındaki davanın, yasama dokunulmazlığı nedeniyle durması yönündeki talebin reddine yapılan itiraz, Yargıtay 17. Ceza Dairesi tarafından kabul edilmedi. Berberoğlu’nun tahliyesine karar verilmesi istemi ise Yargıtay 16. Ceza Dairesince, dosyanın esas inceleme aşamasında daha sonra ele alınacak. Bu kararla birlikte, Berberoğlu’nun yasama dokunulmazlığının ihlal edilip edilmediği konusunda Anayasa Mahkemesi yolu açılmış oldu” dedi.

Sözcü gazetesi manşetin altındaki habere, “Enis Berberoğlu’nun ‘yargılama dursun’ talebine ret” başlığını attı ve “15 aydır Maltepe Cezaevi’nde tutulan CHP’li Berberoğlu, yargılandığı MİT TIR’ları davasının durdurulmasını istemişti. Yargıtay 17. Daire talebi reddetti. Tahliye için gözler 16. Daire’ye çevrildi” ifadelerini kullandı.

Hürriyet ön sayfasının altında, “Yargıtay’dan ikinci ret” başlığıyla verdiği haberde, “Yeniden milletvekili seçilen Enis Berberoğlu hakkındaki davanın, "yasama dokunulmazlığı nedeniyle durması" yönündeki talebin reddine yapılan itiraz, Yargıtay 17. Ceza Dairesince kabul edilmedi. Berberoğlu'nun tahliyesine karar verilmesi istemi ise Yargıtay 16. Ceza Dairesince, dosyanın esas inceleme aşamasında daha sonra ele alınacak” ifadelerini kullandı.

“Karma eğitime MEB darbesi”

Birgün gazetesinin manşetinde, “Karma eğitime MEB darbesi” başlıklı haber yer aldı. Haberde, “Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Kurum Açma, Kapatma ve Ad Verme Yönetmeliği’nde yapılan değişiklikle çok programlı Anadolu liseleri, mesleki ve teknik eğitim merkezleri ile mesleki eğitim merkezlerinde karma eğitim şartı kaldırıldı. Düz liseler, meslek liseleri ve teknik liselerdeki programları tek çatı altında toplayan çok programlı liselerde kız ve erkekler için ayrı eğitim yapılmasının önü açıldı. Anadolu imam hatip lisesi açılabilmesi için aranan geleneksel/görsel sanatlar atölyesi ve musiki/müzik dersliği bulundurulması ile okulun açılacağı yerleşim birimi merkez nüfusunun 5 bin olması şartı da yönetmelikten çıkarıldı, ‘mescit bulunması’ tek şart olarak yönetmelikte yerini aldı. Baz istasyonlarının okullara 100 metre uzaklıkta olmasını şart koşan düzenlemeden de vazgeçilerek inisiyatif Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) ve telekomünikasyon şirketlerine bırakıldı” ifadelerine yer verildi.

Haber Cumhuriyet gazetesinin manşetinde, “Laik eğitim bitiyor” başlığıyla yer buldu: “Milli Eğitim Bakanlığı, okulların açılması ve kapanmasına ilişkin esasların düzenlendiği yönetmelikte liselerde tarikat ve cemaatlerin sıklıkla gündeme getirdiği karma eğitime ilişkin değişiklik yaptı. Liselerin açılmasına ilişkin bölümden “Çok programlı Anadolu lisesi, mesleki ve teknik eğitim merkezi ve mesleki eğitim merkezinde karma eğitim yapılır” maddesi kaldırıldı. Değişiklikler, nüfus ve öğrencinin az olduğu yerlerde düz, meslek ve teknik liselerdeki programları tek okulda toplayarak kız ve erkeklerin ayrı eğitim yapmasının önünü açtı. MEB, karma eğitimin kaldırılmasına ilişkin çalışma olmadığını ileri sürdü. Eğitim-Sen, “Farklı okul türlerinde karma eğitimin kaldırılmasına zemin yaratılıyor” açıklamasını yaptı.”

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş
?

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design