Anasayfa / Medya izleme / ​“Hayırlı işler!”

12 Eylül

​“Hayırlı işler!”

Evrensel gazetesi büyüme rakamlarıyla gözden kaçırılanları öne çıkarırken, Birgün gazetesi TÜRGEV gibi vakıflara tanınan ayrıcalığı manşete taşıdı.Birgün gazetesi manşetinde, “Hayırlı işler!” başlıklı habere yer verdi. Haberde, “Kamu taşınmazlarının TÜGVA, TÜRGEV gibi vakıfların yanı sıra İlim Yayma Cemiyeti ve Hayrat gibi derneklere de bedelsiz tahsisinin önü açıldı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın, ‘Kamu Taşınmazları Üzerinde Eğitim ve Yurt Faaliyetleri İçin Üst Hakkı Tesis Edilmesine İlişkin Yönetmelik’te yaptığı değişiklikle, vergi muafiyeti tanınan derneklere, eğitim ve yurt hizmetleri için Hazine’nin tasarrufunda bulunan arazilerinden bedelsiz yararlanma hakkı tanındı. Değişiklikle bu taşınmazlarda ticaret yapılmasına da olanak sağlandı. Tüzel kişilik kazanan vakıflara bedelsiz kamu arazilerinin tahsisine olanak sağlayan hükmün kapsamı genişletilerek ‘Cumhurbaşkanınca kamu yararına çalışan dernek statüsünde olduğu tespit edilen dernekler’ de kapsama alındı. Aralarında AKP Lideri ve Cumhurbaşkanı’nın oğlu Bilal Erdoğan’ın kurucuları arasında yer aldığı TÜGVA’ya bağlı dernekler ile Türkiye Diyanet Vakfı’nın da olduğu yüzlerce derneğin Hazine arazisi üzerinde, ‘Eğitim hizmetleri’ adı altında dini eğitim merkezleri açmasına olanak sağlandı” ifadeleri yer aldı.
 
Gazete manşetin yanındaki, “Yandaşa güzellik” başlıklı haberinde ise, “Kamu İhale Kurumu, 2018 yılının ilk altı aylık dilimine ilişkin istatistikleri gecikmeli olarak açıkladı. 2014 yılından itibaren aktif olarak kullanılmaya başlanan, 2017’de de büyüklüğü 36.5 milyar TL’ye ulaşarak rekor kıran davetli ihaleler bu yıl da hız kesmedi. Kamu İhale Yasası’nın ‘doğal afetler, salgın hastalıklar, can veya mal kaybı tehlikesi gibi ani ve beklenmeyen veya yapı veya can ve mal güvenliğinin sağlanması açısından ivedilikle yapılması gerekliliği idarece belirlenen hallerde veyahut idare tarafından önceden öngörülemeyen olayların ortaya çıkması üzerine ihalenin ivedi olarak yapılmasının zorunlu olması’ durumları için 21/b maddesinde düzenlenen davetli ihale usulünde, suiistimal suçlamaları nedeniyle kısa süre önce bir düzenleme daha yapıldı. Bu yeni düzenlemenin açtığı yoldan da yararlanarak, iktidar kamu ihalelerini istediğine verme alışkanlığını sürdürdü” ifadelerini kullandı.      
 
“Saray baklayı çıkardı”

Cumhuriyet gazetesinin manşetinde, “Saray baklayı çıkardı” başlıklı haber yer aldı. Haberde, “Cumhuriyet’in “Laik eğitim bitiyor” manşetiyle ilgili açıklama yapan Milli Eğitim Bakanlığı, karma eğitimin sonlandırılmasına zemin hazırlanmasının söz konusu olmadığını ileri sürdü. Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın ise değişikliği ‘demokratik toplum’ gereği sözleriyle savunarak ‘Karma olmayan eğitim de verilebilir. Opsiyonların çoğaltılması söz konusu. İsteyen birini tercih edebilir’ dedi. CHP Eğitim Politikalarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Yıldırım Kaya, karma eğitim tartışmasında MEB ile Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın’ın açıklamalarına ilişkin ‘Çelişki değil danışıklı dövüş o. Cumhurbaşkanı başka, bakan başka açıklama yapıyor. Aslında toplumun tepkisini ölçmeye çalışıyorlar’ dedi. Kaya, ‘Çok açık değiştirdikleri yönetmelikle istedikleri yerde keyfiyete dayalı, dindar, liyakata bağlı olmayan İl Milli Eğitim Müdürleri ve okul müdürlerinin insiyatifine bırakan bir uygulama bu.12 Eylül bunu yapmaya çalıştı, 20 Temmuz darbesi ile bunu yapmaya çalıştılar, şimdi de yeni dikta rejimi ile yapmaya çalışıyorlar. Bunu şimdi göreve gelen eğitimci kökenli bir bakan ile yapmak istiyorlar. Bakana seslenmek istiyorum: ‘Ya bunu durdurun ya görevi bırakın’ dedi” ifadelerine yer verildi.

Haber Hürriyet gazetesinde manşetin altında, “Karma eğitim tartışması” başlığıyla yer buldu: “Milli Eğitim Bakanlığı’nın Anadolu ve meslek okullarıyla ilgili yönetmelikte ‘karma eğitim’ şartına ilişkin ifadeyi kaldırması tartışma yarattı. Bakanlık ‘Karma eğitime son verilmesi veya buna zemin hazırlanması söz konusu değil. Karma eğitim yasada var’ dedi. Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın ise ‘Karma eğitim devam ediyor. Bunun yanında karma olmayan eğitim de verilebilir. Bu hem eğitim veren kurum hem de aileler açısından gönüllülük esasına bağlı’ açıklaması yaptı.”  

“Geçmişin büyümesini bırak, şimdinin işsizliğine bak!”

Evrensel gazetesi manşetinde, “Geçmişin büyümesini bırak, şimdinin işsizliğine bak!” başlıklı habere yer verdi: “Nisan, mayıs, haziran dönemini kapsayan yüzde 5’lik büyüme manşetlere taşınırken, haziran sonrasında başlayan daralma sürecinin acı sonuçları gözden kaçırılıyor. Şirketlere kredi yağdırıldığı, devletin harcama musluklarını açtığı seçim öncesi aylarda, tüketimle gelen büyümenin avutur bir tarafı yok. Kur ve enflasyon vurgunu ile vatandaşın tüketemez hale geldiği haziran sonrası veriler ekonominin hızla frene bastığını, işyerlerinden gelen haberler de ani frenin birilerini camdan fırlattığını gösteriyor.”
 

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş
?

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design