Anasayfa / Medya izleme / “Varlıklı hanedan”

13 Eylül

“Varlıklı hanedan”

Erdoğan’ın Türkiye Varlık Fonu’nun başına geçmesi birçok gazetenin manşetinde yer aldı.

Türkiye Varlık Fonu Cumhurbaşkanı Erdoğan’a bağlandı.

Evrensel gazetesi manşetindeki habere, “Varlık başkana bağlandı, borçlanmanın önü açıldı” başlığını attı ve “Bünyesinde Ziraat Bankası, BOTAŞ, ÇAYKUR gibi pek çok şirketin bulunduğu Türkiye Varlık Fonu, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a bağlandı. Böylece hazine onayı olmaksızın her türlü borçlanmanın önü açıldı. Prof. Dr. Aziz Konukman, ‘Hazine onayı olmaksızın her türlü borçlanmanın önü açılabilecek, portföydeki her türlü kamusal varlık ipotek gösterilerek borçlanılabilecek. Erdoğan’ın elinin altında duran, her an her şeyi bekleyebileceğimiz bir fon’ dedi” ifadelerine yer verdi.

Birgün gazetesi habere manşetinde, “Aile fonu” başlığıyla yer verdi ve “Resmi Gazete’de dün yayınlanan Cumhurbaşkanlığı kararı ile Türkiye Cumhuriyeti tarihinde bir ilke imza atıldı. Bu karar ile iki yıl önce kurulan ve kısa süre sonra portföyüne, Ziraat Bankası ve Halkbank’tan, BOTAŞ, TPAO, THY ve TÜRKSAT’a ülkenin en önemli kuruluşları ve çok değerli Hazine arazilerini katan ‘anonim şirket’ statüsündeki Varlık Fonu’nun Yönetim Kurulu Başkanı ‘Cumhurbaşkanı’ oldu. 26 Ağustos 2016’da Resmi Gazete’de yayımlanan yasayla kurulan Varlık Fonu, anonim şirket statüsünde. Kuruluşunda ‘Paralel Hazine’, ‘Düyun-u Umumiye’ benzetmeleri yapılan Fon’un Sayıştay denetiminden muaf tutulması yasanın TBMM’de kabulü sırasında büyük tartışmalara neden oldu. Bedelinin Özelleştirme İdaresi tarafından karşılanan 50 milyon TL sermaye ile kurulduğu açıklansa da dönemin Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi, hedefi 200 milyar TL olarak açıkladı” dedi.

Cumhuriyet manşetindeki haber için, “Varlıklı hanedan” başlığını kullandı. Haberde, “Şu anda 200 milyar dolarlık aktif büyüklüğü ile Türkiye’nin en büyük şirketi konumundaki ve bünyesinde BOTAŞ, PTT, Borsa İstanbul ve THY’nin de bulunduğu Türkiye Varlık Fonu Yönetimi AŞ’nin (TVF) başına Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan geldi. Erdoğan, şirketin Başkan Vekilliğine ise aynı zamanda damadı olan Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ı atadı. Türkiye’nin ekonomik büyümesine katkı sağlamak, uluslararası kurumsal yatırımcıların ilgisini çekmek ve büyük projelere kaynak yaratmak amacıyla 2016 Ağustos’ta kurulan Varlık Fonu çeşitli banka ve şirketlerdeki kamu hisseleri, bazı KİT’ler ile at yarışları ve şans oyunlarına dair lisanslar 49 yıllığına devredilmişti. Fonun yaklaşık 200 milyar dolarlık aktif büyüklüğü, 40 milyar dolarlık da varlık değeri bulunuyor.TVF’ye devredilen şirketler arasında Ziraat Bankası, BOTAŞ, PTT, Borsa İstanbul, Türksat ve Türk Telekom’un sermayelerinde bulunan Hazine hisselerinin yanı sıra THY’deki Özelleştirme İdaresi hisseleri bulunuyor. TVF’deki önemli yapısal değişikliğin, Ticaret Sicil gazetesinde dün yer almaması dikkat çekerken, özel hukuka tabi olan Varlık Fonu’nun denetim biçimi ve yönetim kurulu üyelerinin aldığı maaşlar gibi temel sorulara net yanıt verilmiyor. Fon’un şeffaf olduğunu söylemek mümkün değil. Arsa tahsisi, vergi indirimi, İhale Kanunu’na tabi olmama, SPK düzenlemelerine karşı bağışıklık gibi pek çok imtiyaz fona verilmiş durumda. Bu nokta da dikkate alındığında küresel örneklerdeki şeffaflığın Türkiye Varlık Fonu’nda olduğunu iddia etmek zor. Buna, dün hayata geçen yeni yönetim yapısı da eklendi” ifadeleri yer aldı.

Sözcü gazetesi manşetin yanında yer ayırdığı habere, “Varlık Fonu’nun başkanı Erdoğan, vekili de Albayrak oldu” başlığını attı ve “Kamu şirketlerini bünyesinde toplayan Varlık Fonu’nda yönetim değişti. Erdoğan, kendisini başkanlığa, Maliye Bakanı Berat Albayrak’ı da başkanvekilliğine atadı” dedi. 
Star gazetesi habere sürmanşetinde, “Varlık Fonu’nda yeni dönem” başlığıyla yer verdi ve “Başkan Erdoğan’ın Yönetim Kurulu Başkanlığı’nı yürüteceği Türkiye Varlık Fonu’nda başkan vekilliğine Hazine Bakanı Albayrak atandı. Yeni yönetim iş dünyasından temsilcilerle desteklendi” ifadelerini kullandı.

Hürriyet ön sayfasının altında yer verdiği habere, “Varlık Fonu’nda başkan Erdoğan, vekili Albayrak” başlığını attı ve “Cumhurbaşkanı Erdoğan, yönetim yapısı değişen Varlık Fonu’nun yönetim kurulu başkanı oldu. Resmi Gazete’de yayımlanan karar göre, 40 milyar dolarlık portföyü bulunan fonun başkanvekilliğine de Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak getirildi” dedi.

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş
?

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design