Anasayfa / Medya izleme / “Faizde rekor”

14 Eylül

“Faizde rekor”

Merkez Bankasının faiz kararı gazetelerin manşetinde geniş yer buldu.

Merkez Bankası politika faizini yüzde 17.75’ten yüzde 24’e yükselterek son 14 yılın en yükseğine taşıdı.

Evrensel gazetesi sürmanşetindeki habere, “Merkez piyasaya kulak verdi, Erdoğan ‘cambaza bak’ dedi” başlığını attı ve “Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası faiz kararını açıkladı. Para Politikası Kurulu eylül ayı toplantısının ardından Merkez Bankası faizi 6.25 puan arttırdı ve yüzde 24'e taşıdı. Yüksek faiz artışı sonrası dolar 6.45'lerden 6,02'ye kadar gerilese de daha sonra yeniden 6,20'leri gördü. Faiz artışı 625 baz puanla piyasa beklentisinin üstünde gerçekleşti. Dolar/TL kuru aşağı yönlü hareketlendi. Faiz artışının olası sonuçları ise şöyle: Ekonomide en az iki çeyrek dönem küçülme, enflasyon ve işsizlikte artış, ihracatta azalma. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Merkezin düşük enflasyon hedefinin hükümetin ücret ve maaşları düşük tutma taktiğinin parçası olduğu gerçeğini göz ardı ederek ‘hiçbir zaman enflasyonu tutturamayan Merkez işi bilmiyor’ dedi. Faizde suçu Merkeze atarak kitleleri yedekleme taktiğini sürdürdü” ifadelerini kullandı.

Birgün gazetesi habere manşetinde, “Faizde rekor” başlığıyla yer verdi ve “Türk Lirası’ndaki soluksuz değer kaybının bir türlü önlenememesi üzerine Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) politika faizini yüzde 24’e yükselterek son 14 yılın en yükseğine taşırken, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın faiz açıklaması güne damgasını vurdu. Erdoğan’ın toplantıdan 2 saat önce Merkez Bankası’nı enflasyon konusunda eleştirmesi döviz piyasasını allak bullak etti. Dolarda gün içindeki fiyat değişimi yüzde 10’a dayandı” dedi.

Cumhuriyet manşetindeki haber için, “Halkın canı yanıyor” başlığını kullandı ve “Tüketimin zayıflamasına karşın fiyatların artmasını tehlike olarak gören Merkez Bankası, faizleri 17.74’ten yüzde 24’e yükseltti. Bu adımın ardından 6 lira seviyesine inen dolar, kısa sürede 6.20’ye çıktı. Türkiye dünyada en yüksek faiz oranına sahip üçüncü ülke oldu. Menkul ve gayrimenkul alım-satımı ve kiralamalarının artık lira ile yapılması kararı tartışma yarattı. Bazı sözleşmeler için mahkeme yolu göründü. Kiraların hangi kurdan liraya çevrileceği de net değil. Karar serbestliğe darbe olarak da nitelendi” ifadelerine yer verdi.

Sözcü gazetesi manşetindeki habere, “AKP döneminin en yüksek faiz artışı” başlığını attı. Haberde, “Merkez Bankası faizi 625 puan artırdı. Para Politikası Kurulu (Kurul), politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranının yüzde 17,75’ten yüzde 24’e yükseltilmesine karar verdi. Dolar ilk etapta 40 kuruş düştü. AKP döneminin en yüksek politika faizi artışı gerçekleşmiş oldu” ifadeleri yer aldı.

Sabah gazetesi haberi ön sayfasının altından, “Politika faiz oranı 17.75’ten 24’e çıktı” başlığıyla anonsladı.

Yeni Şafak habere sürmanşetinde, “62 milyar TL zarar verecek” başlığıyla yer verdi ve “Merkez Bankası, politika faizini 6,25 puanlık artışla beklenenin çok üzerinde yüzde 24’e yükseltti. Faizde her bir puanlık yükselişin Hazine’ye yükünün 10 milyar lira olduğu düşünüldüğünde, artışın Türkiye ekonomisine yıllık maliyeti 62 milyar lira oldu” dedi.

Star gazetesi sürmanşetinde yer ayırdığı haber için, “Merkez’den beklentinin üzerinde faiz kararı” başlığını kullandı ve “Merkez Bankası politika faizini 6.25 puan artırarak yüzde 24’e yükseltti. Gerekçe olarak da TL’deki değer kayıpları ve yüksek enflasyonu gösterdi” ifadelerine yer verdi.

Akşam gazetesi haberi birinci sayfasının altından, “Merkez faizi 6.25 puan artırdı, dolar çakıldı” başlığıyla anonsladı.

Hürriyet ön sayfasının altındaki habere, “Merkez Bankası faizi yüzde 24’e yükseltti” başlığını attı ve “Merkez Bankası piyasadaki beklentinin üzerine çıkarak politika faizini 6.25 puan artırınca dolar ilk anda 6.40’tan 6.01’e kadar indi” dedi.
 

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş
?

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design