Anasayfa / Medya izleme / Türkiye’de Basın ve İfade Özgürlüğü - 173

15 Eylül

Türkiye’de Basın ve İfade Özgürlüğü - 173

Evrensel eski yöneticileri “cumhurbaşkanına hakaret” davasında para cezasına çarptırıldı; Avusturyalı gazeteci gözaltına alındı

 
Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile kapatılan Özgürlükçü Demokrasi gazetesinin imtiyaz sahibi ve çalışanlarının yargılandığı davanın görülmesine 12 Eylül günü başlandı.
 
Davada altısı tutuklu 14 gazete çalışanına “örgüt üyeliği,” “örgüt propagandası” ve “örgüt yayınlarını basmak” suçlamaları yöneltiliyor.
 
Yargılamayı yapan İstanbul 23. Ağır Ceza Mahkemesi, ilk duruşmanın sonunda Nisan ayından bu yana tutuklu bulunan sanıklardan Pınar Tarlak’ın tahliyesine, diğer tutuklu sanıkların tutukluluk hâllerinin ise devamına hükmederek davayı 6 Aralık 2018 tarihine erteledi.
 
P24 tarafından izlenen duruşma ile ilgili ayrıntılara bu bağlantıdan ulaşılabilir.
 
 
Altı gazetecinin yargılandığı “RedHack davası” ertelendi
 
Gazeteciler Tunca Öğreten, Mahir Kanaat, Ömer Çelik, Metin Yoksu, Derya Okatan ve Eray Sargın’ın, bakan Berat Albayrak’ın RedHack tarafından sızdırılan e-maillerinin haberleştirilmesi nedeniyle yargılandığı davaya 13 Eylül günü devam edildi.
 
İstanbul 29. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davada gazeteciler tutuksuz olarak yargılanıyor.
 
P24 tarafından izlenen duruşmada Öğreten, Kanaat, Okatan ve Sargın ile avukatları hazır bulundu.
 
Duruşmada söz alan Öğreten, gözaltına alındığında el konulan bilgisayar ve cep telefonunun iadesini ve yurtdışı yasağının kaldırılmasını talep etti.
 
Kanaat ve Okatan da el konulan dijital materyallerinin iadesini talep etti. Sargın ise adlî kontrol hükümlerinin kaldırılmasını ve beraatini talep etti.
 
Okatan’ın avukatı Ali Koç, dijital materyallerin imajlarının alınması gerektiğini vurguladı ve yurtdışı yasağının kaldırılmasını istedi.
 
Öğreten ve Kanaat’ın avukatı Sevgi Kalan Güvercin de adlî kontrol hükümlerinin basmakalıp gerekçelerle uzatılmadan kaldırılmasını istedi.
 
Sargın’ın avukatı Erman Öztürk, müvekkilinin amatör tiyatro oyuncusu olduğunu ve yurtdışında oyunlara katıldığını belirterek, yurtdışı yasağının kaldırılmasını istedi.
 
Avukatlar ayrıca sanıkların bilgisayar ve cep telefonlarının iki senedir teslim edilmediğini, incelemenin cihazlardan alınan imajlarla devam etmesi gerektiğini vurguladı.
 
Savcı, imajların alınıp alınmadığının dosyadan anlaşılmadığı gerekçesiyle, dijital materyallerin iadesine yönelik taleplerin reddedilmesini istedi.
 
Kısa bir aradan sonra ara kararlarını açıklayan mahkeme heyeti, adlî kontrollerin kaldırılmasına yönelik talepleri ve sanıkların davadan vareste tutulma taleplerini reddetti.
 
Bilirkişi incelemesinin tamamlanmadığı gerekçesiyle dijital materyallerin iadesini de reddeden mahkeme,  duruşmaya gelmeyen Yoksu ve Çelik’in bir sonraki celseye zorla getirilmelerini kararlaştırarak davayı 8 Ocak 2019 tarihine erteledi.
 
 
Fatih Polat’a Gökçek’in şikâyetiyle açılan davaya devam edildi
 
Evrensel gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Fatih Polat, gazetenin sorumlu yazı işleri müdürü olduğu dönemde gazetede yayınlanan bir haber nedeniyle “Kişiler arasındaki haberleşmeyi ifşa etme” suçlamasıyla hakkında açılan davanın 13 Eylül günü görülen ikinci duruşmasında hâkim karşısına çıktı.
 
Ankara eski Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’in şikayetiyle açılan davada Polat, Gökçek ile AKP eski milletvekili Burhan Kuzu’ya ait olduğu iddia edilen ses kayıtlarının haberleştirildiği 22 Şubat 2010 tarihli bir haber gerekçesiyle yargılanıyor.
 
Polat hakkındaki davanın 2012 yılında çıkan basın affıyla ertelendiği, ancak üç yıl içinde başka bir suç işlediği gerekçesiyle kovuşturmaya kaldığı yerden devam edildiği öğrenildi.
 
İstanbul 2 Asliye Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmada savunmasını yapan Polat, söz konusu haberin Evrensel’in yayınladığı 22 Şubat 2010 tarihinden bir gün önce Akşam gazetesinde yayınlandığını ve kayıtlar hakkında medyada çok sayıda haber yer aldığını ifade etti. Polat, “Ses kaydında seçilmiş ve atanmış kişilerin kamuyu ilgilendiren iletişimi söz konusuysa gazeteci bunu haber yapar” dedi.
 
Suçlamaları reddeden Polat, beraatini talep etti ve hakkında hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verilmesini de kabul etmediğini belirtti.
 
Polat’ın avukatı Devrim Avcı ise “Evrensel’in haberinden önce kamuoyunun bildiği bir şey yeniden kamuoyuna ifşa edilemez” dedi. Avcı mahkemeden, 21 Şubat 2010 tarihli Akşam gazetesine de soruşturma açılıp açılmadığının araştırılmasını talep etti.
 
Ara kararını açıklayan mahkeme, haberin yayınlandığı tarihten önce Evrensel gazetesinde davaya konu haberle ilgili yayın yapılıp yapılmadığı hususunda dosyanın bilirkişiye gönderilmesine karar verdi. Mahkeme yarıca Akşam gazetesi ile ilgili durumun tespit edildikten sonra Avcı’nın talebinin kabulü ile Cumhuriyet Başsavcılığına yazı yazılmasına karar vererek davayı 6 Aralık 2018 tarihine erteledi.
 
 
Nasuhbeyoğlu ve Koşar “cumhurbaşkanına hakaret” davasında para cezasına çarptırıldı
 
Aynı gün, Evrensel’in eski sorumlu yazı işleri müdürü Vural Nasuhbeyoğlu ve eski imtiyaz sahibi Arif Koşar, “cumhurbaşkanına hakaret” suçlamasıyla yargılandıkları davanın karar duruşmasında para cezasına çarptırıldı.
 
İstanbul 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya Nasuhbeyoğlu ve Koşar katılmazken, avukatlar Devrim Avcı ve Mustafa Söğütlü mahkemede hazır bulundu.
 
Avukat Avcı, müvekkillerinin atılı suçu işlediklerine dair unsurların oluşmadığını belirterek konuya ilişkin Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) ve Anayasa Mahkemesi (AYM) kararlarını mahkemeye sundu. Avukat Söğütlü de ifade özgürlüğü kapsamında her iki müvekkilinin de beraatini talep etti.
 
Kararını açıklayan mahkeme, Nasuhbeyoğlu ve Koşar’a “cumhurbaşkanına hakaret” suçundan önce ayrı ayrı 1 yıl 2 ay hapis cezası verdi, daha sonra yargılama sürecindeki davranışları nedeniyle cezayı 11 ay 20 güne düşürdü ve ayrı ayrı 7 bin TL para cezasına dönüştürdü.
 
Karar istinaf mahkemesine taşınacak.
 
 
Fatih Portakal hakkında “cumhurbaşkanına hakaret” soruşturması
 
FOX TV haber spikeri Fatih Portakal hakkında, Barış Atay’ın yasaklanan Sadece Diktatör adlı oyununa ilişkin sosyal medyada yaptığı paylaşımlar gerekçesiyle “cumhurbaşkanına hakaret” iddiasıyla soruşturma başlatıldı.
 
Portakal, oyunun yasaklanmasına ilişkin attığı tweet nedeniyle bir vatandaş tarafından yapılan ihbar sonucu başlatılan soruşturma kapsamında 13 Eylül günü İstanbul Anadolu Adliyesi’nde savcıya ifade verdi.
 
Portakal ifadesinde, cumhurbaşkanına hakaret etmediğini, düşünce ve ifade özgürlüğü kapsamında paylaşım yaptığını söyledi.
 
 
Avusturyalı gazeteci Max Zirngast Ankara’da gözaltına alındı
 
Avusturyalı gazeteci Max Zirngast, 12 Eylül günü sabaha karşı Ankara’da gözaltına alındı.
 
Zirngast’ın çalışanı olduğu Almanya merkezli Re:volt adlı dergiden Twitter üzerinden yapılan açıklamada, Zirngast’ın “terör” suçlamasının yanı sıra “büyük olasılıkla siyasi yayınlar” nedeniyle gözaltına alındığı ifade edildi.
 
Zirngast’ın gözaltına alınmasının ardından Avusturya Hükümet Sözcüsü Peter Launsky-Tieffenthal bir açıklama yaparak, Türkiye’ye gözaltı gerekçelerini açıklama ya da gazeteciyi derhal serbest bırakma çağrısında bulundu. Sözcü ayrıca Zirngast’a Avusturya Büyükelçiliği aracılığıyla destek sağladıklarını da ifade etti.
 
 
Seda Taşkın için “üyelik” ve “propaganda” suçlarından ceza talep edildi
 
Mezopotamya Ajansı (MA) muhabiri Seda Taşkın’ın tutuklu olarak yargılandığı davanın üçüncü duruşması 12 Eylül günü Muş 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü.
 
P24 tarafından izlenen duruşmada esas hakkında mütalaasını veren savcı, Taşkın’ın “örgüt üyeliği” ve “zincirleme propaganda yapmak” suçlarından cezalandırılmasını talep etti.
 
Mahkeme, dokuz aydır tutuklu olan Taşkın’ın tutukluluk hâlinin devamına hükmederken, avukatların savunmaları için süre talebinin kabul ederek davayı 10 Ekim 2018 tarihine erteledi.
 
Duruşma ile ilgili ayrıntılı habere bu bağlantıdan ulaşılabilir.
 
 
Semiha Şahin ve Pınar Gayıp ilk duruşmada tahliye edilmedi
 
Nisan ayından bu yana tutuklu bulunan Etkin Haber Ajansı (ETHA) editörü Semiha Şahin ve muhabiri Pınar Gayıp’in yargılandığı davanın ilk duruşması 10 Eylül günü İstanbul 23. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü.
 
Dört sanıklı davada iki gazeteci de “terör örgütü üyeliği” ve “örgüt propagandası yapmak” suçlamalarıyla yargılanıyor.
 
Mahkeme, savunmaların ardından Şahin, Gayıp ve diğer iki sanık Ferhat Harun Pehlivan ve Gülsen İmre’nin tutukluluklarının devamına hükmederek davayı 5 Aralık 2018’e erteledi.
 
P24 tarafından izlenen duruşma ile ilgili habere bu bağlantıdan ulaşılabilir.
 
 
Salih Erbekler 23 ay tutukluluğun ardından tahliye edildi
 
KHK ile kapatılan Radyo Karacadağ çalışanı Salih Erbekler, hakkında iddianame hazırlanmadan 23 ay süren tutukluluğunun ardından 10 Eylül günü tahliye edildi.
 
Urfa'da yayın yapan Radyo Karacadağ, 30 Eylül 2016 tarihinde kapatılmış, radyonun Yönetim Kurulu Başkanı Sadık Demir ile çalışanları Salih Erbekler ve Mizgin Çay gözaltına alınmış, çıkarıldıkları mahkemece “örgüt üyesi olmak” iddiasıyla tutuklanmışlardı. Suçlamaya delil olarak, radyoda çalan müzikler ve yayınlanan programlar gösterilmişti.
 
Hakkında halen bir iddianame hazırlanmamış olan Erbekler, soruşturmayı yürüten savcının görev yerinin değişmesi üzerine yeni savcının dosya üzerinde yaptığı inceleme sonucunda tahliye edildi.
 
 
Barış Terkoğlu kısa süreli gözaltına alındı
 
Odatv haber müdürü Barış Terkoğlu 10 Eylül günü İstanbul’da gözaltına alındı. Hakkında çıkarılan yakalama kararı nedeniyle gözaltına alınan Terkoğlu, adliyede ifade vermesinin ardından aynı gün serbest bırakıldı. Terkoğlu hakkında Beşiktaş Belediyesi'ne dair Odatv’de yayımlanan bir haberden dolayı açılan bir dava kapsamında yakalama kararı çıkarıldığı öğrenildi.
 
 
Barış Akademisyenleri davaları ertelendi
 
Barış için Akademisyenlerin bildirisini imzaladıkları için “terör örgütü propagandası” ile suçlanan akademisyenlerin yargılanmasına 11 Eylül ve 13 Eylül günleri görülen duruşmalarla devam edildi.
 
Bianet’in haberine göre, İstanbul 25. Ağır Ceza Mahkemesi’nde 11 Eylül günü Bilgi Üniversitesi’nden Bülent Bilmez ve Süreyya Topaloğlu ile Pensilvanya Üniversitesi'nden T.E. adlı akademisyenlerin ilk duruşmaları görüldü. Akademisyenlerin yurt dışında çalışmalarını sürdürdükleri için katılmadıkları duruşmalar sırasıyla 12 Şubat 2019, 11 Ekim 2018, ve 26 Şubat 2019 tarihlerine ertelendi.
 
13 Eylül günü ise İstanbul 24. Ağır Ceza Mahkemesi’nde Boğaziçi Üniversitesi’nden Aylin Ünaldı'nın ikinci duruşması görüldü. Ünaldı, ifade özgürlüğü hakkını kullandığını belirterek beraatini talep etti. Ünaldı, talebinin reddi halinde savunma yapmak üzere duruşmanın ileri bir tarihe ertelenmesini istedi. Ünaldı’nın derhal beraat kararı talebini reddeden mahkeme, dosyanın bu mahkemedeki diğer dosyalarla birleştirilmesi talebininin ve 13. ACM'deki dosyalarla birleştirilmesi taleplerinin de reddine karar verdi ve davayı 11 Aralık 2018 tarihine erteledi.
 
Şarkıcı Mabel Matiz’e “1 dolar” soruşturması
 
Şarkıcı Mabel Matiz, bir klibinde “1 dolar kullanarak FETÖ’ye destek verdiği” gerekçesiyle hakkında yapılan ihbar sonrası 11 Eylül günü İstanbul Adliyesi'ne giderek ifade verdi. Matiz, 2017 tarihli Ya Bu İşler Ne adlı şarkısının klibinde üzerinde bulunan dolarları etrafa saçıyor. Bunun “FETÖ'ye destek” olduğunu düşünen bir kişinin ihbarı üzerine İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığının soruşturma başlattığı bildirildi. Matiz, klibin yapımcısı tarafından hazırlandığını ve kurgusunun kendisi tarafından yapılmadığını, “FETÖ”ye destek gibi bir amacının olmadığını belirtti.
 
Hürriyet Taha Akyol’un ve Mehmet Y. Yılmaz’ın yazılarına son verdi
 
Doğan Grubu gazeteleri ve televizyon kanallarının Demirören Medya Grubu’na satılmasının ardından grup bünyesinde görevden almalar sürüyor. Hürriyet gazetesi, Ekim 2011'den bu yana köşe yazarlığı yapan Taha Akyol’un yazılarına 14 Eylül itibariyle son verdi. Akyol’un CNN Türk'te hazırlayıp sunduğu “Eğrisi Doğrusu” adlı program da kanalın Demirören Medya Grubu’na devrinden sonra yayından kaldırılmıştı.
 
Aynı gün, 13 yıla yakın süredir Hürriyet’te yazmakta olan ve Posta, Fanatik ve kapatılan Radikal gazetelerinin de kurucusu olan Mehmet Y. Yılmaz’ın köşesine de 17 Eylül itibariyle gazete tarafından son verileceği öğrenildi. Gazete henüz Doğan Grubu bünyesindeyken, Yılmaz’ın yazılarının sayısı düşürülmüş, Yılmaz siyaset yazmaması yönünde telkinlere maruz kalmıştı.
 
 
Erdoğan Kılıçdaroğlu’na tazminat davası açtı
 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na, partisinin İl Başkanları Toplantısı’ndaki konuşmasında sarf ettiği ifadelerde “kişilik haklarına saldırdığı” gerekçesiyle 250 bin TL  tutarında tazminat talebiyle dava açtı. Ayrıca Erdoğan’ın avukatı tarafından Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na verilen suç duyurusu dilekçesinde de Kılıçdaroğlu’nun söz konusu açıklamalarıyla TCK'nın 299. maddesindeki “cumhurbaşkanına hakaret” suçunu işlediği ifade edilerek, Kılıçdaroğlu hakkında bu suçtan da kamu davası açılması istendi.
 
 
Cezaevindeki gazeteciler ve medya çalışanları listesi
 
P24, açık kaynaklardan derlediği bilgiler ışığında oluşturduğu Tutuklu Gazeteciler ve Medya Çalışanları listesini güncelledi. Radyo Karacadağ çalışanı Salih Erbekler ve Özgürlükçü Demokrasi çalışanı Pınar Tarlak’ın cezaevinden tahliyeleri sonucunda güncellenen listeye göre, 14 Eylül 2018 itibariyle en az 183 gazeteci ve medya çalışanı tutuklu veya hükümlü olarak cezaevinde bulunuyor.
 
Ayrıntılı listeye bu bağlantıdan erişilebilir.
 
1                Abdulkadir Turay, DİHA muhabiri
2                Abdullah Kaya, DİHA muhabiri
3                Abdullah Kılıç, Habertürk
4                Abdullah Özyurt, Zaman gazetesi muhabiri
5                Abdulvahap İş, serbest gazeteci
6                Adil Demirci, ETHA muhabir
7                Ahmet Altan
8                Ahmet Feyzullah Özyurt
9                Ahmet Memiş, gazeteci, Haberdar internet sitesi
10              Ahmet Metin Sekizkardeş, Zaman gazetesi
11              Ahmet Yavaş, TRT (Erzurum)
12              Ali Ahmet Böken, TRT Haber koordinatörü
13              Ali Akkuş, eski Zaman gazetesi yayınlar editörü
14              Ali Aşikar, Azadiya Welat
15              Ali Babür Boysal, Zaman gazetesi tasarımcı
16              Ali Sönmez Kayar, ETHA muhabiri
17              Ali Ünal, Zaman köşe yazarı
18              Ali Yüce, TRT Radyosu yayın şefi
19              Arafat Dayan, Demokratik Ulus eski yazı işleri müdürü
20              Aslı Ceren Aslan, Özgür Gelecek yazı işleri müdürü
21              Ayşe Nazlı Ilıcak, Yarına Bakış gazetesi yazarı
22              Ayşenur Parıldak, Haberdar ve Zaman
23              Aytekin Gezici, gazeteci-yazar
24              Aziz İstegün, Diyarbakır Zaman bölge temsilcisi
25              Bayram Kaya, Zaman muhabiri
26              Behram Kılıç, Zaman eski yazarı
27              Beytullah Demir, Cihan Haber Ajansı gn. md. yardımcısı
28              Beytullah Özdemir, Zaman gazetesi Düzce temsilcisi
29              Burçin Dokgöz, Çorum eski Zaman ve Cihan muhabiri
30              Cemal Azmi Kalyoncu, Gazeteci ve Yazarlar Vakfı
31              Cemal Tunç, Gün Matbaa çalışanı
32              Ceren Taşkın, Hatay'ın Sesi
33              Cuma Ulus, Millet Gazetesi yayın koordinatörü
34              Cumali Çaygeç, TRT Şeş haber müdürü
35              Cumali Öz, Gün Matbaa çalışanı
36              Cüneyt Seza Özkan, Samanyolu TV haber yönetmeni
37              Çetin Kurşun, Azadiya Welat
38              Deniz Bakır, Atılım gazetesi yayın yönetmeni
39              Doğan Baran, Odak dergisi sahibi, yazı işleri müdürü
40              Ece Sevim Öztürk, Çağdaş Ses genel yayın yönetmeni
41              Emin Demir, serbest gazeteci
42              Emre Soncan, eski Zaman savunma muhabiri
43              Ercan Gün, Fox TV haber editörü
44              Erdal Süsem, Eylül dergisi editörü
45              Erdal Şen, eski Meydan gazetesi yazı işleri müdürü
46              Erdoğan Zamur, Gün Matbaa çalışanı
47              Erol Yüksel, TRT Haber Dairesi başkan yardımcısı
48              Erol Zavar, Odak dergisi sahibi ve yazı işleri müdürü
49              Fahrettin Kılıç, Özgür Toplum
50              Fahri Öztoprak, Cihan/Zaman Samsun muhabiri
51              Faruk Akkan, Cihan Haber Ajansı
52              Ferhat Çiftçi, Azadiya Welat gazetesi Gaziantep temsilcisi
53              Ferhat Haldun Pehlivan, ETHA stajyer muhabiri
54              Ferhat Parlak, Silvan Mücadele gazetesi sahibi
55              Fevzi Yazıcı
56              Gökçe Fırat Çulhaoğlu, Türksolu gazetesi yazarı
57              Gurbet Çakar, Hevi Kadın dergisi
58              Gültekin Avcı
59              Habip Güler, Eski Zaman muhabiri
60              Hakan Aksel, TRT yapımcı-yönetmen
61              Hakan Ergün, Azadiya Welat ve Özgür Gündem dağıtımcısı
62              Hakan Taşdelen
63              Halil İbrahim Mert, TRT (Erzurum)
64              Hamit Dilbahar, Azadiya Welat gazetesi yazarı
65              Hamza Günerigök, TRT spikeri
66              Hanım Büşra Erdal, eski Zaman muhabiri ve köşe yazarı
67              Hasan Bozkurt, Bugün gazetesi muhabir
68              Hasan Duman, Özgürlükçü Demokrasi dağıtımcı
69              Hasan Hüseyin Örs, TRT eski yapım-yayın görevlisi
70              Hasan Taşar, TRT eski Ankara muhabir
71              Hatice Duman, Atılım gazetesi sahibi ve yazı işleri müdürü
72              Haydar Ergül, Demokratik Modernite dergisi editörü
73              Hicran Ürün, Özgürlükçü Demokrasi editörü
74              Hidayet Karaca, Samanyolu Yayın Grubu başkanı
75              Hüseyin Aydın, Cihan muhabiri
76              İbrahim Halil Öztürkeri, TRT eski yapım-yayın görevlisi
77              İdris Okur, Cihan Haber Ajansı Çorum muhabiri
78              İdris Sayılgan, DİHA
79              İdris Yılmaz
80              İhsan Sinmiş, Gün Matbaa çalışanı
81              İhsan Yaşar, Özgürlükçü Demokrasi imtiyaz sahibi
82              İrfan Karaca, Gün Matbaa çalışanı
83              İshak Yasul, Özgürlükçü Demokrasi sorumlu yazı işleri müdürü
84              İsmail Çoban, Azadiya Welat eski yazı işleri müdürü
85              İsmail Ersan, AA Yalova temsilcisi
86              İsminaz Temel, ETHA editörü
87              Kamuran Sunbat, DİHA eski Çukurova muhabiri
88              Kasım Zengin, Gün Matbaacılık sahibi
89              Kazım Canlan, Cihan haber ajansı eski Ankara haber müdürü
90              Kazım Göçer, Gün Matbaa çalışanı
91              Kemal Daşdöğen, Gün Matbaa çalışanı
92              Kemal Demir, TV10 kameramanı
93              Kemal Özer, Evrensel
94              Kemal Sancılı, Özgür Gündem imtiyaz sahibi
95              Kenan Karavil, Radyo Dünya genel yayın yönetmeni
96              Kubilay Çelik, Antropolog dergisi sorumlu yazı işleri müdürü
97              Mahmut Abay, Gün Matbaa çalışanı
98              Mehmet Ali Ay, muhabir, Vahdet ve Bugün gazeteleri
99              Mehmet Ali Çelebi, Özgürlükçü Demokrasi editörü
100            Mehmet Baransu, Taraf gazetesi yazarı
101            Mehmet Dursun
102            Mehmet Emin Sümeli, Gün Matbaa çalışanı
103            Mehmet Güleş, DİHA
104            Mehmet Gündem, Milliyet gazetesi eski yazarı
105            Mehmet Kadir Özkara, Gün Matbaa çalışanı
106            Mehmet Kuru, Zaman Eskişehir muhabiri
107            Mehmet Sıddık Damar
108            Meltem Oktay, DİHA
109            Metin Arslan, Bugün gazetesi muhabir
110            Mikail Barut, Özgür Halk Dergisi eski editörü
111            Miktat Algül, Mezitli FM genel yayın koordinatörü
112            Mizgin Çay, Radyo Karacadağ
113            Muhammed Sait Kuloğlu, Subuhaber.com imtiyaz sahibi
114            Muhammet Özkan, Gün Matbaa çalışanı
115            Muhsin Pilgir, Zaman ve Cihan haber ajansı muhabiri
116            Murat Çapan, Nokta sorumlu yazı işleri müdürü
117            Murat Dağdeviren, Demokrat Gebze gazetesi sahibi
118            Musa Kaya, Gün Matbaa çalışanı
119            Mustafa Erkan Acar, Bugün gazetesi haber müdürü
120            Mustafa Gök, Ekmek ve Adalet dergisi Ankara temsilcisi
121            Mustafa Gökkılıç, eski Radikal ve Habertürk TV muhabiri
122            Mustafa Göktaş, Özgür Gündem Şanlıurfa muhabiri
123            Mustafa Ünal, gazeteci, Zaman
124            Mutlu Çölgeçen, Millet gazetesi yazı işleri koordinatörü
125            Mutlu Özay, Cihan haber ajansı muhabiri
126            Mümtazer Türköne, Zaman köşe yazarı
127            Mürsel Demir, Gün Matbaa çalışanı
128            Nadir Yücel, Çorum Yıldız genel yayın yönetmeni
129            Necat Hizarcı, Gün Matbaa çalışanı
130            Nedim Türfent, DİHA
131            Nizamettin İzgi, Batman gazetesi sahibi
132            Nuh Gönültaş
133            Nuri Durna, TRT
134            Nuri Yeşil, Azadiya Welat gazetesi Dersim temsilcisi
135            Nurullah Kaya, Gaziantep Zaman bölge temsilcisi
136            Oğuz Usluer, Habertürk eski yayın koordinatörü
137            Osman Yakut, Zaman Antalya
138            Ömer Oruç, eski Cihan muhabiri
139            Özcan Keser, TRT muhabiri
140            Özden Kınık, TRT
141            Özgür Bozkurt, Gün Matbaa çalışanı
142            Pınar Gayıp, ETHA muhabiri
143            Polat Arslan, Gün Matbaa çalışanı
144            Reyhan Çapan, Özgür Gündem yazı işleri müdürü
145            Reyhan Hacıoğlu, Özgürlükçü Demokrasi editörü
146            Sadettin Demirtaş, Gün Matbaa çalışanı
147            Sadık Demir, Radyo Karacadağ
148            Sait Gürkan Tuzlu, Cihan haber ajansı muhabiri
149            Sami Tunca, Mücadele Birliği dergisi yazı işleri müdürü
150            Seda Taşkın, Mezopotamya Ajansı muhabiri
151            Semiha Mete, Özgürlükçü Demokrasi
152            Semiha Şahin, ETHA editörü
153            Serhat Şeftali, Zaman gazetesi eski Akdeniz bölge temsilcisi
154            Serkan Aydemir, Bitlis Aktüel gazetesi muhabiri
155            Serkan Canbaz,TRT Ankara muhabir/editör
156            Serpil Ünal, Mücadele Birliği gazetesi muhabiri
157            Sertan Önal, Halkın Günlüğü muhabir
158            Seyid Kılıç, TRT Haber
159            Seyithan Akyüz, Azadiya Welat gazetesi Adana temsilcisi
160            Sezai Yavaş, TRT Diyarbakır bölge müdür yardımcısı
161            Songül Yücel, Önsöz dergisi genel yayın yönetmeni
162            Süleyman Acar, Mücadele Birliği gazetesi genel yayın yönetmeni
163            Süleyman Güneş, Gün Matbaa çalışanı
164            Şahabettin Demir, DİHA muhabiri
165            Şeref Yılmaz, Irmak TV
166            Şirin Kabakçı, Zaman gazetesi Konya temsilcisi
167            Togay Okay, Özgür Gelecek
168            Turgut Usul, TRT muhabiri
169            Ufuk Şanlı, eski Vatan yazarı
170            Uğur Akgül, DİHA muhabiri
171            Uğur Selman Kelekçiler, Gün Matbaa çalışanı
172            Ünal Tanık, Rota Haber genel yayın yönetmeni
173            Vahit Yazgan, İzmir Zaman bölge temsilcisi
174            Veli Büyükşahin, TV 10 yöneticisi
175            Veli Haydar Güleç, TV 10 yöneticisi
176            Yakup Çetin, eski Zaman muhabiri
177            Yakup Şimşek, Zaman marka pazarlama müdürü
178            Yalçın Güler, TRT (Erzurum)
179            Yener Dönmez, Habervaktim sitesi
180            Yetkin Yıldız, Aktif Haber sitesi yayın yönetmeni
181            Yılmaz Kahraman, Özgür Halk dergisi editörü
182            Zehra Doğan, Jinha
183            Ziya Ataman, DİHA muhabir

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş
?

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design