Anasayfa / Medya izleme / “Bu talepler mi halkı kin ve düşmanlığa sevk eden?”

19 Eylül

“Bu talepler mi halkı kin ve düşmanlığa sevk eden?”

Gündemde öne çıkan haberler Evrensel, Birgün, Sözcü ve Cumhuriyet gazetelerinde yer aldı.

Evrensel gazetesi manşetinde, “Bu talepler mi halkı kin ve düşmanlığa sevk eden?” başlıklı habere yer verdi. Haberde, “İnsanlık dışı koşullara isyan ettikleri için gözaltına alınan 3. Havalimanı işçileri adliyeye çıkarıldı. Gözaltında işçilere işkence yapıldığı iddia edilirken, işçiler adliyeye ‘İnsanlık onuru işkenceyi yenecek’ sloganıyla girdi. Yasalara göre patronların zaten yerine getirmesi gereken talepler için yapılan eylem nedeniyle işçiler, ‘Halkı kin nefret düşmanlığa tahrik etmek’le suçlandı. 15 işçi adli kontrol, 29 işçi de tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edildi. 15 Eylül’de gözaltına alınan işçiler ancak önceki gün avukatlarla görüştürüldü. İşçiler, kendilerine ‘HDP ve CHP milletvekilleriyle mi görüştünüz?’ diye sorulduğunu dile getirdi. İstanbul Barosu da, soruşturmanın her aşamasında yasaların ihlal edildiğini bildirdi” ifadeleri kullanıldı.   
Sözcü gazetesi habere ön sayfasının altında, “Hak arayan 28 işçi için tutuklama talebi” başlığıyla yer ayırdı ve “Kötü çalışma koşullarını protesto için eylem yapan havalimanı işçileri gözaltına alınmıştı. 15’i serbest bırakıldı. 28’i için tutuklama istendi” dedi.

“Cihatçılarla baş başa”

Cumhuriyet gazetesinin manşetinde, “Cihatçılarla baş başa” başlıklı haber yer aldı. Haberde, “Türkiye ile Rusya’nın Soçi zirvesinde İdlib konusunda mutakabata varırken, sonraki aşamalar kritik bir süreci kapsıyor. Türkiyeİdlib’de bulunan 30-70 bin civarındaki farklı gruplara üye cihatçının Rusya’ya karşı eylem yapmamasını sağlayacak. Rusya politikaları uzmanı Kadir Has Üniversitesi’nden Prof. Dr. Mitat Çelikpala, Türkiye’nin bütün ılımlı ve radikal unsurları kontrol etmek için mutabakata imza attığını belirtti. İdlib’deki radikal grupların tek bir merkeze bağlılıklarının söz konusu olmadığını belirterek provokasyon olasılığına dikkat çeken Çelikpala, ‘Bunları kontrol edeceğini düşünüyorsan, görüşüp konuşacaksın demektir. İçerdeki silahsızlanmayı biz yapacağız. Tampon bölgeleri bunlardan nasıl koruyacaksın? Gruplar çıkarları için birbirlerini yok ediyorlar’ diye konuştu. İdlib konusunda Türkiye ve Rusya’nın vardığı mutabakatın diplomatik unsurlarını Cumhuriyet’e değerlendiren Çelikpala, varılan uzlaşmanın Tahran Zirvesi’yle başladığına dikkat çekti. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın irticalen konuşmayı sevmesine karşın üç sayfalık metin okuduğunu anlatan Çelikpala, ‘Bu da işin hassasiyetinin önemine vardığını gösteriyor. Arkada bir devlet aklının olduğu belli’ dedi. Çelikpala, ‘Bence Rus bombardımanının hedefi Türkiye’yi sahaya çekmekse, Türkiye sahaya başka bir versiyonla indi. Türkiye cihatçıları, ılımlı muhalefetin tamamını kontrol etmek durumunda. Buradan saldırı olursa Rusya, Türkiye’yi sorumlu tutacak. Çünkü altına imza attık’ dedi” ifadelerine yer verildi.

Gazete ön sayfasının altındaki, “Dalga dalga iflas” başlıklı haberinde ise, “Kur ve faiz şoku yaşayan firmalar, mali darboğaza girdi. Yılbaşından bu yana Türk Lirası’nın (TL) yüzde 40 değer kaybetmesi ve kredi faizlerinin yüzde 30’lara ulaşmasıyla krize giren yüzlerce şirket iflastan bir önceki aşama olan konkordato başvurusunda bulunmak üzere mahkemelerin yolunu tuttu. İnşaattan deriye, enerjiden tekstile kadar birçok farklı sektörden 200 firmayı içeren konkordato listesi önceki gün sosyal medyaya yansıdı. Özellikle ithal ara malına bağımlı olan sektörlerde dev firmalar borçlarını çeviremez hale geldiler. Ayakkabı sektöründe 1938 yılında kurulmuş köklü firma Hotiç’in ardından yine geçmişi 1948 yılına dayanan bir diğer büyük firma Yeşil Kundura da konkordato talep etti” dedi.

“Tasarruf lafta kaldı”

Sözcü gazetesi manşetinde, “Tasarruf lafta kaldı” başlıklı habere yer verdi. Haberde, “Kamuda tasarrufa geçileceği sözü bütçeye yansımadı. Kamu kurumlarının şirketlerden kiraladığı lüks binalara sadece 8 ayda ödenen kira bedeli 680 milyon lirayı aştı. Bakan ve bürokratlar için 334 milyon liralık araç, 154 milyon liralık uçak kiralandı. Devletin toplam kira harcaması 1.6 milyar liraya ulaştı. Temsil, tanıtım ve ağırlama için 8 ayda 112 milyon lira para harcandı. Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın yayımladığı bütçe verilerine göre, bu yılın ocak-ağustos aylarını kapsayan 8 aylık dönemde devlet; hizmet binası, araç, uçak, gemi ve benzeri kiralama işlerinin karşılığında özel sektöre 1 milyar 625 milyon liralık ödeme yaptı. Son dönemde şirketlerin yaptığı lüks gökdelenleri yüksek paralarla kiralayıp kiraya çıkan kamu kurumlarının bütçeye kira maliyeti 8 ayda 680 milyon 287 bin liraya ulaştı. Önemli bir bölümü makamlarda kullanılan kiralık araçlara yapılan ödeme ise 334 milyon lirayı aştı. Seçimleri de kapsayan bu dönemde devlet özel sektörden kiraladığı uçak ve helikopterler için 154 milyon 101 bin lira, yani bir uçak parası kadar harcama yaptı” ifadeleri kullanıldı. 

“Görevimiz zarar”

Birgün gazetesi manşetindeki, “Görevimiz zarar” başlıklı haberinde, “Seçimin yapıldığı haziran ayında 16 milyarlık gerçekleşme ile patlama yapan görev zararları ağustos ayındaki 14.5 milyarlık büyük zararlarla 55 milyarlık ödeneğin şimdiden üzerine çıktı, 61 milyar oldu. Maliye Bakanlığı Muhasebat Genel Müdürlüğü’nün Ağustos ayına ilişkin bütçe gerçekleşmeleri açıklaması, hükümetin kamu kuruluşlarına verdikleri görevler dolayısıyla ortaya çıkan görev zararlarındaki yükselişi gösterdi. 2001 krizinden sonra dönemin bakanı Ali Babacan’ın kapanmasından duyduğu sevinci ‘Hamdolsun bitti’ diyerek ifade ettiği görev zararları sekiz ayın sonunda tüm yıl için ayrılan ödeneğin 6 milyar lira üzerine çıktı” ifadelerine yer verdi.
 

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş
?

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design