Anasayfa / Medya izleme / “Hiçbir polis hatırlamadı!”

20 Eylül

“Hiçbir polis hatırlamadı!”

Hayatın Sesi davasındaki tutuklamalar yalnızca Evrensel gazetesinde yer aldı

Berkin Elvan davasında tanıkların dinlenmesine devam edildi. Tanık polisler olay gününü hatırlamadıklarını iddia etti. Sanık polis Fatih Dalgalı yine tutuklanmadı.

Evrensel gazetesi habere ön sayfasının altında, “Tanık polisler kimseyi tanımadı” başlığıyla yer verdi ve “Gezi eylemleri sırasında polisin attığı biber gazı fişeğinin başına isabet etmesi sonucu hayatını kaybeden Berkin Elvan’ın öldürülmesine ilişkin açılan davanın bugün görülen duruşmasında tanıkların dinlenmesine devam edildi. Mahkeme, Elvan Ailesi avukatlarının taleplerine rağmen sanık Fatih Dalgalı’yı duruşmaları takip ettiği ve kaçma şüphesi olmadığı gerekçesiyle tutuklamadı. Duruşmada olay gününde Okmeydanı çevresinde görev yapan ve ZET silahı kullanma sertifikası bulunan 6 polis tanık olarak dinlendi. Tanıkların hepsi olay günü Mecidiyeköy varyant tarafında görev yaptıklarını ve olay yerine gitmediklerini ifade etti. Olay anına ilişkin görüntülerin izletildiği tanıklar, sanık polis Fatih Dalgalı’yı ve görüntüdeki diğer polisleri tanımadıklarını beyan etti” dedi.

Cumhuriyet, “Görmedim, bilmiyorum…” başlığıyla verdiği haberde, “Berkin Elvan’ın Gezi Direnişi sırasında polis tarafından öldürülmesine ilişkin davaya devam edildi. İfade veren polisler, kendilerine yöneltilen sorulara benzer birçok davada olduğu gibi ‘Bilmiyorum, hatırlamıyorum’ diye yanıt verdi” ifadelerini kullandı.

Birgün gazetesi ön sayfasının altındaki habere, “Hiçbir polis hatırlamadı!” başlığını attı ve “Berkin Elvan’ın davası, Çağlayan’daki İstanbul Adliyesi 17. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. ‘Tanık’ sıfatıyla ifade veren polisler, olay gününü hatırlamadıklarını iddia etti. Sanık polis Fatih Dalgalı ise yine tutuklanmadı” dedi. 

“Basın tarihine geçen hukuksuzluk”

Kapatılan Hayatın Sesi televizyonu yöneticilerine 3’er yıl 9’ar ay hapis cezası verildi.

Evrensel gazetesi sürmanşetindeki habere, “Basın tarihine geçen hukuksuzluk” başlığını attı ve “Kanun hükmünde kararname (KHK) ile kapatılan Hayatın Sesi Televizyonu’na aynı anda hem IŞİD, hem TAK, hem de PKK propagandası yaptığı iddiasıyla açılan davanın karar duruşması görüldü. İzleyicilerin ve avukatların salona alınmasıyla başlayan duruşma avukatların savunmasıyla devam etti. Verilen aranının ardından kararını açıklayan mahkeme, Hayatın Sesi Televizyonu yöneticileri Mustafa Kara, İsmail Gökhan Bayram ve Gökhan Çetin'e 3'er yıl 9'ar ay hapis cezası verilmesine hükmetti. Duruşma sonrası açıklama yapan avukatlar ve basın meslek örgütü temsilcileri karara tepki gösterdi. Açıklanan karar sonrası adliyesi önünde basın açıklaması gerçekleştirildi. Burada konuşan Avukat Devrim Avcı, ‘Mahkeme kararında şöyle bir gerekçe sundu: Suçun meydana gelen ağırlığı, sanıkların güttüğü amaç ve saik... Müvekkillerim kamuoyuna haber verdi, siyasi iktidarın gizlediği ne varsa haber yaptı. Biz zaten bu sebeple kapatıldık. Zaten siyasi iktidar kendisi gibi olmayanlara çok kolay terör propagandası yaftası yapıştırıyor. Cezaevine atıyor. Bu manipülasyondur, bu gazetecilerin haber verme ve haber yapma görevini engellemektir. Hayatın Sesi her zaman emekçinin, muhalifin yanında olmuştur. Bu karara karşı bütün itirazlarımızı kullanacağız’ dedi” ifadelerine yer verdi.

“Hak aradılar, hapse atıldılar”

İstanbul 3. Havalimanındaki çalışma şartlarını protesto eden işçilerden 24’ü tutuklandı, 4’ü adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

Evrensel gazetesi manşetindeki habere, “Nerede bu işçinin hakkı!” başlığını attı ve “2013 yılında ihalesi yapılan ve ‘Cumhuriyet tarihinin en büyük ihalesi’ olarak tanıtılan 3. havalimanında kötü çalışma koşullarını protesto
ettikleri için gözaltına alınan ve savcılık işlemlerinin ardından tutuklanma talebiyle mahkemeye sevk edilen 28 işçiden 24'ü tutuklandı. 4'ü adli kontrol uygulamasıyla serbest bırakıldı. Kötü çalışma koşullarını protesto etmek amacıyla 14 Eylül’de eylem yapan 3. havalimanı işçileri, aynı gece koğuşları basılarak gözaltına alınmıştı. Gözaltına alınan 400'den fazla işçiden bir kısmı emniyetteki sorgularının ardından serbest bırakılmıştı. İşçilerin, ‘Kamu malına zarar verme’, ‘Polise mukavemet’, ‘Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’na muhalefet’, ‘İş ve çalışma hürriyetinin ihlali’ iddialarıyla tutuklanmaları istendi. Savcı Ali Özgilik, tutuklama talebine gerekçe olarak ‘işçilerin jandarma baskını sırasında slogan atarak kolluk kuvvetinin müdahalesine engel olmaya çalıştıklarını’ ve ‘Grup Direniş’ isimli WhatsApp grubu oluşturmalarını gösterdi” dedi.

Birgün gazetesi ön sayfasının altında yer ayırdığı habere, “Köleliği reddettiler, tutuklandılar” başlığını attı ve “Kötü çalışma koşullarını protesto ettikleri için 15 Eylül'de gece yarısı baskınıyla gözaltına alınan işçilerden emniyetteki ve savcılıktaki işlemlerinin ardından tutuklanmaları talebiyle mahkemeye sevk edilen 28 işçiden 24'ü tutuklandı, 4'ü ise adli kontrol uygulamasıyla serbest bırakıldı” ifadelerini kullandı.

Cumhuriyet habere birinci sayfasının altında, “Temiz yatak yerine hapis” başlığıyla yer verdi ve “İnsani çalışma koşulları için direnişe geçmelerinin ardından gözaltına alınan havalimanı işçilerinden 24’ü tutuklandı, 4’ü adli kontrolle serbest bırakıldı. CHP ve HDP soru önergesi verirken 12 milyon işçiyi temsil eden BWI’den küresel destek geldi. İnşaatta dünde bir işçi iskeleden düşerek yaralandı” dedi.

Sözcü gazetesi manşetin altındaki haber için, “Hak aradılar, hapse atıldılar” başlığını kullandı ve “İstanbul 3. Havalimanındaki çalışma şartlarını protesto eden işçilerden 24’ü tutuklandı” ifadelerine yer verdi.   
Akşam gazetesi haberi ön sayfasının altından, “Havalimanı provokasyonuna 24 tutuklama” başlığıyla anonsladı.

“Halk perişan, O lale devrinde”

Cumhuriyet gazetesi manşetinde, “Halk perişan, O lale devrinde” başlıklı habere yer verdi. Haberde, “CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Cumhuriyet’i kabul etti. Kılıçdaroğlu, yerel seçimler, ekonominin durumu, Katar’dan gelen uçak ve Suriye ile ilişkilerde gelinen son durumu değerlendirdi. ‘Halk perişan, Saray lale devri yaşıyor’ diyen Kılıçdaroğlu, ekonomik krizi yaratanın çözüm üretemeyeceğini belirtti. CHP lideri, Suriye konusunda ise Erdoğan’ın Esad’ın istediklerini yapma noktasına geldiğini söyledi. Kılıçdaroğlu, yerel seçimler ve ittifak, İdlib mutabakatı ile ekonomik krize ilişkin çarpıcı değerlendirmeler yaptı: Bazı belediye başkan adaylarımız çalışmaya başladı. İttifak değil, dirsek teması olabilir. 24 Haziran’da iyi sınav vermedik. Kızdırdığımız gençlerin fikirlerine açığız. Erdoğan, Suriye konusunda Rusya’nın, dolayısıyla Esad’ın her dediğini yapma noktasına geldi. Cihatçılar ağır silahları kime teslim edecek? Ağır sorumluluk aldık. Sarayı, yeni uçağı var. Ejder meyvesi, badem sütü ile besleniyor. Halk perişan, Saray lale devrini yaşıyor. Tefeciler dahil, kimse hükümete güvenmiyor” ifadeleri yer aldı.

Gazete sürmanşetindeki, “Saray’ın yargıcı” başlıklı haberinde ise, “Danıştay Başkanı Zerrin Güngör’ün yargıç kızı Gonca Hatinoğlu, yine tartışmalı bir atamayla gündemde. 6 ay önce Elazığ’a atandıktan 1 gün sonra
Yargıtay’a getirilen Hatinoğlu’nun, 3 gün sonra da Cumhurbaşkanlığı Hukuk Hizmetleri Başkanlığı’nda daire başkanlığına getirildiği ortaya çıktı. Devletin üç erkinden biri olan Danıştay, idarenin hukuka aykırı işlemlerine karşı açılan davaları karara bağlıyor. Kızı yürütmenin başı konumundaki Saray’da görev yapan Danıştay Başkanı’nın durumu, yargının bağımsızlığı konusunda şüpheye neden oldu” ifadelerini kullandı.

“Fiyakalı kriz!”

Birgün gazetesinin manşetinde, “Fiyakalı kriz!” başlıklı haber yer aldı. Haberde, “Dövizde, faizde, işsizlikte ve enflasyonda yaşanan yüksek artış karşısında iktidar ilk çareyi yurttaşlara yapılan yardımlarda kesintiye gitmekte buldu. Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın verilerine göre ‘hane halkına yapılan karşılıksız yardımlar’ı ifade eden harcama kalemi, Ağustos ayında geçen yılın aynı ayına göre 1 buçuk milyar TL’den fazla azaldı. Yiyecek ve sağlık yardımı ağustosta toplam 10 milyon TL olurken devletin sadece bu aydaki giyim kuşam harcaması ise 92 milyon TL. Maliye Bakanlığı Muhasebat Genel Müdürlüğü’nün açıkladığı kamuda harcama rakamlarına göre geçen yıl Ağustos ayında hane halkına toplam 3 milyar 555 milyon TL yardım yapan Hükümet, bu yılın aynı ayında bu yardımda 1 milyar 636 milyon TL’lik ‘kesinti’ye gitti. Ağustos ayında hane halkına yapılan yardım miktarı 1 milyar 919 milyon TL oldu” ifadelerine yer verildi.

“4.9 trilyonu betona gömdük, fabrikaları sattık, şimdi onların yerinde keçiler otluyor”

Sözcü gazetesi manşetindeki, “4.9 trilyonu betona gömdük, fabrikaları sattık, şimdi onların yerinde keçiler otluyor” başlıklı haberinde, “Sultan II. Abdülhamit döneminde dünyaca ünlü Hereke halılarını dokumaya başlayan, Cumhuriyet döneminde de faaliyetlerini sürdüren Hereke Sümerbank Halı Dokuma Fabrikası arazisinde özelleştirme sonrasında artık keçiler ve tavuklar otluyor. 16 yıllık AKP iktidarında yurtiçi ve yurtdışı kaynaklar fabrika yerine inşaat sektörüne yatırıldı. Üstelik var olan fabrikalar da satıldı” ifadelerine yer verdi.
 

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş
?

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design