Anasayfa / Medya izleme / “Dolar vurgunu ‘ticari sır’ oldu”

24 Eylül

“Dolar vurgunu ‘ticari sır’ oldu”

Birgün ve Cumhuriyet gazetelerinin manşeti gündemde öne çıktı.

Birgün gazetesi manşetinde, “Dolar vurgunu ‘ticari sır’ oldu” başlıklı habere yer verdi. Haberde, “CHP Zonguldak Milletvekili Deniz Yavuzyılmaz’ın Merkez Bankası’na Bilgi Edinme Kanunu kapsamında yaptığı başvuru cevapsız bırakıldı. CHP’li Yavuzyılmaz’ın ekonomik krizi fırsata çevirerek 1 milyon dolar/avro düzeyinin üzerinde alım satım işlemi yapan firmaların ve kişilerin isimlerine ilişkin sorusuna ‘ticari sır olduğu’ gerekçesiyle yanıt verilmedi. Merkez Bankası ayrıca, verilecek cevabın ‘özel hayatın gizliliği’ kapsamında olacağını da öne sürdü. Konuya ilişkin BirGün’e konuşan CHP’li Deniz Yavuzyılmaz, şunları söyledi: ‘Cumhurbaşkanı Erdoğan, ‘Aynı gemideyiz’ dedi. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak da ekonomik saldırı altında olunduğunu ifade etti. Bizler de madem ki aynı gemideyiz, madem ki ülkemiz ekonomik saldırı altında, o halde bu saldırıyı gerçekleştiren kim; yüksek miktarda döviz alım satımını sürekli yaparak, fahiş kârlar elde eden firmaların, kişilerin kim olduğunu sorduk. Kendilerinin bildiği bu ekonomik tetikçileri, halkın da bilmeye hakkı var. Aksi takdirde aynı gemide olduğumuz söylemi sadece söylemden ibaret kalacaktır. Özetle; Merkez Bankası, ‘Söz konusu tarihler arasında yüksek miktarlarda sürekli döviz alım satım işlemleri yaparak ülke ekonomisini batırarak fahiş kârlar elde edenleri açıklayamayız, açıklarsak bu firmalara, kişilere ve kuruluşlara zarar vermiş oluruz’ diyor. Peki, halkımızın gördüğü zarar ne olacak? Biz sorduk ama Merkez Bankası topu taca attı’” ifadeleri kullanıldı.

“Karartma”

Cumhuriyet gazetesinin manşetinde, “Karartma” başlıklı haber yer aldı. Haberde, “Cumhuriyet, radyo-tv ve isteğe bağlı yayınların internet üzerinden sunumuna ilişkin yönetmelik taslağına ulaştı. RTÜK ve BTK uzmanlarının hazırladığı taslağa göre internetten yayın lisansı için MİT ve Emniyet’ten izin koşulu getiriliyor. Tüm radyo-tv yayınları, platform yayınları ile Netflix, Blu TV gibi “IPTV” formatındaki yayınlar “denetim, erişim engeli, lisans iptali" gibi geniş bir sansür çarkının içine alınıyor. İnternetten yapılan yayınlara, radyo ve TV'lerde olduğu gibi para cezası değil mahkeme kararı ile karartma cezası öngörülüyor. “Bip”siz yayın keyfi sona erecek. Cumhurbaşkanının yayın yasağı yetkisi, internet radyo-TV’lerini de kapsayacak. Bireysel iletişim için yapılan görüntülü ve sesli yayınlar denetim dışı bırakılırken scope ve vekil yayınlarının durumu belirsiz” ifadelerine yer verildi.

“‘Kemer sıka sıka belimiz kopacak’”
Evrensel gazetesi manşetindeki, “‘Kemer sıka sıka belimiz kopacak’” başlıklı haberinde, “Aksantaş, TEKEL, Çukobirlik, Sümerbank, Et Balık Kurumu, Süt Endüstri Kurumu gibi kamu kurumlarının kapatıldığı, istihdamda önemli yere sahip olan pamuk ekiminin terk edildiği Adana’da işsizlik sorunu, ekonomideki sıkıntılarla birlikte daha ciddi bir boyuta ulaştı. Adana’da işçiler TEMSA, Kıvanç Tekstil,  Kambeton, Şara gibi büyük fabrikalarda ve Organize Sanayi Bölgesi’nde irili ufaklı fabrikalarda işten atma ya da ücretsiz izin dayatması ile karşı karşıya. İşten atmalara zamların da eklendiğini belirten Adanalı işçiler, ‘Kemeri sıka sıka belimiz kopacak’ diyor. ‘Dün 300 liralık yaptığım mutfak alışverişini bugün 500 lira ödüyorum. Her şeye zam geliyor ancak sadece işçiye zam yok’ diyen Adanalı işçiler, sürekli kendilerinden fedakarlık isteyen hükümete de şöyle sesleniyor: ‘Zaten zar zor geçiniyoruz. Kemeri sıka sıka artık belimiz kopacak. Fedakarlığı önce kendileri yapsın’” ifadelerini kullandı. 
 

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş
?

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design