Anasayfa / Medya izleme / “Dijital fişleme”

26 Eylül

“Dijital fişleme”

Günün dikkat çeken birçok haberi Cumhuriyet gazetesinin ön sayfasındaydı.


Cumhuriyet gazetesi manşetinde, “Dijital fişleme” başlıklı habere yer verdi. Haberde, “RTÜK, karartma ve sansür getiren “İnternetten Ratyo-TV yayınları yönetmeliği”ni CHP’li üyelerin itirazına rağmen kabul etti. Yönetmelikte, hükümetin internetten TV izleyen milyonlarca kullanıcının kişisel bilgilerini izlemesini içeren madde de bulunduğu ortaya çıktı. Düzenlemeye göre, kullanıcıların kişisel bilgileri ile izleme ve dinleme tercihleri kayıt altına alınacak. Yönetmelik taslağı yayımlanmak üzere Cumhurbaşkanlığı’na gönderilirken RTÜK’ün CHP kontenjanından seçilen üyesi İlhan Taşcı, ‘Dijital ortamı fişleme Kişisel Verileri Koruma Yasası’na da aykırı’ dedi. Taşcı, yönetmeliğin yürürlüğe girmesi durumunda muhalefetin kendisine yer bulduğu tek mecranın da kapatılacağını söyledi” ifadeleri yer aldı.

Gazete manşetin altında yer verdiği, “Bir kuşak kayboldu” başlıklı haberinde, “Hacettepe Üniversitesi’nden Prof. Ekber Şahin ve Dr. Çiğdem İş Güzel, 4+4+4 uygulamasının başladığı 2012-2013 eğitim-öğretim yılından itibaren 4 dönem 2 bin 81 öğrencinin akademik gelişimini izledi. Tespitler şöyle: İlkokula 69 aydan önce başlayan öğrenciler matematik, Türkçe ve hayat bilgisinde geri kaldı. Bu durum iki yıl süresince değişmedi. Öğrencilerin önemli bir kısmı birinci sınıfın gerektirdiği hazır bulunuşluğa sahip olmadan okula başladı. İlk üç aydaki uyum süreci etkili olamadı. Bireyselleştirilmiş ve farklılaştırılmış öğretim uygulamalarına yer verilmedi. Öğretmenlerin mesleki yeterlikleri bu süreçleri gerçekleştirecek durumda değildi” ifadelerini kullandı.

Gazetenin ön sayfasının altında yer alan, “Beş ‘şeker’li iptal davası” başlıklı haberde ise, “Üretime sekte vuracağı, işsizliğe yol açacağı ve piyasanın nişasta bazlı şekere teslim olacağı gerekçesi ile satışına karşı çıkılan şeker fabrikalarında usulsüz devir yapıldığı ortaya çıktı. Şeker-İş, hem üretim hem gelir kaybı nedeniyle beş fabrika için dava açtı” ifadelerine yer verildi.

“İki tahta dikip belge alıyorlar”

Birgün gazetesi manşetinde, “İki tahta dikip belge alıyorlar” başlıklı habere yer verdi: “Kaçak yapılaşmanın önünü açtığı için eleştirilen ‘imar affı’ düzenlemesi fırsatlar için yeni rant kapıları yarattı. Karadeniz’de yayla ve meralarda hızlı bir biçimde barakaların kurulduğu, fotoğraflarının çekildiği ve ‘imar affı’ kapsamına dahil olması için başvuruda bulunulduğu ortaya çıktı. Çevre ve Ekoloji Hareketi’nden (ÇEHAV) avukat İbrahim Demirci, ‘Yaylada 2-3 tahta çakıp, o yapıları ev gibi göstererek, imar affı başvurusunda bulunuyor ve yapı belgesi alıyorlar’ dedi. Karadeniz’deki yayla ve meralarda incelemeler yaptığını kaydeden Av. Demirci, ‘Herkes büyük bir hızla ev yapıyor. Hatta evi bırakın 2-3 tahta çakıp ev gibi göstererek fotoğrafını çekiyor ve o şekilde imar affı başvurusunda bulunuyorlar. İnsanlar duvarını yapmadan tahtalarını çakıyor ve evini kuruyor. Düzenlemenin son tarihi olan 31 Ekim’e yetiştirmeye çalışıyorlar’ ifadelerini kullandı.”

“PTT işçisinin parası pul oldu”

Evrensel gazetesi manşetindeki, “PTT işçisinin parası pul oldu” başlıklı haberinde, “Bayrampaşa Posta Dağıtım Merkezinde, taşeron işçilere kendileri adına en az 25 liralık kişisel pul bastırıp kurumdan satın almaları dayatılıyor. Zorlama ile karşı karşıya olduklarını iddia eden işçiler, ‘25 lira ufak bir para gibi görünüyor ama cebinde dolmuş parası olmayanları biliyorum’ diyerek duruma tepki gösteriyor. Posta Dağıtım Merkezi Müdürü İslam Turan ise iddialar karşısında, ‘İsteyen arkadaş kendi adına bir pul çıkarsın. Ben de çıkarıyorum. Kuruma yararlı olsun diye. Zorlama yapmadık yani’ yanıtını verdi. İddiaları gündeme taşıyan işçiler süreci şöyle anlatıyor: Bayrampaşa Posta Dağıtım Merkezi Müdürü İslam Turan kendisine bağlı Bayrampaşa, Esenler ve Eyüp gruplarında çalışan taşeron dağıtıcılarla toplantı yaptı. Geçtiğimiz Cuma günü yapılan toplantıya 100’ün üzerinde taşeron işçi katıldı. Müdür sadece taşeronları topladı, kadroluları toplamadı. Ekonomik krizden söz etti, tasarruf tedbirlerinden söz etti ve kuruma destek amacıyla ‘Herkes kendisi için en az 25 liralık pul bastıracak’ dedi. Herkesten bir adet fotoğraf ile 25 lira istediler” ifadelerine yer verdi.

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş
?

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design