Anasayfa / Medya izleme / “Feto’nun yanındaki AKP’li, genel başkan yardımcısı yapıldı”

28 Eylül

“Feto’nun yanındaki AKP’li, genel başkan yardımcısı yapıldı”

Günün dikkat çeken haberleri Evrensel ve Sözcü gazetelerinde yer aldı

Sözcü gazetesi ön sayfasının altında, “Feto’nun yanındaki AKP’li, genel başkan yardımcısı yapıldı” başlıklı habere yer verdi. Haberde, “AKP’den bir heyet 2012’de Fetullah Gülen’i Amerika’daki çiftliğinde ziyaret etmişti. O heyette 12 AKP milletvekili vardı. 5’i AKP’den tekrar vekil seçildi. Biri müdür yapıldı. Biri FETÖ’den aranıyordu. Bir atama daha oldu. Siirt eski Milletvekili Demirkıran, AKP Dış İlişkiler Başkan Yardımcılığı’na getirildi” ifadeleri kullanıldı.
Gazete manşetindeki, “Paran yoksa okuma” başlıklı haberinde ise, “5 kilo çamaşır suyu, 5 kilo sıvı sabun, 5 kilo yüzey temizleyici, 24’lü tuvalet kağıdı, 24’lü katlanır peçete, 1 adet sanayi tipi paspas, 3’lü bulaşık süngeri, 3’lü sarı temizlik bezi, 3’lü mikrofiber temizlik bezi, 5 adet endüstriyel Jumbo veya büyük boy çöp poşeti, 10 adet tahta kalemi, 5 adet tahta silgisi, 3 top A4 kağısı getirmezsen, okula kayıt yaptıramazsın” ifadelerine yer verdi. 

“Kriz yorumuna tutuklama”

Evrensel gazetesinin manşetinde, “Kriz yorumuna tutuklama” başlıklı haber yer aldı. Haberde, “İktidarın; ekonomiye ilişkin, ‘rahatsız edici’ bulunan yorum ve paylaşımlara yaptırım uygulanacağı yönündeki açıklamaları hayata geçiriliyor. Doların yükselişine dair paylaşım bile tutuklama gerekçesi yapıldı. Siirt’te HDP’nin İl Genel Meclisi eski üyesi İdris İlhan, sosyal medya hesabından yaptığı, Dolar çıktığı için batmıyoruz, battığımız için dolar yükseliyor. Dolar 7.15’ paylaşımı nedeniyle çıkarıldığı mahkemece ‘terör örgütü propagandası yapmak’ ve ‘Sermaye Piyasası Kanunu’na muhalefet’ suçlarından tutuklandı. Sulh Ceza Hakimliği, suçun niteliği, mevcut delil durumu ve şüpheli savunmaları incelendiğinde kuvvetli suç şüphesinin varlığını gösteren somut delillerin ve şüphelinin kaçacağı şüphesini uyandıran somut olguların bulunduğunu ileri sürerek tutuklanmasına karar verdi” ifadeleri kullanıldı.       

“‘Kriz yok’ diyen pazara çıksın”

Birgün gazetesi manşetinde, “‘Kriz yok’ diyen pazara çıksın” başlıklı habere yer verdi: “Hayat pahalılığı ile baş edebilmek için yurttaşların tercih ettiği pazarlar da krizden nasibini aldı. Yüksek fiyatlar nedeniyle pazarlarda da alışveriş çantaları, pazar arabaları boş kalıyor. Pazar alışverişi yapanlar da pazara tezgah kuranlar da durumdan memnun değil. Kimileri krizin ‘psikolojik’ olduğunu söylese de krizin ne demek olduğunu ülkenin herhangi bir pazarında dolaşan birisi net biçimde görebiliyor. İstanbul ve Ankara… Birisi ülkenin en büyük kenti diğer ise başkenti. Bu iki kent ülkenin özeti gibi. Krizin etkilerini görmek açısından bu iki kentin pazarlarını dolaştığımızda karşımızda çıkan tablo ekonomik krizin artık ‘hayatın gerçeği’ haline geldiği. Biberin kilosu üç liradan başlıyor ve 8 liraya kadar yükseliyor. Soğanda yılbaşından bu yana yaşanan artış sürüyor. Soğanın tarla fiyatının bir buçuk, iki lira olduğunu ifade eden pazar esnafı, tezgaha gelene kadar fiyatın 7-8 lirayı bulduğunu ifade ediyor.”

Benzer bir haber Cumhuriyet gazetesinin manşetinde yer aldı. “Halden anlayan yok” başlıklı haberde, “Çarşı pazardaki fiyatlar el yakıyor. Pazarcıya göre de alışveriş yapana göre de zam şampiyonu domates. Fiyatı markette 11.5 liraya kadar çıkan domates, pazarda 6 lira. ‘Bu domates özel’ diyen pazarcıya göre fiyatlardaki artış ‘mevsimsel.’ Köy biberi bulabilmek için pazarı dolaşan, fiyatları görünce şaşkınlık geçiren emeklinin tepkisi ise doğal olarak ‘Vay anam vay’ oluyor. Başkentin merkezi noktaları arasında yer alan Sıhhıye pazarını dolaştık. Pazarcılar ile konuştuk. Başkentin birden 14 dereceye inen soğunda pazardaki fiyatlar ‘yakıyor.’ Şu anda tam mevsimi olan üzüm tezgâhlarda çeşit çeşit. Siyahı da var beyazı da. Çekirdeklisi de var çekirdeksizi de. Ancak hepsinin fiyatı ortak: 5 lira. Pazarcıya ‘Nasıl gidiyor’ diye sorduk: ‘Alan yok’ yanıtını aldık. ‘Niye’ diye üsteledik, ‘Marketlerden’ dedi. ‘Marketten alıyorlar’ diye de ekledi. Biraz erken de olsa yine mevsiminde sayılabilecek bir diğer meyve mandalina. Fiyatı: 3.5 lira. Ancak ‘Şeker gibi abi Hatay’dan 2.5 liraya olur’ diyen de var. Elma da çeşit çeşit. Fiyatları 2 lira ile 3 lira arasında. Kış denilince akla gelen sebzelerden ıspanak 5 liraya da var 2 liraya da. Salatalık 3-4 lira. Ama 6 liraya satan da var. Fasülye-barbunya ‘kardeş kardeş’ yan yana tezgâhlarda. Onların da fiyatları ortak: 5 lira. Patlıcan, kabak 3 lira. Biberin ‘köy’ olanı da var, ‘sivrisi’ de. Fiyatları 4 lira. Marul, maydanoz, taze soğan 1 lira, 2 lira” ifadelerine yer verildi.
 

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş
?

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design