Anasayfa / Medya izleme / “Yangın kontrolden çıktı!" Enflasyon yüzde 24.52

04 Ekim

“Yangın kontrolden çıktı!" Enflasyon yüzde 24.52

Enflasyon haberleri gazetelerin büyük çoğunluğunda yer alırken, Sabah ve Akşam gazeteleri Berat Albayrak’ın açıklamalarını manşete taşıdı.


Evrensel gazetesi habere manşetinde, “Enflasyon 2002’den daha beter!” başlığıyla yer verdi ve “Yıllık tüketici enflasyonu yüzde 25’e dayanırken, üretici enflasyonu yüzde 46 oldu. İkisinin ortalaması yüzde 35 olurken bu oran AKP’nin iktidara geldiği 2002 yılında yüzde 30’du” dedi.

Cumhuriyet manşetin altında yer ayırdığı habere, “15 yılın zirvesi” başlığını attı ve “Enflasyonda yükseliş neredeyse kriz yıllarına geri döndü. Yıllık Tüketici Fiyatları Endeksi (TÜFE) ağustostaki yüzde 17.9 seviyesinden eylülde yüzde 24.52’e yükselerek 15 yılın zirvesini gördü. Aylık artış ise yüzde 6.3 ile beklentilerin oldukça üzerinde gerçekleşti. Enflasyonda yüzde 3.6 artış bekleniyordu. Uzmanlara göre enflasyonda daha en kötüsü görünmedi. Yeni zirveler gelecek. Bu da yurttaşı zor günler beklediğini, yeni zamlar olacağını gösteriyor. Ayrıca iş dünyası tarafında da seri iflaslar ve toplu işten çıkarmalar gündeme gelebilir” ifadelerini kullandı.

Birgün gazetesi haberi manşetten, “Yangın kontrolden çıktı!” başlığıyla verdi ve “Hükümetin ‘Kriz mriz yok, hepsi psikolojik’ yorumu dün açıklanan Eylül ayı enflasyon rakamlarıyla suya düştü. Döviz krizi sonrası tırmanışa geçen fiyatların geldiği son nokta Türkiye İstatistik Kurumu’nun verileriyle netleşti. Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) eylülde aylık bazda yüzde 6,30, Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi (Yİ-ÜFE) yüzde 10,88 artış gösterdi. Yıllık enflasyon tüketici fiyatlarında yüzde 24,52, yurt içi üretici fiyatlarında yüzde 46,15 oldu. Ekonomist Mustafa Sönmez enflasyondaki rekor yükseliş için ‘Bu yüzde 24,5 tüketici fiyatları. Yüzde 46 olan üretici fiyatları ile beraber ele alındığında en azından yıllık yüzde 25, bir enflasyonun en az 2019 ortalarına kadar yapışkan bir enflasyon olarak süreceğini bize gösteriyor’ yorumunu yaptı. Yeni Ekonomi Programı’nda yıllık enflasyon tahmini yüzde 21 olduğunu hatırlatan Sönmez, ‘Ama o rakamı çok aşacak gibi gözüküyor. Dolayısıyla YEP’in hedefinin de şimdiden yalan olduğunu, çöktüğünü söyleyebiliriz’ dedi” ifadelerine yer verdi.

Sözcü gazetesi manşetin üstündeki habere, “Enflasyon yüzde 24.5” başlığını attı ve “Eylül ayında yıllık enflasyon bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 24.52 oldu. Aylık enflasyon yüzde 6.30 olarak gerçekleşti. Enflasyon son 15 yılın rekorunu kırdı. Yeni Ekonomi Programı'nda yıllık enflasyon yıl sonunda yüzde 20.8 olarak öngörülüyordu. Reuters'ın aylık artış tahmini yüzde 3.6 idi” dedi.

Yeni Şafak habere manşetin altında, “Enflasyon yüzde 24.5” başlığıyla yer ayırdı ve “Döviz kuru fırsatçılığıyla yapılan fiyat artışları ve zamlar, enflasyon canavarını uyandırdı. Tüketici fiyatları eylülde yüzde 6.30, yurtiçi üretici fiyatları ise yüzde 10.88 arttı. Yıllık enflasyon tüketici fiyatlarında yüzde 24.5’e, yurtiçi üretici fiyatlarında yüzde 46’ya çıktı. En yüksek fiyat artışı yüzde 35.30 ile domateste oldu” ifadelerini kullandı.

Star gazetesi ön sayfasının altındaki habere, “Fırsatçı ve stokçuların enflasyonu” başlığını attı. Haberde, “Enflasyon, stokçu ve fırsatçıların zamları nedeniyle eylülde yüzde 6.3 ile beklentilerin üzerinde artış gösterdi” ifadeleri yer aldı.

Hürriyet manşetin altında, “Enflasyonda 15 yılın rekoru” başlığıyla verdiği haberde, “Enflasyon eylül ayında son 15 yılın zirvesine tırmandı. TÜİK, aylık artışı yüzde 6.3, yıllık enflasyonu ise yüzde 24.52 olarak açıkladı” ifadelerini kullandı.

“Devletin çivisi çıkmış”

Cumhuriyet gazetesi manşetinde, “Devletin çivisi çıkmış” başlıklı habere yer verdi. Haberde, “Sayıştay’ın 2017 raporları yayınlandı. Raporlarda kamu idarelerine yönelik çok sayıda eleştiri yer aldı. En fazla eleştiri alan kurumların başında toplam 64 bulgu ile SGK geliyor. Ölülere bile aylık ödendiği, sigortasız işçi çalıştıran patronların teşviklerden yararlanmaya devam ettiklerine dikkat çekildi. Kamu idareleri yedek ödeneğin tamamını harcayarak sıfırladı. Görevi çalışanların haklarını düzenlemek olan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın kendi personeli için ‘kıdem tazminatı’ ayırmadığı ortaya çıkarken temel görevleri arasında ‘muhasebe’ tutmak da yer alan Maliye Bakanlığı’na önceki yıllarda olduğu gibi yine ‘muhasebe kayıtları’ eleştirisi geldi. Bakanlık mali tablolarının Hazine’ye ait taşınmazlar hakkında doğru bilgi sunmadığına dikkat çekildi. Sayıştay’ın Türkiye İş Kurumu raporunda, Toplum Yararına Program’dan yararlanmaktayken gelir getirici bir işte çalışmaya başlayan 1003 kişiye 4.2 milyon lira yersiz ödeme yapıldığı belirtildi” ifadeleri yer aldı.

Birgün gazetesi manşetin altında yer verdiği habere, “Yüzlerce kurum, milyonluk vurgun” başlığını attı ve “Sayıştay denetim raporları, bakanlık ve kurumlardaki vurgun, hile ve usulsüzlükleri gözler önüne serdi. 372 kamu kurumunun büyük çoğunluğunda usulsüzlük tespit eden Sayıştay, kamu kaynaklarından derneklere yapılan ve kamu kurumlarına yapılan bağışların gizlendiğini ortaya koydu. Buna göre Enerji Bakanlığı’nın hesaplarında 418 milyonluk eksik var. Ameliyatların yapılmadığı Sağlık Bakanlığı’nda döner sermaye gelirleri faizsiz ya da düşük faizle bankalara yatırılmış. Milli Eğitim Bakanlığı, olmayan okula öğretmen atayıp düzenli maaş ödemiş. Diyanet, dernek ve vakıflara 113 milyon lira aktarmış” dedi.

Sözcü gazetesi manşetten verdiği haber için, “Abdülaziz’den şok rapor” başlığını kullandı. Haberde, “Duvarlarını kurucusu Padişah Abdülaziz’in süslediği Sayıştay’ın başkan ve ekibi öyle bir rapor yayınladı ki yenilir, yutulur cinsten değil. Bakalım iktidar buna ne diyecek. İşte rapordaki tespitler: Saraya geçen yıl 658 milyon lira harcandı. Sadece mutfak masrafı 2.6 milyon lira oldu. Hazine garantili 5 otoyol projesine 6 ay ek işletme süresi verildi. 5 milyar zarar var. Köprü-otoyollarda 107 milyon liralık geçiş bedeli kayıp. Karayolları izini bile sürmedi. Değeri 1.1 milyar olan Digiturk, Katar firmasına 170 milyon solar indirimle satıldı. Geçen yıl 7.5 milyar lira harcanan Diyanet ‘haram’ dediği faizden 256 bin lira kazandı. SGK, kestiği cezaları zamanında tahsil etmedi. Devlet 22 milyon lira zarar etti” ifadeleri yer aldı. 

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş
?

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design