Anasayfa / Medya izleme / “Çürüyen sistem”

05 Ekim

“Çürüyen sistem”

Sayıştay raporlarında gün yüzüne çıkan usulsüzlükler Birgün ve Cumhuriyet gazetelerinin manşetinde yer almaya devam etti.


Birgün gazetesi manşetinde, “Çürüyen sistem” başlıklı habere yer verdi. Haberde, “Sayıştay raporları AKP’nin usulsüzlüklerini gözler önüne sermeye devam ediyor: İlaçlar depolarda bozuldu, sığınmacılara gönderilen paralar buhar oldu, personel yok diye milyonlarca lira tahsil edilmedi. DSİ, ‘avukat ve icra memuru’ olmaması nedeniyle 116 milyonluk alacağının takibini yapamadı, fazla ödenen kamulaştırma bedellerine dair 116 milyon liralık icra işlemi dosyası da düştü. Sayıştay’ın tespitine DSİ, ‘Personel bulursam işleme başlayacağım’ yanıtı verdi. Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) 2017 Yılı Sayıştay Denetim Raporu, sığınmacılar için bağışlanan çadır, ocak, yatak, battaniye gibi malzemelerin ve maddi yardımların kaydının düzgün tutulmadığını ve depolardaki malzemelerin ‘eksildiğini’ ortaya koydu. Sayıştay denetçileri, yurttaşların, uluslararası kuruluşların ve devletin yaptığı yardımların, ‘suiistimale açık’ şekilde kayıt altına alındığını ya da hiç kaydedilmediğini tespit etti. Sayıştay raporlarına göre, Sağlık Bakanlığı tarafından kamu hastanelerine yıllık ihtiyaç miktarları göz önünde bulundurulmadan teslim edilen 6,5 milyon liralık ilaç ve tıbbi malzeme süreleri dolduğu için kullanılamadı. Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu’nun denetim raporunda, bir ilaç firmasından 30 milyon lira karşılığında alınan aşının kullanılmayan bölümünün iadesinde vergiler düşüldükten sonra ürün değerinin 23 milyona düştüğü belirtildi” ifadeleri kullanıldı.
 
“3.7 milyarlık büyük gizem”

Cumhuriyet gazetesinin manşetinde, “3.7 milyarlık büyük gizem” başlıklı haber yer aldı. Haberde, “Sayıştay; 2017 yılı denetimlerinde devletin kesesinden dernek, vakıf, birlik, kurum, kuruluş, sandık gibi kurumlara yapılan yardımlara büyük bir soru işareti koydu. Yardım yapılanlara ilişkin bilgilerin saklandığını belirten Sayıştay; raporunda yardım alanların da faaliyetlerine ilişkin bilgi verilmediğini tespit etti. Önceki yıl raporlarında da bunun eleştiri konusu yapıldığını ifade eden Sayıştay; 2017’de 151 kurumun cebinden, vakıf ve derneklere çıkan paranın hesabını vermediğini belirterek, “Sorumluluk ilkesi gereği hesap verebilirlik ve mali saydamlığı zedeler” uyarısında bulundu. Hesaplamaya göre belediyeler ve il özel idareleri hariç kamu idarelerinin kâr amacı gütmeyen kurum ve kuruluşlara bir yıl içinde yaptığı toplam yardım 3.7 milyar liradan fazla” ifadelerine yer verildi.

“Pazar filesi dertle doluyor”

Evrensel gazetesi manşetindeki, “Pazar filesi dertle doluyor” başlıklı haberinde, “Resmi rakamlar yüzde 25’i gösterse de pazarın enflasyonu çok daha yüksek. Sebze fiyatlarındaki artış yüzde 50’ye dayanırken fileleri dolduramaz hale gelen vatandaş, hükümete de kendi borçları için ’81 milyonun borcu’ diyen patronlara da öfkeli. Pazar esnafının suratı asık, alışveriş yapanların ise oldukça gergin göründüğü Ertuğrulgazi semt pazarında sorularımıza alışık olmadığımız biçimde cevaplar aldık, kısa ve net. Genç bir kadın, sinirli bir şekilde ‘Fiyatlar pahalı, her şeye zam geldi’ cevabını verirken, yaşlı teyzenin sözleri ‘Sen söyle… Sade pazar değil, her şeye zam geldi, elektrik, su her şey’ oluyor. Genç hamile bir kadın ise bezgin bir şekilde şunları söylüyor: ‘Pazar pahalı. Her şey pazar gibi arttı pahalı. Gözüm üzümde kaldı, kilosu altı lira. Alamadım, tadına baktım.’ Orta yaşlı bir kadın ise ‘Görüyorsunuz, siz nasıl olduğunu, niye soruyorsun? Sade pazar değil her şey pahalı’ diye çıkışıyor sorumuza. Genç bir kadın; ‘Pazar güzel, bak her şey taze. Ama alamıyorum. Pahalı, pahalı. Bugün daha bir pahalı’ diyerek cevap veriyor” ifadelerini kullandı.

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş
?

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design