Anasayfa / Medya izleme / “Sanıklar kaçtıkları için değil, yakalanmadıkları için firari”

10 Ekim

“Sanıklar kaçtıkları için değil, yakalanmadıkları için firari”

Gazetelerin büyük kısmında Berat Albayrak’ın yepyeni ekonomi programı yer alırken, 10 Ekim Ankara Gar Katliamı’na yalnızca iki gazete yer ayırdı.


Evrensel gazetesi manşetinde, “Sanıklar kaçtıkları için değil, yakalanmadıkları için firari” başlıklı habere yer verdi. Haberde, “10 Ekim Katliamı’na ilişkin Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davada tutuklu sanıklara çeşitli cezalar verilse de hala 16 firari sanık bulunuyor. Ahmet Güneş, Bayram Yıldız, Cebrail Kaya, Deniz Büyükçelebi, Edremit Türe, Hasan Hüseyin Uğur, İlhami Balı, Kasım Dere, Kenan Kutval, Muhammet Zana Alkan, Mustafa Delibaşlar, Nusret Yılmaz, Ömer Deniz Dündar, Savaş Yıldız, Walentina Slobodjanyuk, Yakup Selağzı olmak üzere 16 firari sanığın yargılanması için görülecek davanın ilk duruşması 8 Kasım’da başlayacak. Peki kim bu firari sanıklar? Neden yıllardır yakalanamadılar? Bugüne kadar ortaya çıkan emniyet ve savcılık tutanakları, IŞİD’in Türkiye’deki katliamlarını örgütleyenlerin takip edilmesine rağmen yakalanmadıklarını ortaya çıkardı. Avukat Eylem Sarıoğlu, tüm yargılama boyunca çıkardıkları temel sonuçlardan birinin şu an firari olan sanıkların bile isteye, göz yumularak firari konuma sokulduğunu vurgulayarak şöyle diyor: ‘Katliam öncesi haklarında birçok delil bulunmasına karşın gözaltına alınmayan, tutuklanmayan, tutuklansa dahi kısa süre içerisinde tahliye olan sanıklar, katliam sonrası da yakalanmamıştır. Yakalanmaları konusunda etkili bir çalışma yürütüldüğünü düşünmüyoruz.  Dosya firari sanıklarının büyük kısmının El Kaide terör örgütüne dayanan faaliyetleri ve bu faaliyetlerinin istikrarlı devam etmesi, bu sanıkların halen ciddi bir tehdit olduğu gerçeği ile bizi yüz yüze bırakıyor. Firari sanıkların bir kısmının yakalama kararına rağmen Türkiye’de çok rahatlıkla dolaşmaları ve örgütsel faaliyetlerine devam etmeleri ve yeni katliamları planlamaları, canlı bomba düzeneklerinde parmak izlerinin çıkması tehlikenin boyutunu göstermektedir’” İfadeleri kullanıldı.

Cumhuriyet konuyla ilgili habere manşetinde, “Gar karanlığı” başlığıyla yer verdi ve “10 Ekim Ankara Garı katliamının üzerinden 3 yıl geçti. 103 insan IŞİD’in bombalı saldırısı sonucu vahşice katledildi. 580 insan yaralandı. 30 insan ömür boyu engelli kaldı. Binlerce insanda derin yaralar ve izler bıraktı. 19’u tutuklu, 17’si firari 36 sanığın yargılandığı dava 3 yılda ancak tamamlandı. Sadece 9 sanığa ‘anayasal düzeni ihlal’ ve ‘kasten öldürme’ suçlarından 101’er kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verildi. Müebbet hapis cezası alan sanıklar, ayrıca 300’den fazla kişiyi ‘öldürmeye teşebbüsten’ 10 bin 557’şer yıl hapis cezasına çarptırıldı. Oysa mağdur aileleri ve avukatları; ilk günden itibaren davanın ‘kamu görevlilerini’ de kapsayacak şekilde genişletilmesini, saldırının bir ‘insanlık suçu’ olarak değerlendirilmesini, sanıkların tümünün örgüt bağlantılarının açıkça ortaya konulmasını istedi; reddedildi. Kararın istinaf mahkemesine taşınması için hazırlıklar sürerken; 16 firari sanık için açılan yeni davanın ilk duruşması 8 Kasım’da” ifadelerini kullandı.

“Ameliyatta acil durum”

Evrensel gazetesi ön sayfasının altında, “‘Hayati olmayan ameliyatları yapmayın’” başlıklı habere yer verdi. Haberde, “Dövizdeki yükseliş ve artan fiyatlar kamudaki sağlık hizmetlerini vurmaya devam ediyor. Gazi Üniversitesi Hastanesi Başhekimliği, tıbbi malzeme ve ilaç fiyatlarındaki artış gerekçesiyle hayati olmayan ameliyat ve işlemlerin ertelenmesini istedi. Ankara’da bulunan Gazi Üniversitesi Hastanesi Başhekimliği tarafından Genel Cerrahi Anabilim Dalı Başkanlığına gönderilen ‘Malzeme alımları’ konulu yazıda, cerrahi ana bilim dallarından kemer sıkmaları istendi. Başhekim Ahmet Demircan imzalı yazıda, ihtiyaç duyulan ilaç ve tıbbi malzemeleri tedarik eden firmaların Sağlık Uygulama Tebliği’nin üzerinde fiyat verdiği belirtildi. Bu nedenle alınacak önlemlerin sıralandığı yazıda şöyle denildi: ‘Sağlık hizmetlerinin bekletilemez ve aksatılamaz, insan sağlığı ve yaşamının ihmal edilemez özelliği nedeniyle ameliyatlarda/işlemlerde kullanılacak malzemelerin satın alma süreçlerinin hızlandırılması gerekçeli raporun satın alma işlemlerinin altına eklenmesi gerekmektedir. Bu süreçte hayati öneme haiz malzemeler alıınacak olup, diğer elektif ameliyat, işlem vb. için kullanılacak malzemelerin alımı bir süreliğine ertelenecektir’” ifadeleri yer aldı.

Birgün gazetesi habere manşetin altında, “Malzeme eksik, ameliyat yapmayın” başlığıyla yer ayırdı ve “Ankara’daki Gazi Hastanesi’nin başhekimi Prof. Dr. Ahmet Demircan birimlerle paylaştığı yazıda, ‘Malzeme eksikliği nedeniyle hayati olmayan ameliyatları yapmayın’ uyarısında bulundu. Yönergede kur artışı nedeniyle bu uyarının yapıldığı belirtildi” dedi.

Cumhuriyet ön sayfasının altındaki habere, “Sağlık kur kıskacında” başlığını attı ve “Ankara’daki Gazi Üniversitesi Sağlık Araştırma ve Uygulama Merkezi Gazi Hastanesi’nde ise başhekim imzasıyla, Genel Cerrahi Anabilim Dalı’na gönderilen yazıda, ihtiyaç duyulan ilaç ve tıbbi sarf malzemelerin tedarikçisi olan firmaların, son zamanlarda döviz kurlarında meydana gelen değişiklikler sebebiyle Sağlık Uygulama Tebliği’nin (SUT) üzerinde fiyat verdiği anımsatılarak, ‘Bu süreçte hayati önemi haiz malzemeler alınacak olup diğer elektif (zorunlu olmayan) ameliyat, işlem vb. için kullanılacak olan malzemelerin alımı bir süreliğine ertelenecektir. Bölümünüz tarafından düzenlenecek ‘Hayati Önemi Haiz’ belgesi sayesinde hem bölüm, hem hastane, hem de üniversite yönetimi Sayıştay Başkanlığı, Maliye Bakanlığı gibi denetleyici kurumlar karşısında hesap verebilir olacak, bunun yanı sıra devleti zarara uğratmak ve kamu zararına sebebiyet vermek tarzı suçlamalar karşısında kanıt olarak sunulabileceklerdir’ denildi” ifadelerine yer verdi.

Hürriyet habere sürmanşetinde, “Ameliyatta acil durum” başlığıyla yer verdi ve “Döviz kurlarındaki artış ameliyatları da olumsuz etkiledi. Ankara’da Gazi Üniversitesi Hastanesi’nde acillerin dışındaki ameliyatlar durdu” dedi.

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş
?

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design