Anasayfa / Medya izleme / “65 milyarlık sır”

11 Ekim

“65 milyarlık sır”

Günün tartışma yaratacak haberi Cumhuriyet’in manşetinde yer aldı.

Cumhuriyet gazetesinin manşetinde, “65 milyarlık sır” başlıklı haber yer aldı. Haberde, “Hükümet, ‘örtülü ödenek’ dışında bir de ‘diğer giderler’ adı altında milyarlarca liralık kamu harcamasının nereye yapıldığını gizliyor. TÜSİAD Merkezi Yönetim Bütçesi Takip Raporu’na göre, 2016’da 55.1, 2017’de 65.1 milyar liralık harcama ‘diğer bütçe giderleri’ adı altında gizlendi. Raporda, toplam harcamaların yaklaşık yüzde 10’luk bölümünün bu şekilde gizlendiği vurgulanarak ‘Mali işlemlerin tanımlı detaylandırılmış hesaplara değil de o hesap grubundaki ‘diğer bütçe giderleri’ hesap detaylarına atılmasının onun tanımlanamamasına, ne için harcandığının bilinememesine, gizlenmesine neden olduğu” belirtildi. Bütçede ‘müteahhitlik giderleri’ kaleminden 2016’da yapılan 33.5 milyar liralık harcamanın yüzde 30.9’u olan 10.3 milyar lira, 2017’de ise 38 milyar liralık harcamanın yüzde 34.3’ü olan 13.1 milyar lira ‘diğerleri’ kalemi altında gizlendi. Gizleme 2018’in ilk 8 aylık döneminde de sürdü. İlk 8 aydaki 30.4 milyar liralık müteahhitlik giderinin yüzde 34.4’ü olan 10.4 milyar liralık bölümü ‘diğerleri’ adı altında gizlendi” ifadeleri kullanıldı.
Gazete ön sayfasının altındaki, “Muhbirler artacak” başlıklı haberinde ise, “AKP’nin trafik cezalarının artırılacağı gerekçesiyle TBMM Başkanlığı’na verdiği 50 maddelik torba yasa önerisinde, terörle mücadele kapsamında ödüllü muhbirliğin kapsamı genişletilirken, suçun ortaya çıkarılması veya delillerin ele geçirilmesine yardımcı olanlara da ödül verilebilmesi öngörülüyor. Kamu kurumlarında çalıştırılacak personel için yapılacak güvenlik soruşturmasında, yetkilendirilen personele bakanlıklar ile kamu kurum ve kuruluşlarının arşivlerinden bilgi ve belge, Cumhuriyet savcılıkları ve mahkemelerce yapılan soruşturma ve kovuşturma sonuçlarını alma yetkisi tanınıyor” ifadelerine yer verdi.

“200 bölüm boş kaldı”

Birgün gazetesi manşetindeki, “200 bölüm boş kaldı” başlıklı haberde, “Bina var, fakülte var, öğrenci ve akademisyen yok. Hemen her alanda olduğu üzere hükümetin plansız, programsız icraatları yüksek öğrenimde de kendisini çarpık şekilde gösteriyor. AKP hükümeti her kente üniversite yapmakla övünüp, bunu seçim yatırımına dönüştürürken, birçok üniversitede fakülte, bölüm ve yüksekokullar atıl durumda. Bayburt Üniversitesi, Giresun Üniversitesi, Mardin Artuklu Üniversitesi, Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi ve Dicle Üniversitesi’nde çok sayıda bölümde öğrenci ve akademisyen bulunmadığı için eğitim yapılamıyor. Akademisyen yetersizliği nedeniyle işlemeyen bölümler akıllara ihraç edilen binlerce akademisyeni getirdi” ifadelerini kullandı.

“Koşullar değişmedi, baskılar arttı”

Evrensel gazetesi manşetinde, “Koşullar değişmedi, baskılar arttı” başlıklı habere yer verdi. Haberde, “Tahtakurularının kaynadığı koğuşlar, iş cinayetleri, ödenmeyen ücretler… Bu koşulların düzeltilmesi talebiyle eylem yaptıkları için 34 işçinin tutuklandığı 3. Havalimanında işçileri isyan ettiren koşullar devam ediyor. Gazetemize konuşan işçiler, ‘Yemekler aynı, tahtakuruları ise kanımızı emmeye devam ediyor’ diye konuştu. Şantiye ve kamp alanında baskıların devam ettiğini belirten işçiler, ‘Polis ce jandarma herkesi servislerden indirip arıyor, kimlik soruyor’ dedi. Bir taraftan da yetiştirin baskısının arttığını ifade eden işçiler, ‘Bazı grupları sabahlatıyorlar. Mesaiye kalmayanı ise işten çıkarıyorlar’ dedi. İSİG Meclisi ise baskının iş cinayetlerini arttıracağı konusunda uyardı” ifadeleri yer aldı.  

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş
?

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design