Anasayfa / Medya izleme / “Değirmenin suyu cebimizden geliyor”

12 Ekim

“Değirmenin suyu cebimizden geliyor”

Cumhurbaşkanlığı bütçesindeki anormal artışı Birgün ve Cumhuriyet manşete taşıdı.


Birgün gazetesi manşetinde, “Değirmenin suyu cebimizden geliyor” başlıklı habere yer verdi. Haberde, “Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından onaylanan Orta Vadeli Mali Plan’a göre, Cumhurbaşkanlığı’nın bütçesinde rekor artış planlanıyor. Geçen yıl yayımlanan planda 1 milyar olarak öngörülen Cumhurbaşkanlığı 2019 bütçe ödeneği, 2.8 milyar TL olarak revize edildi. 2018 yılı ödenek toplamı 845 milyon lira olan Cumhurbaşkanlığı bütçesinde, yeni sistemle yürütme görevini üstlenen ve buna bağlı olarak binlerce kişinin istihdam edildiği Saray’ın harcamalarını karşılayabilmek için rekor bir artış öngörüldü. Ödenek tavanı 2 milyar 818 milyon lira olarak belirlenen Cumhurbaşkanlığı bütçesinden 2019 yılında personel giderleri için 278 milyon lira ayrıldı. Sosyal güvenlik primlerine 30.5 milyon lira, tedavi ve ilaç giderlerine 3 milyon lira, cari transferlere 401 milyon lira, inşaat harcamalarına 950 milyon lira, mal ve hizmet alımlarına 1.1 milyar lira harcama yapılması öngörüldü. 2020 bütçesi için 2 milyar 837 milyon, 2021 bütçesi için de 3 milyar 91 milyon lira tahmini yapıldı” ifadeleri kullanıldı.
Cumhuriyet habere manşetinde, “Saray’a çalışıyoruz” başlığıyla yer ayırdı ve “Geçen yıl yayımlanan planda, 2019 yılı için Cumhurbaşkanlığı’na 1 milyar 50 milyon lira ödenek verilmesi öngörülmüştü. Yeni planda 2019 için Cumhurbaşkanlığı ödeneği 2.8 milyar liraya çıkarıldı. Eski planda Cumhurbaşkanlığı’na 2020 yılı için 2.9 milyar lira ayrılırken, yeni planda 2020 için ayrılan ödenek 2.8 milyar lira oldu. Saray’ın 2021 yılı ödeneği ise 3 milyar 91 milyon liraya çıkacak. Cumhurbaşkanlığı’nın 2019 personel giderleri 137.2 milyon liradan, 278.6 milyon liraya çıkarıldı. Mal ve hizmet alım giderleri kapsamında tedavi ve ilaç giderleri için 3 milyon lira, ‘diğer’ giderler için de 1.1 milyar lira olmak üzere toplam 1 milyar 158 milyon 751 bin lira ödenek ayrıldı. ‘Diğer’ giderlerin ne olduğu ise açıklanmadı. Gelecek yıl Cumhurbaşkanlığı’nın cari transferleri 401 milyon lira, sermaye giderleri de 950 milyon lira olacak” dedi.
“Eğitimde çaresizliğin ‘hikayesi’ Montenegro”
Evrensel gazetesinin manşetinde, “Eğitimde çaresizliğin ‘hikayesi’ Montenegro” başlıklı haber yer aldı. Haberde, “Sosyal medya üzerinden 1 kişiye verileceği söylenen ‘Montenegro Bursu’nu alabilmek için yüz binlerce öğrenci Instagram’da 24 saat boyunca yarışı. Olay Cumhurbaşkanının, ‘Burs değil, kredi alın’ dediği öğrencilerin içinde bulunduğu çaresizliği gözler önüne serdi. Montenegro’nun Instagram hesabını 24 saat takip, hikaye ve paylaşım yapma karşılığı sadece 1 öğrenciye vereceği bin 200 TL’lik burs için öğrencilerin izdiham yaratmasını ekonomik krizin göstergesi olarak değerlendiren Adnan Menderes Üniversitesi öğrencileri şöyle dedi: Öğrenim kredimiz sadece yüzde 6 artarken her şeye yüzde 35 zam geldi, geçinmekte zorlanıyoruz. Öğrenciler, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın akademik yıl açılışındaki, ‘Üniversiteliler hep burs istiyor. Kredi niye istemiyorsun’ sözlerine de cevap verdi: ‘Mezun olduktan sonra iş garantimiz var mı ki kredi alalım. Daha mezun olmadan krediyi nasıl geri ödeyeceğim telaşına düşüyoruz. Üstelik mezun olduktan sonra ödeyemeyince de borcumuza faiz işliyor’” ifadelerine yer verildi.    

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş
?

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design