Anasayfa / Medya izleme / “Girer girmez boğdular”

22 Ekim

“Girer girmez boğdular”

Hürriyet gazetesi yazarı Abdülkadir Selvi’nin Cemal Kaşıkçı’nın öldürülmesiyle ilgili iddiası gündemde öne çıktı.

Hürriyet gazetesi manşetinde, “Girer girmez boğdular” başlıklı habere yer verdi. Haberde, “Cemal Kaşıkçı 2 Ekim Salı günü saat 13.14’te Suudi Arabistan’ın İstanbul Başkonsolosluğu’ndan içeriye giriyor. Doğrudan Başkonsolos Muhammed el Uteybi’nin makamına alınıyor. Herhangi bir sorguya dahi gerek duyulmadan Suudi Arabistan’dan gelen infaz timi tarafından boğularak öldürülüyor. Boğma işlemi 7-8 dakika sürüyor. Kaşıkçı’nın cep telefonu ile kolundaki akıllı saati Apple Watch’un eşleştiği bilindiği için çalıştırılmak isteniyor. Bunun için önce parmağı kesilip parmak izinden açılmaya çalışılıyor. Ama başarılı olamıyorlar. Suudilerin açıkladığı şekilde bir arbede veya sorgulama yaşanmıyor. İnfaz timinin kendisini etkisiz hale getirmeye çalıştığı sırada Kaşıkçı, doğal bir refleks olarak direnmeye çalışıyor. Bir poşet ya da ipi andıran plastik bir malzeme ile boğuluyor. Sonra vahşetin ikinci bölümüne geçiyorlar. Adli tıp kurumu başkanı Al Tubaigy, müzik açıp cesedi 15 parçaya ayırıyor. Bunların hepsi başkonsolosun makamında gerçekleşiyor. Kaşıkçı’nın öldürülme anına ait ses kayıtları da o anda yaşanan vahşeti kaydediyor” ifadeleri yer aldı.

“MEB’in Ensar ısrarı”

Cumhuriyet gazetesi manşetinde, “MEB’in Ensar ısrarı” başlıklı habere yer verdi. Haberde, “MEB, önceki gün düzenlenen ‘Türkiye Değer Ödülleri Türkiye Finali ve Ödül Töreni’nde, ismini, yine Ensar Vakfı ile yan yana getirdi. Türkiye Değer Ödülleri kapsamında yapılan yarışma, ‘sabır’ teması ile kurgulandı. Yarışmada, Türkiye birincilerine 6 bin, ikincilere 5 bin, üçüncülere de 4 bin lira ‘Ensar Bursu’, öğrencisini aday gösteren öğretmene de öğrencisinin ödül alması durumunda 4 bin lira ‘Teşvik Ödülü’ verildi. MEB, ücretlerini de karşılamak üzere Ensar Vakfı ile ‘Çeşitli Eğitim, Seminer ve Sosyal Etkinlikler Düzenlenmesine Dair İşbirliği Protokolü’ imzalamış, Eğitim Sen’in açtığı dava üzerine de Danıştay 8. Dairesi, yürütmenin durdurulmasına karar vermişti. Yarışma için illere talimat gönderen Bakanlık, ‘değerlerimizin yaşatılması, öğrencilerimizle buluşturulması, okullarımızdan başlamak üzere tüm toplum ve insanlığa yayılması’ ifadeleriyle Ensar Vakfı tanıtımını yaptı. MEB’in verdiği talimatla; il milli eğitim müdürlükleri ve okul müdürleri ile yapılan toplantılarda, yarışma ve ödül projesi gündeme getirildi. Okullarda da tanıtım afiş ve broşürleri dağıtıldı” ifadeleri kullanıldı.

Gazete manşetin altındaki, “İstanbul sürprizi” başlıklı haberinde ise, “CHP’de 31 Mart 2019 tarihinde yapılacak yerel seçimlerle ilgili aday adaylığı başvuruları bir hafta uzatılırken, kulislerde pek çok isim konuşuluyor. Mevcut pek çok belediye başkanıyla yola devam edileceği belirtilirken; İstanbul, İzmir ve Ankara gibi tartışmalı pek çok kentte adayların açıklanmasının aralık ayında olabileceği konuşuluyor. Aday adaylığı başvurularının 26 Ekim’e uzatılmasına karşın 24 Ekim’de yapılacak Parti Meclisi (PM) toplantısında ilk adayların belirlenmesi bekleniyor. Kulislerde yola devam etme eğilimi öne çıkan bazı CHP’li belediye başkanlarının isimlerinin de erkenden açıklanabileceği kaydediliyor. PM toplantısında yaklaşık 200 adayın belirleneceği konuşulurken, söz konusu adayların daha çok ilçe belediyeleri ve üzerinde tam mutabakat sağlanan isimlerden oluşacağı da vurgulanıyor” ifadelerine yer verdi.

“Erkek evlenebilsin diye kadını yoksullaştıracaklar”

Birgün gazetesinin manşetinde, “Erkek evlenebilsin diye kadını yoksullaştıracaklar” başlıklı haber yer aldı. Haberde, “TBMM Başkanı Binali Yıldırım, kadınların daha fazla maddi imkâna sahip olmasının boşanmış erkeklerin evlenecek kadın bulamamalarına yol açtığını ifade ederek, ‘Dolayısıyla sosyal devletin de ölçüsünü, ayarını yerinde tutmakta fayda var’ dedi. Çeşitli ziyaretler gerçekleştirmek üzere memleketi Erzincan’a giden Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı Binali Yıldırım, Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi Prof. Dr. Erdoğan Büyükkasap Kongre Merkezi’nde düzenlenen, ‘2023 Vizyonunda Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezlerinin Rolü’ çalıştayında konuştu. Yıldırım, devletin verdiği sosyal yardımlara ilişkin açıklamasında partisinin hem ekonomik hem de politik karakterine ilişkin ipuçları verdi. Ekonomik krizin yükünü halkın sırtına yıkmaya çalışan Saray hükümetiyle paralel çizgide konuşan Meclis Başkanı, Türkiye’de sosyal yardımların 2002’de 3.1 milyar, bugün ise 52 milyar lira olduğunu söyledi. Yıldırım, kriz koşullarında gelir seviyesi düşük yurttaşlara verilen yardımların kesilmesi yönündeki düşüncesini de, toplumsal yaşamda kadını ikincil plana koyan bir hikâye anlatarak açıkladı: ‘Önceki ziyaretlerden birinde yaşlı bir amca geldi, hanımı vefat etmiş evlenecek, bir türlü evlenemiyor, beni evlendir dedi. Hanımlara para veriyorsunuz kimse yüzümüze bakmıyor, evlenemiyoruz dedi. Dolayısıyla sosyal devletin de ölçüsünü, ayarını yerinde tutmakta fayda var’” ifadeleri kullanıldı.

Haber Evrensel gazetesinde manşetin yanında, “Yıldırım’dan yeni ‘sosyal devlet’ tanımı” başlığıyla yer buldu: “Erzincan’da konuşan TBMM Başkanı Binali Yıldırım, ‘Önceki ziyaretlerden birinde yaşlı bir amca geldi, hanımı vefat etmiş evlenecek, bir türlü evlenemiyor, beni evlendir dedi. Hanımlara para veriyorsunuz, kimse yüzümüze bakmıyor, evlenemiyoruz dedi. Dolayısıyla sosyal devletin de ölçüsünü, ayarını yerinde tutmakta fayda var’ dedi.”  
 

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş
?

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design