Anasayfa / Medya izleme / “Sağlık sistemi eldivene muhtaç”

23 Ekim

“Sağlık sistemi eldivene muhtaç”

Birgün gazetesinin manşeti giderek büyüyen tehlikeyi gözler önüne serdi.

Birgün gazetesinin manşetinde, “Sağlık sistemi eldivene muhtaç” başlıklı haber yer aldı. Haberde, “Dolar kurunda yaşanan artış sebebiyle ameliyatların aksadığı haberleri Sağlık Bakanlığı tarafından yalanlanırken, Karadeniz Teknik Üniversitesi Tıp Fakültesi Farabi Hastanesi’nden gelen haber yaşanan son durumu ortaya koydu. Ameliyat olacak hastaların yakınlarından solunum devresi ve eldiven istendiği ortaya çıktı. Karadeniz Teknik Üniversitesi Tıp Fakültesi Farabi Hastanesi Başhekimliği olaya ilişkin açıklama yapmaktan kaçındı. CHP Trabzon Milletvekili Ahmet Kaya konuya ilişkin soru üzerine ‘AKP Hükümeti sağlık alanında ‘devrim’ yaptığını iddia etse de insanlar parası kadar sağlık hizmeti alabiliyor’ dedi. Ödenek sıkıntısı nedeniyle üniversite hastanelerinin çok ciddi bir kriz yaşadığına değinen Kaya, şunları söyledi: ‘Üniversite hastanelerinde medikal cihazların yıllık bakımları dahi yapılamıyor. Farabi Hastanesi’ni en son ziyaret ettiğimde onkoloji bölümünün asansörlerin ‘kırmızı etiketli’ olması dikkatimi çekti. Bu asansörlerin kullanılmaması gerektiğine ilişkin yetkililerle görüştüğümde, asansörlerin bakımı yaptıracak para olmadığı söylendi. Üniversite hastanelerinin durumu içler acısı.’ Dolar kurundaki yükseliş sonrası birçok hastanede ameliyatların yapılamadığına ilişkin haberler gündeme gelmişti. Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde 10 cerrahi bölüm başkanlığına giden yazıda, ‘hayati öneme haiz işlemler’ dışındakilerin ertelenmesi istenmişti. Hastane yönetimi ise bu iddiaları reddetmişti” ifadeleri kullanıldı.

“İşsizlik ve güvencesizlik kıskacında”

Evrensel gazetesi manşetinde, “İşsizlik ve güvencesizlik kıskacında” başlıklı habere yer verdi. Haberde, “Ataması yapılmayan sınıf öğretmeni Ersin Turhan'ın intiharı, yeniden dikkatleri ataması bekleyen öğretmenlere çevirdi. AKP'nin iktidara gelmesinden bu yana geçen 16 yılda, 54 öğretmen atama beklerken yaşadıkları maddi zorluklar ve psikolojik baskılar nedeniyle intihar etti. Milli Eğitim Bakanlığı'nın açıkladığı verilere göre 117 bin öğretmen açığı bulunurken, ataması yapılmayan öğretmenlerin sayısı ise 438 bine ulaşmış durumda. Aktif olarak eğitim fakültelerinde ve fen-edebiyat fakültelerindeki öğrencileri de eklediğimizde bu sayı 1 milyonu aşıyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıkladığı 100 Günlük Eylem Planı'nda 20 bin sözleşmeli öğretmen atanacağının duyurulmasının ardından ise gözler yeniden hükümete çevrildi. 117 bin öğretmen açığına karşın 20 bin atamanın yetersiz olduğunu belirten öğretmenler, ücretli öğretmenliğin ise mevsimlik işçilikten farksız olduğunu söyledi. Eğitim Sen Genel Örgütlenme Sekreteri İsmail  Sağdıç da 15 Temmuz'dan bu yana kadrolu değil sözleşmeli atamaların yapılmasını eleştirerek, ataması yapılmayan öğretmenlerin bir araya gelmesi gerektiğini dile getirdi. Ataması yapılmayan bir öğretmen, 20 bin atamasının yapılacak olmasının sorunlarını çözmeyeceğini söyledi. Ataması yapılmayan öğretmenlerin özel okullarda iş aradıklarını anlatan öğretmen, ‘Deneyimsiz olduğumuz gerekçesiyle, tecrübesizlikle itham edilerek açlık sınırının altında olan asgari ücretle, mesai saatlerinin dışında da çalışmaya zorlanıyoruz’ dedi. Maddi güçlüklerin yanında ailelerinden ve çevrelerinden "Madem mesleğini yapmayacaktın niye onca sene okudun?" diye baskı gördüklerini dile getiren öğretmen, intihar vakalarının bir sebebinin de bu durum olabileceğine dikkat çekti” ifadeleri yer aldı.

“Vicdansız zam”

Cumhuriyet gazetesi manşetin altındaki, “Vicdansız zam” başlıklı haberinde, “Büyük kentlerde okumanın faturası yüzde 16.2 ağırlaştı. Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı eğitim kurumlarının pansiyon ücretleri yeni yıl için 2 bin 900 liradan 3 bin 370 liraya yükseltildi. Mesleki ve teknik okul pansiyonları da 3 bin 780 liraya yükseldi” dedi.

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş
?

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design