Anasayfa / Medya izleme / “Kendilerine kepçeyle, vatandaşa kaşıkla”

25 Ekim

“Kendilerine kepçeyle, vatandaşa kaşıkla”

Sözcü gazetesinin manşeti günün öne çıkan haberi oldu.

Sözcü gazetesinin manşeti günün öne çıkan haberi oldu.

Sözcü gazetesi manşetinde, “Kendilerine kepçeyle, vatandaşa kaşıkla” başlıklı habere yer verdi. Haberde, “Kurdaki artış çarşı-pazara zam olarak yansırken enflasyon rekor üzerine rekor kırdı. İşçi, memur ve emeklinin maaşı kuşa döndü. Evlerde tencere kaynamıyor, ay sonu gelmiyor. Borç ise gırtlağa kadar. Dar gelirli milyonlar yılbaşında iyi bir zam bekliyor ama iktidarın pek niyeti yok. Memur ve emekliye yılın ilk 6 ayı yüzde 4, ikinci 6 ayı için ise yüzde 5 zam düşünülüyor. Enflasyon farkı da eklenecek. Millete kaşıkla verilen maaş zammı, devleti yönetenlere kepçeyle verildi. Onların zam oranı yıllık yüzde 26 olarak belirlendi. Örneğin emekli eski başbakanın 17 bin 600 olan maaşı 22 bin 300 liraya çıkacak” ifadeleri kullanıldı.

“Ne var ne yok sattılar”

Cumhuriyet gazetesi ön sayfasının altındaki, “Ne var ne yok sattılar” başlıklı haberinde, “Son 16 yılda kamu mallarının satışında rekor kırıldı. 2019 bütçesi ile birlikte şimdiye kadar satılan kamu mallarının son bilançosu da belli oldu. Türkiye tarihinde gerçekleştirilen toplam 69.9 milyar dolarlık özelleştirmenin 61.7 milyar doları AKP döneminde yapıldı. Bütçe gerekçesinde AKP’nin iktidarda olduğu 2003 sonrasında özelleştirme uygulamalarının hızlandırıldığı belirtilirken bununla da övünüldü. AKP daha önce iptal edilen köprü ve otoyolların satışında da kararlı. Santraller, limanlar, fabrikaların ardından otoyol ve köprülerin de satılacağı belirtildi. TBMM’ye sunulan 2019 bütçe gerekçesinde özelleştirme hedeflerine de yer verildi. Gerekçede, AKP’nin iktidara geldiği 2002 sonrasında kamu mallarının satışının hızlandığı, “Özellikle 2003 yılının başından itibaren ülkemizde özelleştirme uygulamaları hızlandırılmıştır” denilerek kabul edildi. Yerli ve yabancı yatırımcıların özelleştirme projelerine artan ilgisinin Türkiye ekonomisine duyulan güvenin en önemli göstergelerinden biri haline geldiği savunulan bütçe gerekçesinde, özelleştirmelerin bundan sonra da sürdürüleceği kaydedildi” ifadelerine yer verdi.  

Gazete manşetindeki, “İttifak oyunları hayalleri yıktı” başlıklı haberinde ise, “İYİ Parti’nin, emeklilikte yaşa takılanlara yönelik araştırma önergesinin Meclis Genel Kurulu’nda gündeme alınması için verdiği öneri MHP ve muhalefet partilerinin oylarıyla kabul edildi. AKP bir oylamada ilk kez azınlığa düştü ancak destek yine Bahçeli’den geldi. Seçim öncesi yaşa takılanlara söz veren Bahçeli, kendisine danışmadan hareket eden Grup Başkanvekili Erhan Usta’yı görevden aldı. EYT Araştırma Komisyonu kurulması bu kez AKP’liler ve 1 saat sonra karar değiştiren MHP’lilerin oylarıyla reddedildi” ifadelerini kullandı.  
 

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş
?

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design