Anasayfa / Medya izleme / “Hayaldi hayal kaldı”

30 Ekim

“Hayaldi hayal kaldı”

Gazetelerin manşetinde havalimanı açılışı ve Cumhuriyet kutlamaları yer alırken, Birgün ve Evrensel gazetelerinin manşeti öne çıktı.

Birgün gazetesi manşetinde, “Hayaldi hayal kaldı” başlıklı habere yer verdi. Haberde, “AKP’nin Malazgirt Savaşı’nın bininci yıl dönümü olan ‘2071’ yılına kadar İstanbul’un su sorununu çözmesi iddiasıyla inşa ettiği baraj, fiyaskoya döndü. Dört buçuk yıldır inşaat aşamasında olan Büyük Melen Barajı’nda sona bir türlü gelinemedi. Sık sık barajın ‘yakında’ açılacağı söylense de onarım gereken projede en az bir baraj yapımı kadar bütçeye daha ihtiyaç olduğu bildirdi. Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı seçildiği 1994 yılında İSKİ İstanbul Master Planı ile ortaya çıkan proje, kamulaştırma bedeliyle birlikte 1 buçuk milyar TL harcanmasına karşın henüz ‘vaat’ten öteye gidemedi. Devlet Su İşleri (DSİ) tarafından projesi çizilen ve Melen Çayı üzerinde yükselen baraj tamamlandığında, İstanbul’un yıllık ihtiyacının yüzde 75’ine denk gelen 1 milyar 77 milyon metreküp su temin edileceği iddia edildi. İstanbul’a 170 kilometre uzaklıkta bulunan Melen Çayı, Düzce ovası Kuzey Anadolu Fayı üzerinde bulunan tektonik bir ova olması nedeniyle eleştirilerin odağı haline geldi. Güven vermeyen ancak itirazlara karşın 2014 yılında yapımına başlanan Büyük Melen Barajı’nın açılışı dört kez ertelendi. Proje inşaatı başladığında ise barajın iki yıl içerisinde tamamlanacağı ve hizmete geçeceği iddia edilmişti. Edinilen bilgiye göre, barajın yapılacağı alanın zemininde büyük problemler var. Zeminin baraj yapımı için fazla yumuşak olmasına yönelik uyarıları dikkate almayan Hükümet, DSİ aracılığıyla aldığı kararlarla inşaatı büyük oranda tamamladı. İstanbul’un içme suyunu karşılaması için son aşama olan barajın su tutma işlemine ise geçilemedi. Zeminde iyileştirme çalışmaları yapılmadığı için barajın gövdesinde çatlaklar oluştuğu bildirildi” ifadeleri kullanıldı.

“‘Cumhuriyet için bağımsız yargı!’”

Evrensel gazetesinin manşetinde, “‘Cumhuriyet için bağımsız yargı!’” başlıklı haber yer aldı. Haberde, “29 Ekim törenine İzmir Valiliği tarafından sınırlı sayıda katılmaları istenen İzmir Barosu üyesi avukatlar, engellemelere rağmen törene kitlesel katıldı. Sınırlamanın, cumhuriyeti kuran halka saygısızlık olduğunu ifade eden avukatlar, ‘Cumhuriyet için bağımsız yargı, bağımsız yargı için cumhuriyet’ sloganıyla yürüdü. İzmir Tabip Odası üyesi hekimler ve TMMOB üyesi mimar ve mühendisler de avukatlara destek verdi” ifadelerine yer verildi.
 
 

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş
?

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design