Anasayfa / Medya izleme / “Mücadele sanal, pahalılık gerçek”

01 Kasım

“Mücadele sanal, pahalılık gerçek”

Merkez Bankası’nın korkutan enflasyon tahmini yandaşlardan yalnızca Hürriyet gazetesinde yer bulabildi.Merkez Bankası yıl sonu enflasyon tahminini yüzde 13’ten yüzde 23.5’e yükseltti.

Evrensel gazetesi manşetten verdiği habere, “Mücadele sanal, pahalılık gerçek” başlığını attı ve “Merkez Bankası'nın yıl sonu enflasyon tahmini, Temmuz ayındaki yüzde 13.4'ten yüzde 23.5'e yükseldi. Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya'nın açıkladığı, yılın son Enflasyon Raporu'nda, 2019 yılı sonu tüketici fiyatları endeksi (TÜFE) tahmini yüzde 9.3 düzeyinden yüzde 15.2'ye, 2020 yılı sonu TÜFE tahmini de yüzde 6.7'den yüzde 9.3'e yükseltildi. Raporda, 2018 sonunda gıda enflasyonu tahmini de yüzde 13 düzeyinden yüzde 29.5 düzeyine yükseltildi” dedi.

Birgün gazetesi habere manşetinde, “Merkezkaç” başlığıyla yer verdi ve “Ekim ayında enflasyon düşecek öngörüsü Merkez Bankası tarafından kabul görmedi. Bir önceki enflasyon tahmini 2018 enflasyon tahminine göre yüzde 10,1’lik artış göstermekte. 2019 yılında da Türkiye’yi yüksek enflasyon bekliyor. Merkez Bankası Başkanı Çetinkaya’nın açıkladığı yılın 4. enflasyon raporunda 2018 yılsonu enflasyonu yüzde 23,5 olarak öngörülüyor. Bunun iki anlamı var; birincisi Son 12 ayın tüketici enflasyonu yüzde 24,5’tu. Bunun yüzde 23,5’a düşeceğini tahmin ediyor ama buradan şöyle bir sonuç çıkıyor. 2017’nin son 3 ayında fiyat artışları ekim-aralık ayında yüzde 4,3’tü. Şu günkü yüzde 24,5’un, yüzde 23,5’a düşmesi 2018’in son çeyreğinde yüzde 3,3’lük fiyat artışı beklendiğini gösteriyor. Bunun diğer yorumu Ekim ayında enflasyon düşecek yılın sonrasında enflasyon hızla düşecek öngörüsünün en azından MB tarafından paylaşılmadığıdır. Ekim ayı enflasyon rakamını henüz bilemiyoruz. Eksi bile açıklanabilir. Ancak MB’nin ekim-kasım-aralık aylarını içeren 3 aylık dönemde enflasyonun yüzde 3,3 olacağını söylüyor. MB’nin bir önceki enflasyon tahmini 2018 tahminine göre yüzde 10.1’lik bir artış göstermiş durumda. 2019 için ise yüzde 15,9 öngörülüyor. Kısaca enflasyonun 2019’da da hız kesmeyeceği tahmin edilmiş oluyor. Önemli diğer bir nokta 2018 yılı gıda enflasyonun MB’nin yüzde 29,5 civarında olacağını tahmin edilmesidir. Dar gelirli yurttaşlarımızın harcama sepetleri içerisinde gıdanın ağırlığının çok yüksek olduğunu biliyoruz. Bu nedenle yoksullar açısından enflasyonun daha da yüksek olduğuna yönelik değerlendirmelerimizi bir şekilde MB doğrulamış oluyor” ifadelerini kullandı.

Cumhuriyet gazetesi manşetin altında, “Ekonomide dalgalı seyir” başlığıyla verdiği haberde, “Sert daralma yaşanan ekonomide Merkez Bankası, yeni öngörüsüyle Bakan Albayrak tarafından açıklanan verilere güvenmediğini ortaya koydu. Bakan’ın yüzde 20.8 açıkladığı yılsonu enflasyon hedefini yüzde 23.5 olarak tahmin etti. Öte yandan Bakan, bol keseden vergi indirdi. Beyaz eşyada ÖTV’yi sıfırladı” dedi.
Sözcü gazetesi habere ön sayfasının altında, “Merkez’in enflasyon tahmini %23.5” başlığıyla yer ayırdı ve “Kurdaki artış Merkez Bankası’nın yıl sonu enflasyon tahminini %13’ten %23.5’e yükseltti. Halkın enflasyonu ise yüze 49’u buldu” ifadelerine yer verdi.
Hürriyet gazetesi birinci sayfasının altından, “Enflasyonda yıl sonu hedefi 23.5” başlığıyla verdiği haberde, “Merkez Bankası 2018 yılına yönelik enflasyon tahminini dün 23.5’e yükseltti” ifadelerini kullandı.

“Para yandaşa aktı”

Cumhuriyet gazetesinin manşetinde, “Para yandaşa aktı” başlıklı haber yer aldı. Haberde, “Sayıştay, belediyelerin 2017 denetim raporlarını yayınladı. İstanbul ve Ankara Büyükşehir Belediyeleri denetim raporlarında çok sayıda mevuzata aykırı uygulama tespit edildi. Raporlara göre, belediyelere ait yerler ihalesiz olarak üçüncü kişilere verilmiş. İstanbul’da 2 bin 738 taşınmazın ecrimisil karşılığı idare edildiği, yasaya aykırı olarak ecrimisilin ‘kira niteliğine büründürülerek geleceğe ilişkin olarak taşınmazın işgaline süreklilik kazandırıldığı’ vurgulandı. AKP’li Ankara Büyükşehir Belediyesi denetim raporunda ‘denetim görüşünün dayanakları’ ile ‘denetim görüşünü etkilemeyen tespit ve değerlendirmeler’ kapsamında toplam 17 bulgu yer aldı” ifadelerine yer verildi.
“Barışa düşman, intihal teze danışman”
Evrensel gazetesi sürmanşetinde, “Barışa düşman, intihal teze danışman” başlıklı habere yer verdi. Haberde, “İntihal vakalarının sıklıkla gündeme geldiği bu günlerde bir intihal vakası da Konya Necmettin Erbakan Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Yüksek Lisans Programında yaşandı. Danışmanlığı Rektör Yardımcısı ve Siyaset Bilimi Kamu Yönetimi bölüm üyesi Prof. Önder Kutlu tarafından yapılan ‘Türkiye’de Anayasalar ve Anayasa Yapım Süreçleri’ isimli tez intihal dolu. Mehmet Yavuz’a ait 2017 tarihli bir master tezinin sadece içendekiler kısmı değiştirilerek, 2014 yılında İstanbul Üniversitesi’nde Ömer Temel tarafından ‘Türkiye’de Anayasa Yapım Süreçleri ve Demokratik Anayasa Yapımı’ başlığıyla hazırlanan bir tezden birebir kopyalanarak yapıldığı anlaşıldı. Orijinal olan ‘Türkiye’de Anayasa Yapım Süreçleri ve Demokratik Anayasa Yapımı’ isimli tezle intihal tezin önsöz ve sonuç bölümlerinin dahi aynı olduğu fark ediliyor. Sadece içindekiler kısmının değiştirildiği tezde bazı küçük değişiklikler ve eklemeler dışında herhangi bir çaba sarf edilmemiş. Akademik yayın etiği koşullarının sağlanması zorunluluğu nedeniyle tezlerin akademik intihal programları ile kontrol edilerek tez savunmasına alınmalarına rağmen bu tezin yüksek benzerlik oranı ve intihale rağmen jüri tarafından nasıl kabul edildiği ise merak konusu. Tezlerdeki etik ihlali kontrol görevi ise tez danışmanına ait. Söz konusu üniversitenin lisansüstü yönetmeliğinin 17. maddesine göre de tez danışmanı bu görevle sorumlu tutulmuş. İntihal tezin danışmanı Prof. Dr. Önder Kutlu ise, YÖK’ün tez merkezinde de yayınlanan teze ilişkin görevini yerine getirme hususunda göstermediği ilgiyi ihraç edilen barış akademisyenlerine göstermiş. Yenihaberden.com internet sitesinde 14 Ocak 2016 tarihinde ‘Düşünce özgürlüğünün sınırları’ başlığıyla yayınlanan köşe yazısında nefret söyleminde bulunmuş” ifadeleri yer aldı.

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş
?

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design