Anasayfa / Medya izleme / Telefonla uyuşturucu baronunu tahliye ettiren AKP’li kim?

02 Kasım

Telefonla uyuşturucu baronunu tahliye ettiren AKP’li kim?

Günün öne çıkan haberi Sözcü gazetesinin manşetinde yer aldı.

Sözcü gazetesinin manşetinde, “Hakime telefon edip uyuşturucu baronunu tahliye ettiren AKP’li kim?” başlıklı haber yer aldı. Haberde, “Habertürk yazarı Fatih Altaylı dünkü köşesinde uyuşturucu baronu Zindaşti’yi bırakan hakimi kaleme aldı. Altaylı, İstanbul 5. Sulh Ceza Hakimi C.Ö’nün Zindaşti’yi aniden tahliye ettiğini ve hakkında soruşturma açıldığını yazdı. Altaylı şunları aktardı: ‘Hakim ifadesinde; iktidar partisinden eski bir milletvekili sürekli arıyordu. Bu şahsın tahliye edilmesi baskısında bulundu. Devletin bu konuda duyarlılığı olduğunu belirtti.’ Şimdi herkes bu AKP’liyi merak ediyor” ifadelerine yer verildi.  
Cumhuriyet gazetesi habere ön sayfasının altında, “‘Hatırlı’ AKP’li kim?” başlığıyla yer ayırdı ve “Eski bir AKP’li vekilin 19 Ekim’de serbest bırakılan İranlı uyuşturucu baronu Zindaşti için devreye girdiği iddiası tartışma yarattı. CHP’li Özel, ‘Acaba bugüne kadar kaç hakime baskı yaptılar’ tepkisini gösterdi. Burhan Kuzu ‘hatırlı kişinin’ kendisi olduğu iddiasını reddederken, tahliye kararını veren hakimin görev yeri değiştirildi” dedi.  
“Kadrolaşma otobanı”
Evrensel gazetesi manşetinde, “Kadrolaşma otobanı” başlıklı habere yer verdi. Haberde, “Yüzbinlerce kişi memur olma umuduyla KPSS’de ter dökerken, AKP’li belediyeler yandaşlara sınavsız memuriyet düzeni kurmuş. Sayıştay’ın 2017 denetim raporuna göre, Sincan Belediyesi istisnai sayılan sınavsız özel kalem müdürü ataması yoluyla 7 personelden 6’sını çeşitli görevlere veya diğer kurumlara naklen atamış. Sayıştay’ın, Sincan Belediyesi’nin 2017 yılına ait denetim raporunda, istinai memuriyet kadrosu olan özel kalem müdürlüğüne atanan kişilerin, bir süre sonra sınavla girilebilecek memur kadrolarına naklen atandıklarını tespit etti. Son yıllarda özel kalem müdürlüğü kadrolarının amacı dışında kullanıldığı belirtilen raporda, genel olarak boş tutulan bu kadroların bazı şahıslara memuriyet statüsü kazandırılmak veya ilgili idarecinin izniyle diğer kurumlara naklen atamaları yapılması için kullanıldığına dikkat çekti. Raporda, ‘Sincan Belediyesi 2017 yılı hesabına ilişkin yapılan incelemede, kurumun son 4 yıl içerisinde toplam 7 personelden 6’sının özel kalem müdürlüğü kadrosuna açıktan atandıktan sonra çeşitli görevlere veya diğer kurumlara naklen atamasının yapıldığı, bu atamalarda öncelikle kurumda çalışan memurlardan ya da diğer kamu kurum ve kuruluşlarından çalışan memurlardan olması gerekliliğine uyulmadığı, bir seçim dönemi boyunca çalıştırılması esasına riayet edilmeyerek bu kadronun memuriyete sınavsız atama yolu olarak kullanılır hale geldiği, bu suretle kanun önünde eşitlik, kamu görevine girmede eşitlik ve liyakat ilkesine aykırı bir durumun oluştuğu tespit edilmiştir’ denildi” ifadeleri kullanıldı.
“Benzini içtiniz mi?”
Birgün gazetesinin manşetinde, “Benzini içtiniz mi?” başlıklı haber yer aldı. Haberde, “Sayıştay, İSKİ’ye ait binek araçların, 100 km’de ortalama 4-5 lt benzin tüketmesi gerekirken 63 lt tükettiğini saptadı. Yolcu başına düşen tüketim üzerinden hesaplanırsa, araçlar yolcu uçağından 5 kat daha fazla yakıyor. Sayıştay’ın İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi’ne (İSKİ) ilişkin 2017 Denetim Raporu, kurumdaki ‘gelişigüzel’ yönetimi gözler önüne serdi. Kuruma ilişkin raporda, 100 km’de ortalama 4-5 km yakıt tüketmesi gereken Renault Clio tipi aracın, görünürde 63 lt’yi aşan yakıt tüketimi gerçekleştirdiği saptandı. Yani 175 yolcu kapasiteli bir uçak, 100 km’de kişi başına 2,57 lt yakıt tüketirken, yolcu kapasitesi 5 olan İSKİ’ye ait Clio, aynı mesafede kişi başına 5 kat fazla, yani 12,6 lt benzin tüketiyor. Sayıştay, gerçekleşmesi mümkün olmayan bu durumun incelenmesi gerektiğinin altını çizdi” ifadelerine yer verildi.
“Gel de 500’e gir”
Cumhuriyet gazetesi manşetindeki, “Gel de 500’e gir” başlıklı haberinde, “CHP’nin hazırladığı ‘Eğitim Bütçesi Raporu’nda eğitime ayrılan bütçe oranının son dört yıldır gerilediği, eğitim yatırımlarının ise AKP iktidarında yarı yarıya azaldığı tespiti yapıldı. CHP Grup Başkanvekili Engin Altay tarafından hazırlanan ‘Eğitim Bütçesi Raporu’nda önemli tespitler yer aldı. MEB , YÖK, ÖSYM bütçeleri toplamı 2019 yılı için 157 milyar 376 milyon 998 bin lira olarak öngörüldü. Eğitime ayrılan bütçenin artırıldığı söylense de; eğitim bütçesinin merkezi toplam içindeki payı son dört yılda git gide düşüş gösterdi. 2016’da 19.24 olan pay, 2017’de 18.98, 2018’de 17.66, 2019’da 16.41’e geriledi.  MEB bütçesinin yüzde 72’si personel giderleri, yüzde 11’i sosyal güvenlik devlet primi giderleri olmak üzere toplamda yüzde 83’ü doğrudan doğruya personel harcamaları için kullanıldı. Geçen yıl yüzde 80 pay ayrılan personel giderlerine, 2019 yılında yüzde 83 pay ayrılması öngörüldü. Eğitim bütçesi yıllar içinde rakamsal olarak artıyor gibi görünse de personel giderlerinin bütçenin yüzde 83’ünü kapsaması, eşit eğitim imkânına erişmeyi engelleyecek önemli bir faktör olarak ortaya çıktı.  AKP iktidarı döneminde, yatırıma ayrılan pay, sürekli azalma eğilimi gösterdi. AKP’nin iktidara geldiği 2002’de MEB bütçesinden eğitim yatırımlarına ayrılan pay yüzde 17.18 iken, 2019 yılında bu oran yüzde 4.88’lere kadar geriledi. Son 16 yılda özel okullara sürekli destek verilirken devlet okulları kendi sorunları ile baş başa bırakıldı. 2002’de Merkezi Yönetim Bütçesi Yatırım Ödeneği’nden MEB yatırımlarına yüzde 22.34 pay ayrılırken, 2018’de öngörülen bu oran yüzde 10.21’lere geriledi. Böylelikle, MEB yatırım ödeneği düzenli olarak azaltıldı. MEB yatırım bütçe ödeneğinde rakamsal bir artışa vurgu yapılsa da gerçekte MEB yatırımlarına ayrılan pay, 2002’den bu yana yarı yarıya azalmış oldu” ifadelerine yer verdi.
 

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş
?

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design