Anasayfa / Medya izleme / “Algı değil gerçek: Enflasyonda rekor”

06 Kasım

“Algı değil gerçek: Enflasyonda rekor”

Enflasyon rakamları yine belli başlı gazetelerde yer bulurken, Star ve Akşam Bakan Albayrak’ın konuyla ilgili yeni “tahminleri”ne yer verdi.

Ekim ayında düşeceği müjdelenen enflasyon son 15 yılın zirvesine çıktı.

Evrensel gazetesi manşetindeki habere, “Enflasyon 15 yılın zirvesini gördü!” başlığını attı ve “Firmalar ‘topyekun mücadele’ yarışına girmiş, İçişleri Bakanlığı valiliklere talimatı vermiş, Bakan ‘Ekimde düşecek’ demişti. Bunlara rağmen enflasyon artarak yüzde 25’i aştı! Hükümetin yıl sonu için yüzde 20.8’lik tahmini şimdiden çöktü. Merkez Bankası’nın yüzde 23.5’lik tahmini bile iyimser kaldı” dedi.

Birgün gazetesi habere manşetinde, “Algı değil gerçek: Enflasyonda rekor” başlığıyla yer verdi ve “TÜİK ekim ayı enflasyon verilerini açıkladı. Buna göre TÜFE beklenenin üzerinde bir artışla ekim ayında yüzde 2.67 arttı. Böylece yıllık enflasyon yüzde 25.24’ü görmüş oldu ve rekor tazeledi. TÜİK’in açıkladığı verilere göre enflasyon sepetini oluşturan mal ve hizmet gruplarında en yüksek artış aylık yüzde 12,74 ile giyim ve ayakkabı sektöründe gerçekleşti. Buna karşılık düşüş gösteren tek grup ulaştırma oldu. TÜİK’e göre, ulaştırma mal grubunda aylık yüzde 0,85’lik düşüş yaşandı. Yıllık en yüksek artış ise ev eşyalarında gerçekleşti. Buna göre geçtiğimiz yılın ekim ayına göre ev eşyaları fiyatı yılda yüzde 37.92 artış gösterdi. Listede gıda ve alkolsüz içecekler grubunda aylık yüzde 3.22 lik artış gerçekleşirken, bir önceki yılın aynı ayına göre fiyat artışı yüzde 29.26 ‘yı görmüş oldu. Kişinin geliri azaldıkça gelir içinde gıda ve alkolsüz içeceklerin payı arttığından bu oran en fazla sabit gelirli yoksul kesimleri ilgilendiriyor. Buna göre sabit gelirli yoksul kesimlerin gıda enflasyonu karşısında beli bükülüyor” ifadelerini kullandı.

Cumhuriyet ön sayfasının altındaki habere, “‘Topyekun’ zirve” başlığını attı ve “Hükümetin 'enflasyonla topyekun mücadele' başlattığı ekim ayında yıllık enflasyon yüzde 25,24'e yükselerek 2003'ten bu yana en yüksek düzeye ulaştı. Enflasyon, 2003'ten bu yana ilk kez yüzde 25'in üzerine çıktı. Enflasyon, ekim ayında aylık % 2.67 artarken yıllık bazda artış % 25.24 oldu. Yurt içi üretici fiyatları Ekim'de yüzde 0.91 arttı, yıllık üretici enflasyonu yüzde 45.01. Merkez Bankası'nın yıl sonu enflasyon tahmini yüzde 23,5 seviyesinde bulunuyor. TÜFE’de (2003=100) 2018 yılı Ekim ayında bir önceki aya göre %2,67, bir önceki yılın Aralık ayına göre %22,56, bir önceki yılın aynı ayına göre %25,24 ve on iki aylık ortalamalara göre %14,90 artış gerçekleşti. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, 9 Ekim'de 'Enflasyonla Topyekun Mücadele Programı'nı açıklamıştı. Bakan Albayrak, doğalgaz ve elektrik zammına ilişkin ‘Dünyada çok sıra dışı bir durum olmazsa, elektrik ve doğalgaza yıl sonuna kadar zam yapmayacağız’ demişti” ifadelerine yer verdi.

Sözcü gazetesi manşetin üstündeki haber için, “Enflasyon yüzde 25’i geçti” başlığını kullandı. Haberde, “Enflasyonla mücadele kapsamında yapılan indirimler işe yaramadı. TÜİK verilerine göre eylül ayı enflasyonu yüzde 24.5, ekim enflasyonu yüzde 25.2 oldu" ifadeleri yer aldı.

Star ve Akşam gazeteleri, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın enflasyon rakamlarıyla ilgili açıklamalarına yer verdi. 

Hürriyet habere ön sayfasının altında, “Enflasyonun zirve koşusu sürüyor” başlığıyla yer ayırdı ve “Enflasyondaki yükseliş ekim ayında da devam etti. Aylık yüzde 2.67 artan tüketici enflasyonu yıllık yüzde 25.24’e ulaştı. Üretici enflasyonu ise yıllık yüzde 40.01’e çıktı. Enflasyonla Mücadele Programı’nın etkisi ekimde görülmezken, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak artışı şöyle değerlendirdi: ‘2018’in ekim ayı 2017’nin ekim ayına yakın. Kasın ve aralık ayında fiyatlama davranışları normalleşecek. Trend gayet olumlu’” ifadelerini kullandı.
 
 

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş
?

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design