Anasayfa / Medya izleme / “Yolsuzluğu yapana değil, yolsuzluğu bulana ceza”

07 Kasım

“Yolsuzluğu yapana değil, yolsuzluğu bulana ceza”

Evrensel, Birgün, Sözcü ve Cumhuriyet gazeteleri Sayıştay’daki “usulsüzlüğü” manşete taşıdı.


Evrensel gazetesi manşetinde, “Yolsuzluğu yapana değil, yolsuzluğu bulana ceza” başlıklı habere yer verdi. Haberde, “Sayıştay raporları, belediyelerdeki usulsüzlük ve yolsuzlukları ortaya koyarken, iktidarın yanıtı Sayıştay’ın Denetimlerden Sorumlu Başkan Yardımcısı Fikret Çöker’in görevini değiştirmek oldu! CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, olayın, belediyelerde yapılan yolsuzlukların ötesinde, devleti yönetenlerin, yapılan yolsuzluklara bakışını ortaya koyduğunu belirtti. Öte yandan CHP İstanbul İl Başkanlığı, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve bağlı kuruluşları İSKİ ve İETT ile ilgili Sayıştay’ın tespit ettiği, 753 milyon TL’yi bulan yolsuzluklar ve usulsüzlüklere ilişkin savcılığa suç duyurusunda bulundu” ifadeleri yer aldı.

Birgün gazetesi habere manşetinde, “Sayıştay’ı bitirme planı!” başlığıyla yer verdi ve “Belediyeler ile kamu kurumlarındaki usulsüzlükleri raporlaştıran Sayıştay’ın denetimden sorumlu başkan yardımcısının görev yeri değiştirildi. Kamu idarelerinin gelir ve giderleri ile mallarının kullanımını ‘millet adına’ denetlemek ve sorumluların hesap ve işlemlerini kesin hükme bağlamakla sorumlu kurum Sayıştay, AKP iktidarı döneminde ‘hesap soramaz’ hale geldi. Sekiz yıldır Sayıştay’ın hiçbir ‘usulsüzlük’ tespiti hakkında adli ve idari soruşturma başlatılmadı. Denetlediği kurum sayısı düşürülen Sayıştay, yüzlerce sayfalık denetim raporlarını birkaç sayfaya kadar düşürdü. Kamu idarelerine ilişkin raporları zaman zaman TBMM’ye ve kamuoyuna da sunmadığı için tepki de çeken Sayıştay, 2004 ve 2005 yıllarında dörder, 2007 yılında bir, 2008 yılında beş ve 2009 yılında ise 12 kurum hakkında birçok konuda suç duyurusunda bulundu. Ancak geri kalan yıllarda sorumluların cezalandırılması için suç duyurusunda bulunmadı. Sayıştay Kanunu’nda 2010’dan bu yana sonra hiç işletilmeyen maddede, denetim sırasında suç teşkil eden bir fiile rastlandığında ilgili denetçiler tarafından derhal delillerin tespit edilerek durumun Sayıştay Başkanlığı’na bildirilmesi öngörülüyor. Görevlendirilecek dairenin 15 gün içinde yapacağı inceleme sonucu kamu davası açılmasını gerektirecek niteliğin görülmesi halinde Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulunulması gerekiyor” dedi.

Cumhuriyet manşetindeki habere, “Denetimin bedeli” başlığını attı ve “Sayıştay’ın Saray’ın harcamaları, bakanlıklar ve belediyelerdeki usulsüzlükleri gün yüzüne çıkaran raporlarının ardından, Denetim İşlerinden Sorumlu Başkan Yardımcısı Fikret Çöker görevden alındı. Sayıştay, kendi isteğiyle ayrıldığını ileri sürdü ancak Çöker’in rapor aldığı öğrenildi. Çöker’in görevden alınmasına karşın, ihaleleri, taşınmazları, paraları yandaşlara veren, kamuyu milyonlarca lira zarara uğratanlar hakkında hiçbir işlem yapılmadı. Daha önce de enflasyon verilerini doğru açıklayan TÜİK Başkan Yardımcısı Enver Taştı görevden alınmıştı” ifadelerini kullandı.

Sözcü gazetesi habere ön sayfasının altında, “Sayıştay’da 2 numara görevden alındı” başlığıyla yer ayırdı ve “Kamudaki usulsüzlükleri tespit eden denetim işlerinden sorumlu Fikret Çöker görevden alındı. Yerine Zekeriya Tüysüz atandı” dedi.

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş
?

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design