Anasayfa / Medya izleme / “Bakıyorlar ama gıptayla değil”

08 Kasım

“Bakıyorlar ama gıptayla değil”

Evrensel, Birgün, Cumhuriyet ve Sözcü gazetelerinin manşeti, günün öne çıkan haberleri oldu.

Birgün gazetesi manşetinde, “Bakıyorlar ama gıptayla değil” başlıklı habere yer verdi. Haberde, “Erdoğan, sağlık alanında Türkiye’nin ‘gıpta ile bakılır’ hale geldiğini iddia etti. Halkın gündeminde ise alınamayan ilaçlar, yapılmayan ameliyatlar, ödenemeyen prim borçları var. Sağlık Bilimleri Üniversitesi’nin akademik yıl açılışında konuşan AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, sağlık alanında ‘Bize gıpta ile bakıyorlar’ dedi. Erdoğan, halkın en temel hak ve ihtiyaçlarından olan sağlık hizmetini fiziksel koşullara indirgerken bu alanda yaşanan sorunlar ise çığ gibi büyümeye devam ediyor. Erdoğan’ın ‘gıpta ile bakıldığını’ iddia ettiği sağlık sistemi, iddianın tam aksine tel tel dökülüyor. Bir kişi, ancak brüt asgari ücretin üçte birinden az gelir elde ediyorsa sağlık sigortası bedeli ödemiyor. Bu tutar ise 676 TL’ye denk geliyor. Yani Erdoğan’a göre 676 TL’den çok kazanan bir yurttaşın ‘Parası var’ ve sağlık sigortası pirimi ödemek zorunda. Geçen ay ajanslara yansıyan bir haber de sağlık sistemi ve ülkedeki yoksulluğun birbiriyle ne kadar bağlantılı olduğunu görmek açısından örnek teşkil ediyor. Zonguldak’ın Devrek ilçesinde, evde fenalaşan ve kaldırıldığı hastanede şeker komasına girdiği belirlenen 17 yaşındaki Dilara Kilcioğlu, hayatını kaybetti. Dilara’nın maddi imkansızlıklar nedeniyle Düzce Üniversitesi hastanesindeki kontrollerine bir yıldır gidemediği ortaya çıkmıştı. Dilara’nın doktoru Prof. Dr. İlknur Arslanoğlu, diyabet hastalarının yol paralarının dahi devlet tarafından karşılanması gerektiğini söyledi. İlaç bulma sorunu da gündemdeki en önemli konulardan. Erdoğan her ne kadar övgüyle bahsetse de son dönemde yaşanan döviz kurundaki dalgalanma özellikle sağlık sektörünü vurdu. Gripten kansere kadar birçok hastalığın ilaçlarının temininde ciddi sıkıntılar yaşandı ve bazılarında sıkıntılar sürüyor. İstanbul Tabip Odası ilaç sıkıntısına dair yayımladığı bir açıklamasında, ‘Türkiye’de devlet hastaları tamamıyla ilaç firmalarının insafına terk etmektedir’ diyerek devletin bu konudaki kayıtsızlığını eleştirmişti” ifadeleri kullanıldı.
“Hekimlerin çığlığı”
Cumhuriyet gazetesinin manşetinde, “Hekimlerin çığlığı” başlıklı haber yer aldı. Haberde, “TBMM Sağlık Komisyonu’nda önceki gece sert kavga ve tartışmalara neden olan ihraç edilen doktorlara çalışma sınırı getiren 5. madde kısmi değişiklikle kabul edildi. Değişikliğe göre, zorunlu hizmet sırasında atılanlar ile güvenlik soruşturması nedeniyle atanamayan doktorlar tüm özel hastanelerde çalışabilecek. Ancak AKP, zorunlu görev süresinin ardından ihraç edilen doktorlar için ise sadece SGK’nin anlaşması olmayan özel hastanelerde çalışabilme sınırlamasından geri adım atmadı. AKP’li Ahmet Demircan maddeyi “Terörle mücadele konsepti içinde konuya yaklaşma ihtiyacı var. Tabii ki devlet kendini savunacak. Bu milletin nefsi müdafaasıdır” diye savundu. TBMM Sağlık Komisyonu’nda, önceki gece AKP’li milletvekillerinin sağlık alanıyla ilgili torba yasa önerisinin ‘kamudan ihraç edilen doktorlar ile güvenlik soruşturması nedeniyle atanamayan doktorların’ yalnızca SGK ile anlaşması olmayan özel hastaneler ve muayenehanelerde çalışabilmesine ilişkin 5. maddesi, iktidar ve muhalefet arasında sert tartışmalara neden oldu. CHP’li Ali Fazıl Kasap, “Stetoskop ve enjektörle darbe yapılacağı korkusu mu var” sorusunu yöneltti. HDP’li Serpil Kemalbay, öneriyle yeni bir yurttaşlık statüsünün tanımlandığını vurgulayarak, “OHAL kanunlarından etkilenen 160 bine yakın kamu emekçisini ve onların çevrelerini yurttaşlık statüsünden çıkarıyorsunuz” dedi” ifadelerine yer verildi.
“Kayyım belediyelerinin bütçelerinde açık tespit edildi”
Evrensel gazetesi sürmanşetindeki, “Kayyım belediyelerinin bütçelerinde açık tespit edildi” başlıklı haberinde, “Kayyım atanan Van, Mardin, Diyarbakır Büyükşehir Belediye ile Diyarbakır’ın Kayapınar belediyelerinin 2017 mali tablolarının inceleyen Sayıştay denetçileri, belediyelerin bütçelerinde 281 milyon TL açık tespit etti.  Birçok belediyede ise denetim yapılmadığı için oralardaki durumlar bilinmiyor. Belediyelerin 2017 mali tablolarını inceleyen Sayıştay denetçileri, kayyım atanan Van Büyükşehir Belediyesinin işçilik hizmeti aldığı Mavi Kent A.Ş.’ye 23.981.914,03 TL üzerinde fazla para verdiğini tespit etti. Belediye durumu kabul ederken, şirket için ‘işçilik hizmeti dışında hizmeti yok’ diyen Sayıştay denetçileri ise durumu ‘Şirket borç ve zararları yıl içinde yapılan sermaye ödemesi işlemleriyle finanse edilmiştir’ diyerek açıkladı. Belediyenin ise bütçesinde 95 milyon TL açık tespit edilmişti” ifadelerini kullandı.
“Gitmesek de geçmesek de o kazık bizim kazığımızdır”
Sözcü gazetesinin manşetinde, “Gitmesek de geçmesek de o kazık bizim kazığımızdır” başlıklı haber yer aldı: “Geçmediğimiz köprü ve tüneller, kullanmadığımız otoyollar ve gitmediğimiz şehir hastaneleri için bu yıl sonuna kadar cebimizden 7.4 milyar lira çıkacak. Dahası var. Bunları yapan şirketlere müşteri garantisi verildiği için 2021 yılı sonuna kadar cebimizden çıkacak para 44.5 milyar lirayı bulacak. Devletin ve milletin cebi boşalacak.”
 

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş
?

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design