Anasayfa / Medya izleme / “Tek suçları doktor olmak”

09 Kasım

“Tek suçları doktor olmak”

Meclis Genel Kurulu’nda kabul edilen sağlıkla ilgili yasa teklifine Birgün ve Evrensel gazeteleri yer verdi.

Birgün gazetesi manşetinde, “Tek suçları doktor olmak” başlıklı habere yer verdi. Haberde, “KHK ile ihraç edilen doktorları işsiz bırakarak açlığa mahkûm eden 5’inci maddenin de içinde yer aldığı 44 maddelik sağlık yasa teklifi Meclis Komisyonu’nda tartışmalar eşliğinde kabul edildi. Meclis’te sabaha kadar süren görüşmeler sırasında üyelerin değerlendirme yapmasına izin verilmezken, muhalefet partileri oylamayı ‘korsan’ olarak niteledi. Tam adı ‘Sağlıkla İlgili Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’ özellikle ihraç edilen ve güvenlik bahanesiyle yıllardır atanmayan hekimleri hedef alan tartışmalı 5’inci maddesi dolayısıyla büyük tepki çekiyor. Teklif Meclis Genel Kurulu’nda da kabul edilirse, Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile kamudan ihraç edilen doktorlar artık Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) ile anlaşmalı özel hastanelerde de çalışamayacak. İhraç edilen ve bir şekilde SGK anlaşması olmayan az sayıda hastanelerden birinde iş bulabilen doktorların ne hastalarına yazdığı reçete SGK tarafından kabul edilecek ne de yazdığı tıbbi raporun adli geçerliliği olacak. Güvenlik soruşturması olumsuz sonuçlanan ve bu sebeple atanamayan hekimler ise 600 günlük zorunlu hizmet süresince hiçbir hastanede çalışamayacak. Zorunlu hizmet süresini doldurduktan sonra sadece özel hastanelerde çalışabilecekler ve yazdıkları tıbbi raporların adli geçerliliği olmayacak. Yaklaşık bin 200 hekim ise şu an, zorunlu kamu görevine başlamadan önce güvenlik soruşturmasının sonucunu bekliyor” ifadeleri kullanıldı.

Evrensel gazetesi habere manşetin yanında, “Teklif geçti, hekimler isyanda” başlığıyla yer ayırdı ve “KHK’li doktorları özel hastanelerde çalışmaktan men eden yasa teklifi meclis komisyonunda tüm itirazlara rağmen kabul edildi. Meslek örgütleri teklife karşı bugün İstanbul’da bir araya gelecek” dedi.

“Ülke muhtaç kuru soğana”

Cumhuriyet gazetesinin manşetinde, “Ülke muhtaç kuru soğana” başlıklı haber yer aldı. Haberde, “AKP ‘insani gelişmede çağ atladık’ derken milyonlarca yurttaş sosyal yardımlarla geçinmeye çalışıyor. Türkiye’de 22 milyonu aşkın kişi yardımlarla ayakta. Geliri çok düşük olduğu için GSS primlerini ödeyemeyen, sağlık hizmetinden yararlanamayan 2016 yılında 6.6 milyon kişiye 7 milyar, 2017 yılında 6.7 milyon kişiye 7.7 milyar, 2018 eylül itibarıyla da 6.8 milyon kişiye 5.8 milyar lira GSS prim desteği verildi. 2012 yılından bu yana 42.8 milyar lira ödeme gerçekleştirildi. Milyonlarca kişiye de gıda yardımı yapıldı. TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda dün Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı bütçesi görüşüldü. Bakanlık sunumunda ‘insani gelişmede çağ atladık’ denildi ancak veriler milyonlarca kişinin sosyal yardımlarla ayakta durmaya çalıştığını ortaya koydu” ifadelerine yer verildi.

“Milletten topluyor, böyle harcıyorlar”

Sözcü gazetesi manşetindeki, “Milletten topluyor, böyle harcıyorlar” başlıklı haberde, “Ekonomik kriz nedeniyle kamuda başlatılan tasarruf tedbirleri, vatandaşın elektrik faturalarından beslenen TRT'ye sökmedi. TRT Genel Müdürlüğü, radyo koordinasyon toplantısı yapmak için kendi eğitim tesisleri ve büyük toplantı salonlarını bırakıp Antalya'nın en lük otellerinin yer aldığı Kundu'daki 5 yıldızlı IC Hotels Green Palace'a çıkarma yaptı. Türkiye'nin çeşitli illerinden Antalya'ya gelen 100'e yakın TRT personeline lüks otelde geçirdiği 4 gün için ayrıca TRT kaynaklarından harcırah da ödenecek. Tasarruf tedbirlerinin konuşulduğu bir dönemde 5 yıldızlı otelde yapılan toplantı, 8-11 Kasım tarihleri arasında düzenleniyor. Toplantıya Ankara, İstanbul, İzmir, Erzurum, Diyarbakır, Mersin, Antalya ve Trabzon radyolarındaki müdür ve program yapımcıları ile Ankara'daki radyo dairesi başkanlığından çok sayıda personel çağrıldı. Radyolardan sorumlu genel müdür yardımcısının yer alacağı toplantıya TRT Genel Müdürü İbrahim Eren de katılacak.  Toplantıya çağrılan 100'e yakın personel için TRT bütçesinden hem yol hem de otel parası ödenecek. Ayrıca katılanların unvanlarına göre değişen tutarlarda her bir gün için ortalama 100'er lira civarında harcırah ödemesi yapılacak. TRT'nin bu tür toplantılarda hizmet verebilecek hem Ankara'da 300-400 kişilik toplantı salonları, hem de lüks otele birkaç kilometre uzaklıktaki Antalya Lara'da denize sıfır eğitim kampı bulunuyor. TRT binlerce personeli ve teknik imkanları olmasına rağmen birçok programı ve dizi çekimlerini ‘Dış yapım’ adı altında özel şirketlere yaptırıyor ve çok yüksek rakamlar ödüyor. CHP İzmir Milletvekili Atila Sertel, TRT tarafından 2017 ve 2018 yılında dış yapım programlarına ödenen paralar ile bu programların isim listelerini de, TRT'den istedi. Ancak ‘Ticari sır’ denilerek, bu bilgiler verilmedi. Sertel, Sözcü'ye ‘2016'da da aynı talepte bulundum ve bu bilgiler gönderildi. Şimdi ticari sır olmuş, bunun sırrı mı olur?’ dedi” ifadelerini kullandı.

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş
?

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design